Seriál na stránkách
http://zastolom.sk/
Důslednost ve výchově je fenomén tak zajímavý, že je to jedno z těch témat, o němž prakticky všichni tvrdí s pozoruhodnou shodou: "Důslednost ve výchově je nevyhnutelná!" A co víc, mnohdy slyšíme, že být důsledný od nás nevyžaduje žádné mimořádné schopnosti, není to žádná "velká věda".
Výchova - proces řízený rodiči
Důslednost nebo její nedostatek mají zásadní význam pro naši rodičovskou autoritu a autorita je důležitým prvkem, který prakticky vytváří správný vztah mezi rodičem a dítětem, bez kterého by byl celý proces výchovy nemožný. Výchova není postavena ani na příkazech a jejich kontrole, ani na pasivním pozorování procesu samo-vývoje dítěte. Je to proces, za který nesou odpovědnost rodiče a také ho řídí, ale který také bere v úvahu subjektivitu dítěte a fakt, že má svou vlastní osobnost.
Trvat na tom, co se řeklo
Často se stává, že rodiče rezignují na různé požadavky vůči svým dětem jednoduše proto, že v daném okamžiku se jim nechce za ně bojovat. Nebo se také hlouběji nezamyslí nad tím, co a z jakého důvodu jsou povinni požadovat od svého dítěte, a proto často mění své názory. Mnohdy jsou navíc přesvědčeni, že se jedná "jen" o drobnosti, které nemají vliv na celkovou výchovu.
Jaký význam může mít to, když odpustíme dříve uložený trest, např. v podobě zákazu sledování televize, pod tlakem proseb a slibů dítěte? Můžeme se domnívat, že pak se už nikdy nedopustí přestupku, za který mu byl tento trest uložen?
Rezignace na uložený trest nebo jeho snížení je stejná jako nerealistické hrozby, ale na druhé straně, nedodržení slibů, které jsme dětem dali, stejně způsobují, že naše autorita klesá závratným tempem.
Autorita se nerodí s dítětem, musí se budovat
Mnozí dospělí považují autoritu za cosi, na co mají jednoznačný nárok již ze samotného titulu, že jsou rodiči. Nicméně, tento druh autority funguje pouze v prvních letech života dítěte. Pak jeho síla bude nevyhnutelně klesat a v jistém momentě již nebude stačit vydávat dítěti pouze příkazy. Musíme ve stále větší míře umět zdůvodnit naše požadavky - s přihlédnutím ke svobodě dítěte - a budovat takový typ autority,
úroveň, která závisí na nás a která se nemusí nutně snižovat přímo úměrně tomu, jak naše děti dorůstají. Taková autorita je někdy označována také jako autorita prestiže. Je postavena na tom, že děti vnímají své rodiče jako lidi s pevnými hodnotami, důvěryhodné a vnitřně konzistentní.
V dětství - základy pro další život
Nepochybně, největším rizikem v této oblasti je fakt, že se zapomíná na to, že ačkoli největší problémy ohledně akceptování rodičovské autority jsou během dospívání, její budování musí začít již od prvních let života dítěte. V období prvních let dítěte je velmi mnoho příležitostí pro budování (nebo bourání) rodičovské autority.
Představte si například, že požádáme po dokončení hry dítě uklidit kostky, ale ono má právě úplně jiné plány a z tohoto důvodu situace přeroste do konfrontace. Stane se to akorát tehdy, když se unavení vrátíme z práce a nejraději bychom se vyhnuli tomuto boji. Pokud navzdory naší únavě nerezignujeme na náš požadavek a v klidu přinutíme dítě k poslušnosti, získáme sice malé, ale velmi cenné vítězství, které bude malou cihličkou do budovy naší rodičovské autority.
Pokud se naopak zachováme jinak, pak naše autorita slábne a dítě si postupně zvyká na to, že může být zlobivé bez jakýchkoliv následků. Tímto způsobem sice opravdu získává chvilkový a iluzorní pocit svobody, ale zároveň stále více a více ztrácí, protože rodiče přestávají být pro něj silný a jednoznačný opěrný bod.
Jak bude vypadat výsledek takovéto výchovy za několik let? Pokud mladá dívka, přes protesty svých rodičů, půjde na několikadenní výlet s partou, ke které její rodiče nemají důvěru, nestane se to proto, že "v tomto věku jsou všechny děti neposlušné", ale proto, že rodiče zanedbali budování své autority v prvních letech jejího života.
www.silnarodzina.pl
Převzato z
http://zastolom.sk/,
článek z 15. 7. 2014 naleznete
zde.
Zde najdete:
Desatero rodiče:
1. část: Na prvním místě je tvůj manželský partner
Desatero rodiče:
2. Vyžaduj od seba to, co vyžaduješ od dětí!
Desatero rodiče:
3. Buď přítelem pro své děti!
Desatero rodiče:
4. Buď důsledný!
Desatero rodiče:
5. Stanov pravidla domácnosti a plánuj čas!
Desatero rodiče:
6. Buď pozitivní!
Desatero rodiče:
7. Vytvoř přitažlivou rodinnou atmosféru!
Desatero rodiče:
8. Neupřednostňuj žádné ze svých dětí!
Desatero rodiče:
9. Buďte s manželským partnerem vůči dětem jednotní!
Desatero rodiče:
10. Rozvíjej se jako rodič