Seriál na stránkách
http://zastolom.sk/
Cíl, který bychom měli dosáhnout ve vztahu k našim dětem, je skutečné přátelství - a to je cíl na dlouhý běh. Těžko si totiž můžeme představit přátelství mezi rodičem a dítětem od jeho narození. Pokud si budeme uvědomovat váhu přátelství po celou dobu výchovy dětí, pak se tato úroveň vztahu mezi námi a dítětem může stát reálnou v období dospívání - právě tehdy, kdy je to nejvíce třeba, když se objevují největší potíže ve výchově a prostor na budování dobrého vztahu s dítětem je značně omezený.
Přátelství s dítětem v žádném případě neznamená přechod na partnerský vztah, ve kterém není prostor pro autoritu rodičů a všechna výchovná rozhodnutí se přijímají na základě konsensu a vyjednávání mezi rodiči a dětmi. Musí jít o skutečný vztah důvěry založené na vzájemné lásce a poznání se.+
Projevit skutečný zájem o dítě
Abyste se mohli s někým spřátelit, potřebujete ho nejprve dobře poznat. Z tohoto důvodu by se měli rodiče snažit být nablízku svým dětem, znát jejich obtíže, problémy a radosti, a měli by být schopni umět rozpoznat změny vyplývající z různých fází vývoje každého dítěte.
K tomuto poznání je nezbytné věnovat dostatek času rodině - čas strávený v rozhovoru s každým z dětí. Dobrá komunikace je základním aspektem pro dobrý vztah s každou osobou. Její první podmínkou je dokázat skutečně naslouchat. Chcete-li skutečně poslouchat vaše dítě, je třeba na něho zaměřit všechnu svou pozornost, poslouchat ho až do konce toho, co nám chce říct.
Pokud nejsme momentálně schopni ho poslouchat - upřímně mu to řekněme a požádejme ho o přeložení rozhovoru na jiný konkrétní čas. Celým naším postojem a našimi slovy jsme povinni povzbudit dítě k vyprávění a upřímnosti vůči nám. Musíme mu ukázat důvěru i přesto, že ji může někdy zneužívat. Bez prokázání dobré vůle jiné osobě není možné budovat nejen přátelství, ale ani komunikaci. To však neznamená naivitu a ignorování skutečných problémů ve vztahu s dítětem. Avšak každé dítě (zejména v teenagerském věku) si musí být vždy jisté, že ho budeme poslouchat a že oceňujeme jeho dobrou vůli, prostě, že chceme jeho dobro.
Pomoci nacházet řešení
Bez empatie nebudeme schopni skutečně pochopit naše dítě. Díky empatii se snažíme vžít do pocitů druhého člověka a podívat se na problém jeho očima, ukázat pochopení pro jeho pocity a emoce. Pokud chceme vyjádřit empatii, je dobré se dívat přímo do očí, přikyvovat na znak porozumění, zopakovat vlastními slovy to, co nám dítě řeklo. Musíme přitom myslet na to, že úloha rodičů není nacházet řešení problémů dětí, ale pomáhat jim v nalézání jejich vlastních řešení - k tomu slouží dobrá komunikace a tímto způsobem máme šanci vybudovat skutečné přátelství s dítětem. Více uděláme pro naše děti, a to zejména pro ty starší, zejména tehdy, pokud nás sami o rozhovor požádají - tehdy budou ochotněji akceptovat naše názory.
Janusz Wardak,
www.silnarodzina.pl
Převzato z
http://zastolom.sk/,
článek z 15. 7. 2014 naleznete
zde.
Zde najdete:
Desatero rodiče:
1. část: Na prvním místě je tvůj manželský partner
Desatero rodiče:
2. Vyžaduj od seba to, co vyžaduješ od dětí!
Desatero rodiče:
4. Buď důsledný!
Desatero rodiče:
5. Stanov pravidla domácnosti a plánuj čas!
Desatero rodiče:
6. Buď pozitivní!
Desatero rodiče:
7. Vytvoř přitažlivou rodinnou atmosféru!
Desatero rodiče:
8. Neupřednostňuj žádné ze svých dětí!
Desatero rodiče:
9. Buďte s manželským partnerem vůči dětem jednotní!
Desatero rodiče:
10. Rozvíjej se jako rodič