Seriál na stránkách
http://zastolom.sk/
Pozitivní motivace, optimismus, vychloubání patří k nejúčinnějším výchovným prostředkem. Bohužel, my rodiče - i když jsme si vědomi, že tento pozitivní přístup velmi dobře funguje vůči nám - poměrně snadno jej zapomínáme používat vůči našim dětem. Takže zkusme si to zapamatovat:
* pozitivní motivace funguje téměř vždy lépe než negativní,
* optimistický přístup je vždy lepší než pesimistický,
* chválení dává lepší výsledky než kritika.
To neznamená, že bychom neměli kritizovat některé projevy chování našich dětí, nebo nepoužít negativní motivaci - jde spíše o správné vyvážení, což v praxi znamená, že motivace, chválení a pozitivní opatření musí výrazně převýšit opačný postoj. Pokud má vaše dítě pocit, že všechno, co dělá, dělá špatně a rodiče jsou s ním permanentně nespokojeni, skutečně je potom u něj velmi obtížné dosáhnout pokrok.
Povinnost myslet pozitivně
Neocenitelný je náš obecně pozitivní postoj k životu a výchově. Máme povinnost myslet pozitivně, soustředit se na současnost a budoucnost, ocenit a respektovat snahu dítěte, i když nepřináší okamžité výsledky. Náš postoj nesmí nikdy způsobit, že dítě ztratí naději na zlepšení. Pokud je to možné, měli bychom se vyhýbat slovu "ne", a namísto zákazů objasnit naše očekávání. Mnohem účinnější než zastrašování je vyjádření podpory - spíše než slovy: "pokud to neuděláš, pak ...", je lepší říct "pokud bys to udělal, pak ..." Musíte jasně naznačit žádoucí chování a jeho přirozené důsledky. Přesto dítě bude dělat chyby. Není to tragédie, protože pokud ho budeme před nimi chránit, nikdy se nic nenaučí.
Tento typ komunikace a chování - pozitivní, optimistické, s humorem - není jen účinným prostředkem výchovy, ale i lépe vyjadřuje náš vztah k dítěti, ve kterém nejdůležitějším prvkem by měla být vždy skutečná láska. Díky takovému přístupu se stává tato láska pro dítě srozumitelná, téměř hmatatelná, i když jsme o ní nikdy nemluvili.
Pokud však v našem kontaktu s dítětem bude dominovat kritika, vyhrožování, pesimismus, bude velmi obtížné vybudovat si skutečně dobrý, přátelský vztah. Mnohem těžší bude pro dítě pamatovat si a věřit - zejména v těžkých chvílích - že rodiče ho skutečně milují a touží po jeho dobru.
www.silnarodzina.pl
Převzato z
http://zastolom.sk/,
článek z 13. 8. 2014 naleznete
zde.
Zde najdete:
Desatero rodiče:
1. část: Na prvním místě je tvůj manželský partner
Desatero rodiče:
2. Vyžaduj od seba to, co vyžaduješ od dětí!
Desatero rodiče:
3. Buď přítelem pro své děti!
Desatero rodiče:
4. Buď důsledný!
Desatero rodiče:
5. Stanov pravidla domácnosti a plánuj čas!
Desatero rodiče:
6. Buď pozitivní!
Desatero rodiče:
7. Vytvoř přitažlivou rodinnou atmosféru!
Desatero rodiče:
8. Neupřednostňuj žádné ze svých dětí!
Desatero rodiče:
9. Buďte s manželským partnerem vůči dětem jednotní!
Desatero rodiče:
10. Rozvíjej se jako rodič