Zrušení programu vyvolalo hněv LGBT komunity, která vyčítá vládě, že nedodržela svoje předcházející sliby v oblasti boje proti "LGBT fóbiím", a to hlavně v oblasti školství.
"LGBT asociace se zlobí, protože jsou LGBT fóbie - Matignon pod tlakem". To je příklad titulku v médiích během uplynulého víkendu. V sobotu se v Paříži pod deštivou oblohou konal další ročník Gay pride a vláda prezidenta Hollanda se pomalu dostala mezi dva mlýnské kameny. O co se jedná? Ministerstvo školství pod vedením Benoita Hamona se rozhodlo v tichosti zrušit výuku genderu, která se experimentálně vyučovala zhruba na 600 školách pod názvem
"ABCD rovnosti".
Program výuky se střetl s velkým odporem rodičů a vzbudil kontroverzní reakce ve společnosti. Zrušení tohoto programu však teď vyvolalo hněv LGBT komunity. Podle informací, které přinesl deník Le Figaro, poradní orgán komise pro lidská práva CNCDH (Commission nationale consultative des droits de l´homme) vyčítá vládě, že nedodržela svoje předcházející sliby v oblasti boje proti "LGBT fobiím", a to hlavně v oblasti školství. Komise obvinila vládu, že podlehla tlaku hnutí La Manif pour tous.
"I přes obnovené hnutí homofóbních, lesbofóbních a transfóbních manifestací, které přímo nebo nepřímo ovlivňují školu, programy ministerstva školství by se měly realizovat. Pro CNCDH by v žádném případě tlak nepřátelských skupin neměl být příčinou pro odložení opatření, jejichž realismu a relevanci, lze pochválit", cituje Le Figaro vyjádření komise.
Komise také vyzvala vládu, aby zvýšila úsilí při školení učitelů na "problematiku LGBT lidí." Hnutí LGBT ostře vyčítá vládě, že nedodržela svůj slib a nezlegalizovala těmto menšinám umělou reprodukci a institut náhradního mateřství (donošení dítěte náhradní matkou do porodu a následný přesun dítěte do výchovy LGBTI skupin).
Zpravodajská televize BFMT se též věnovala tématu Gay pride a zdůraznila diskriminaci LGBT lidí římskokatolickou církvi, kvůli tomu, že odmítají církevně sezdat páry stejného pohlaví. V reportáži byl naopak zdůrazněný fakt, že jeden z představitelů protestanské církve se vyjádřil ve prospěch uznání takovýchto svazků a polemiku, která se mezi protestanskými duchovními vede v této oblasti.
Vyjádření k duhovému pochodu v Paříži vydalo i hnutí La manif. Vzhledem k tomu, že na duhovém pochodu v Lyonu účastníci pochodu požadovali legalizování prostituce, umělého oplodnění pro lesbické páry (PMA) a institut náhradní matky (GPA), hnutí nazvalo pochod "pochodem hanby". Hnutí vyčítá zástupcům politických stran a hlavně vládním představitelům, že se k těmto požadavkům vůbec nevyjádřili. Mluvčí hnutí Jean Pierre Delaume - Myard, který je sám homosexuál, označil tyto požadavky za propagaci novodobého otroctví a obchodování s ženským tělem a dětmi, které by se uzákoněním institutu náhradní matky staly obchodním artiklem. Jako proti-reakci ohlásilo hnutí další celonárodní manifestaci, která by se měla konat začátkem října.
Mluvčí kritizoval konání duhových pochodů, které podle něho neukazují v dobrém světle homosexualitu a přispívají k vytváření homofóbie ve společnosti. Za pravdu mu dávají i komentáře na sociálních sítích, které se většinou nesly v duchu: "
"Nikdy jsem nebyl homofób, ale díky neustálé mediální masáži a gay pochodu, už jsem se jím stal", případně,
"dejte mi s tím už pokoj a starejte se raději o katastrofální nezaměstnanost. To nemáte jiné důležitější problémy, jen řešit homosexualitu?"
V této souvislosti je zajímavá zpráva, kterou přinesl týdeník Valleures actuelles. Podle týdeníku asociace LGBT žurnalisté - AJL vydala příručku k tomu, jakým způsobem by se mělo o této komunitě referovat v médiích. Týdeník uvádí, že k "zakázaným" výrazům patří např. "přiznání se ke své homosexualitě" nebo "gay pride", který by mělo nahradit slovní spojení "pochod hrdosti". Bizarně působí požadavek, aby média nezveřejňovala fotky účastníků pochodu v "kostýmech z peří".
Možná by stačilo, aby se účastníci do takových kostýmů sami neoblékali a nepředváděli před kamerami obscenní gesta během natáčení reportáže, tak jak je předváděli při reportáži ve zpravodajské televizi BFMTV ze sobotního pochodu. Podle asociace AJL má příručka pomoct s výběrem "vhodných výrazů" a bojovat proti stereotypům. Naopak, podle týdeníku jde o útok na svobodu projevu.
Převzato z
lifenews.sk, 30.června 2014,
článek naleznete
zde.