Jóga je jeden z klasických systémů indické filozofie zabývající se zejména praktickými aspekty a metodami vedoucími k ukončení koloběhu opětovných zrození. Teorie základů jógy byla současně s praktickými metodami sumarizována v Jógasutrách sepsaných Patandžalim (mezi 2. st. př. n. l. a 2. st. n. l.)
Jedna z definic hovoří o józe jako o učení, jak ovládat psychické a tělesné funkce člověka s cílem dosáhnout vyšších duchovních stavů.
Sanskrtské slovo jóga značí spojení vlastního „já" (átman) s kosmickým vědomím (bráhman).
Propaguje se jako cesta ke štěstí, vyrovnanému životu, osvobození od stresu - opravdu?
Zmiňme se alespoň ve stručnosti o nejznámější hatha - józe, která zahrnuje pozice těla - ásany jako pozdrav slunci, měsíci, kobra, hora, strom, páv, luk... Pro většinu lidí znamená hatha-jóga pouze fyzické cvičení, které má za výsledek lepší pohyblivost těla. To je pouze část pravdy, protože
pohyblivost těla, síla a ohebnost nejsou hlavními cíli ásan. Hlavním cílem je umění ovládat (až zastavit) některé životní funkce. Hatha-jóga je tedy zaměřena k sebeovládnutí - zvláště těla a vnitřních orgánů, aby posléze došlo k nerušené koncentraci mysli.
Takže hatha-jóga nebyla původně navržena jako technika k ozdravění těla, ale k realizaci konečných duchovních cílů.
Od poloviny 20. stol. se jógová cvičení šíří i mimo Indii a mimo svůj původní nábožensko-filozofický kontext.
Aby se jóga dostala na západ do Evropy,
bylo snazší ji importovat v podobě cvičení pro zlepšení fyzického zdraví. Avšak podíváme-li se na charakter cviků, které jsou doporučovány, vidíme zásadní rozdíly oproti běžnému fyzickému cvičení.
Je známo, že pro zdraví člověka a vybití stresu je vhodná aktivní dynamická tělesná zátěž jako běh, plavání, jízda na kole, rychlá chůze apod. Jde o aktivní cvičení, které má blahodárné působení na krevní oběh. Při tomto druhu cvičení spalujeme energii a produkty látkové výměny.
Cvičení jógy však vede k pasivitě těla, myšlenek i vůle a otevírají nepřímo lidskou mysl cizím vlivům!
Všechno nasvědčuje tomu, že jóga nebyla vymyšlena jako samostatné tělesné cvičení, nýbrž jako příprava pro jógu duchovní. Tělesné cviky jsou pouze úvodem k následujícím meditacím. Dave Hunt v dokumentárním filmu „Bohové nového věku" jednoznačně a na mnoha příkladech dokazuje, že
hatha-jóga je „evangelizační prostředek" pro šíření hinduismu v západním světě. První lekce začíná tělesnými a dechovými cviky, další lekce však vedou přímo do duchovní oblasti!!!
Pokud jde o dechová cvičení - pranajámu, je třeba uvést, že jejich
cílem není zdravé dýchání, které vede k okysličení lidského organismu, ale směřuje i k omezenému (řízenému) dýchání, zastavování dechu, činnosti svalů i nervů. Ovládání pranajámy vyžaduje značnou disciplinu a cvik. Zejména prodloužení kumbhaky (zadržení dechu) je velice nebezpečnou disciplinou. Dochází zde k významné změně poměru oxidu uhličitého a kyslíku v krvi, což může časem způsobit změnu osobnosti člověka.
Setrváním v nádechovém postavení je plíce nadmíru rozepnuta. Je-li toto rozepnutí pravidelným cvičením jógy přeháněno, pak dochází k poničení elastických struktur plicní tkáně a průdušek, nadmíru rozepjaté plicní sklípky se trhají a začíná rozedma plic se všemi následky.
Podle hinduistické filozofie vedou tyto cviky k přijímání prány, která je určitým druhem energie a zdrojem života. Mají nás naučit přijmout tuto zvláštní sílu z kosmu, nasměrovat ji do čaker (psychické kanály, nebo duchovní energetická centra), a tak vybudit sílu šakti. Není bez zajímavosti, že
tato síla je znázorňována jako had, který dřímá v člověku v nejnižší čakře - muladháře. Uvádí se rovněž, že je to ta síla, která stvořila svět a je stále přítomná. Použitím správných technik lze tuto sílu probudit a ovládat. Jedná se o psychické síly, které jsou nedílnou součástí jógy - což je nebezpečné!
Na mnoha místech Nového Zákona se setkáváme s vyháněním (vymítáním) nečistých duchů. Jedna věc z toho jasně vyplývá.
Skrze okultní síly jsme napojeni na negativní zdroj a z toho plynou i negativní důsledky.
V jógové filozofii hovoříme o
proudění tzv. kosmických sil, které jsou silami pohanských bohů. Při uvolňujících a vyprazdňujících cvicích - ásany, pranajáma, meditace, askeze, kdy se tělo i duše otevírají, se člověk vystavuje nebezpečí, že se, byť i nevědomky, dostane pod jejich démonický vliv. Takovéto praktiky tudíž nemohou přinést vykoupení a smíření s Bohem, jak to předstírají!
Z výše uvedeného je zřejmé, že neexistuje jóga, která by byla zaměřena pouze na rozvoj a ozdravení těla a není tedy žádnou orientální léčebnou gymnastikou, jak se to často tvrdí.
Jestliže se člověk svými myšlenkami dostane do neviditelného světa - s kým to vlastně vstupuje do kontaktu? Bible nám jasně říká, jak je možné navázat kontakt s pravým Bohem. Tím mostem do neviditelného Božího světa je pro nás lidi Ježíš Kristus.
Pakliže vírou vstupuji do neviditelné duchovní oblasti s jiným obsahem, pak se dostávám do svůdných vlivů. Pavel píše k Efezkým, že náš boj není zaměřen „proti krvi a tělu, ale proti mocnostem, silám a všemu, co ovládá tento věk tmy, proti nadzemským duchům zla." (Ef 6,12) Tyto mocnosti a síly zla jsou neviditelné. Působí v nás svou mocí, když jim věříme.
Jeden bývalý učitel jógy řekl:
„Člověk si myslí, že ovládá jiné síly ukryté v univerzu. Ale s hrůzou musím dnes konstatovat, že člověk je vlastně ovládán jimi."
Písmo praví: „Dejte si pozor, aby vás někdo nesvedl prázdným a klamným filosofováním, založeným na lidských bájích, na vesmírných mocnostech a ne na Kristu. V Něm je přece vtělena všechna plnost božství." (Kol 2,8-9)
Převzato z
FC -Exorcismus a osvobození - komunita,
článek naleznete
zde.
**********
K tématu:
Je jóga jenom cvičení?
Jóga, gravidjóga a křesťanství (odpověď P.Vojtěcha Kodeta na otázku)