Zamyšlení nad evangeliem slavnosti Nejsvětější Trojice.
Ježíš řekl Nikodémovi: „Tak Bůh miloval svět, že dal svého jednorozeného Syna, aby žádný, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný.
Bůh přece neposlal svého Syna na svět, aby svět odsoudil, ale aby svět byl skrze něho spasen. Kdo v něho věří, není souzen; kdo nevěří, už je odsouzen, protože neuvěřil ve jméno jednorozeného Syna Božího.“
Cesta k novému křesťanskému bytí
je kříž Kristův a víra člověka ve spásné dílo kříže. Po první otázce, co je nutné ke spáse, položil zbožný člověk velerady druhou podstatnou otázku:
Jak se to děje?
Spasitel poukazuje na dvojí sílu, která vede ke spáse: Kristův kříž a pevná víra člověka ve spasitelnou moc umučení. Obojí je nutné, především však Boží čin, přinášející spásu, jimž bylo vyvýšeno v Kristu na kříži znamení smrti (had z ráje), jako tomu bylo před obrazně za Mojžíše, ale vzápětí bylo toto znamení smrti přemoženo Božím Synem v jeho zmrtvýchvstání.
Je však nutné i druhé křídlo, jimž se člověk vznese ke spáse: přijetí Kristova spasitelného umučení člověkem v oddané důvěře ke Kristu a jeho kříži. Pán přišel spasit, nikoliv soudit: ale člověk se musí nechat spasit, nesmí spásu odmítnout a má se snažit o spolupráci s Boží milostí.
„Klaníme se Tobě, Pane Ježíši Kriste…, neboť skrze svatý kříž svůj svět jsi vykoupil.“
Chci mít doma ve velké úctě znamení kříže; podobně u cesty, při modlitbě apod. Budu vzhlížet při každém pozdvihování mše svaté s důvěrou k „vyvýšenému“ Pánu na kříži!
Tajemství víry
Nadpřirozené bytí milosti a cesta Kristova kříže ke spáse jsou pravdami tak hlubokými, že je člověk nemůže pochopit pouze svým přirozeným rozumem: jsou to hlubiny Božího zjevení, jimž říkáme „tajemství víry“: patří k nim bytí Boží stejně tak jako nadpřirozený stav Božího synovství milosti a nový život ze smrti Kristovy na kříži aj.
Spasitel žádá od Nikodéma víru a odůvodňuje to nejprve svou osobností, neboť je prokázaným synem Božím, jenž sestoupil z nebe – zná tedy patřičně podstatu Božích věcí a chce zjevit to, co je z toho pro nás důležité. Kromě toho poukazuje Pán na to, že omezené lidské poznání nechápe ani všechny přírodní jevy a není tedy divu, že je leccos pro nás tajemstvím víry.
Věřím Pane, všem pravdám, jež jsi nám zjevil. „Ke komu půjdeme? Ty máš slova věčného života.“
Láska i soud
Poslední verše obsahují překrásné myšlenky o dvou skutečnostech, jež jsou pramenem nových poznatků, které sdělil Pán Nikodémovi: jde o Boží lásku k lidstvu a odsouzení sebe sama ke ztrátě spásy odmítnutím Boží lásky.
Chci si opakovat ve chvíli jakékoliv deprese slova Písma: „Tak Bůh miloval svět…“ „Pro nás a pro naši spásu sestoupil Pán s nebe!“ Vím však též, že nekonečná Boží láska si sama určila hranice, totiž lidskou svobodu. Přijdu tedy jen tehdy ke spáse, jestliže se nechám spasit. Najdu věčný Život, věčné Světlo a Pravdu, jestliže se sám nezřeknu vlastní vinou Božích darů světla, pravdy a milosti!
Perly a chléb 1.díl, Perly a chléb 2.díl
autor: Josef Hrbata
rok vyd.: 1991
vydalo: katolické nakladatelství COR JESU, Český Těšín
ISBN: 80-900746-1-8