Zajímavé...

Pro katolíky z Blízkého východu je církev uprostřed násilí útočištěm

Chrám, Jeruzalém, Izrael, Public Domain CCO, www.pixabay.com Počet mrtvých v Gaze překročil tisíc lidí, násilné demonstrace na Západním břehu Jordánu si vyžádaly raněné a mrtvé. Celá křesťanská komunita byla muslimskými extrémisty vytlačena z iráckého města Mosul. Křesťané ve Svaté zemi se ocitají tváří v tvář velmi drsné realitě. Pro některé katolíky však slouží církev a její ustanovení jako útočiště naděje.





V kostele sv. Kateřiny, který přiléhá k bazilice Narození Pána v Betlémě, mluvili farníci 27. června o těchto těžkostech. V ten den se ve farnosti na Západním břehu Jordánu slavili zvláštní mše za Gazu, Irák a Sýrii.

"Kristus nám říká, abychom nepoužívali násilí. Pokoušíme se vychovat naše děti tak, aby milovali jeden druhého. Někdy ztrácíme rozum a cítíme, že nevíme, co si počít, ale modlíme se doma spolu se svými syny a chodíme do kostela každou neděli, abychom zůstali v kontaktu s Bohem. To je bezpečný přístav. Násilí není naší cestou," řekla 44) -letá obyvatelka Betléma Jamila Bashová, když přišla do kostela sv. Kateřiny spolu s manželem a syny (9 a 12 let).

"Jako katolíkům nám kostel skutečně přináší útěchu. Žijeme Ježíše na kříži, sdílíme bolest Kristovu, toto je krev Kristova," řekl její manžel 47- letý Valid Basha. "Když se podívám na Izrael, co se děje v Iráku a ve stejném čase na Hamas (obávám se), že kdyby možná utekli, udělali by tu stejnou věc i tady (jako extrémisté v Iráku). Obě strany (Izrael i Hamas) zabíjejí, obě strany používají násilí. Boží ruka je nahoře nad námi, ale Satan si svoji práci dělá tady dole."

Manželský pár řekl, že doma se svými syny mluví o nenásilném učení křesťanství. Na zprávy v televizi se dívají co nejméně a tráví více času na procházkách a tůrách, aby syny zaměstnali.

"Vždy říkám mým chlapcům, že Bůh, který žádá své následovníky, aby bojovali, je slabý Bůh. Náš Bůh je dost silný, aby bojoval sám," řekl Walid Basha.

Samia Shaninová, matka tří dospělých dětí, poznamenala, že přežila celý život v Betlémě. Jak řekla, zažila mnoho rozdílných chvil násilí. Věří, že tyto chvíle jsou symbolem Ježíšova utrpení za lidi.

"To není jen ve Svaté zemi, ale na celém světě musíte cítit Ježíše ve vás, pokoj musí přebývat ve vašem nitru, ne jen v kříži na budově nebo okolo vašeho krku," řekla. Musíte tomu věřit, žít to a být zrcadlem pro Něho, takže kdykoliv se s vámi střetne, ví, že máte uvnitř srdce Ježíše."

A dodala: "Každý den je darem od Boha. Musíte se s tím vyrovnat a žít ho. Přitom vím, že ve stejné době jsou lidé, kteří trpí více než já."

Samia říká, že aby naučila děti jak žít tváří v tvář násilí, ona musí odrážet křesťanskou víru.

Když vidí, jak žijete, tak jste i bez slov pro ně zrcadlem. Musí vidět, že v našem náboženství skládáme naši důvěru v Krista, v pokoji," řekla.

Ve vesnici na Západním břehu Jordánu, Jifrne, řekl otec Firas Aridah z katolického kostela sv. Josefa, že se během letního tábora pokouší ukázat svým mladým farníkům, že modlitba a mlčení během zapalování vzpomínkových svící, může být také jakousi formou protestu vůči této situaci, která jim přináší duchovní sílu bez toho, aby se uchylovali k násilí.

"Ve Svaté zemi se jako matka církve musíme modlit a držet kříž s radostí, dokonce i ve chvílích smrti a zkázy," řekl. "Když přineseme více násilí, to neznamená, že dokážeme vyhrát. Nikdo nevyhraje. Násilí plodí další násilí."

Řekl, že radí svým farníkům, aby sloužili jako most, aby milovali své bližní tak, jak miluje Bůh, dokonce i v těžkých časech.

"Jestliže nemiluješ svého bližního, nemiluješ Boha," řekl. Lásku a naději křesťanství musíte mít ve svých srdcích, říká jim. Povzbuzuje je, aby jejich činem byla "akce" a ne "reakce".

Řekl, že nikdo z katolické mládeže v Jifne nebyl zapletený do výtržností v nedalekém městě Ramallah, po kterém koncem června zůstalo osm mrtvých lidí.

"Nemusíte házet kameny" řekl o Palestíncích na Západním břehu. "Skáza je už v Gaze. Nechceme, aby byl někdo zabit. I (izraelští) vojáci mají své rodiny. Nechceme rozpoutat plameny násilí."

25-letý Nagi Sleiby z Betlému řekl, že nebylo pro něho vždy lehké uchovat si víru obklíčený násilím na Blízkém východě. Řekl, že na svoje otázky v modlitbě dostal od Ježíše odpověď. Uvědomuje si, že musí být vděčný za to, kdo je a pomáhat lidem v Gaze nenásilnými cestami, jako je modlitba a sbírky. Dodal také, že v modlitbě nachází pokoj.

Jak Izrael i Hamas bojují za mír násilím, a ani jeden z nich není bez chyby, řekl. Když měl možnost setkat se s Izraelci, kteří chtějí také mír, pomohlo mu to obnovit a upevnit svou víru, a cítí, že mír je i přes násilí možný.

Převzato z lifenews.sk, 31. července 2014 článek naleznete zde.

vojáci, mise, Public Domain CCO, www.pixabay.com

Sdílet

| Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 05. 08. 2014 | 5092 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.lifenews.sk
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace