Třiadvacetiletá Londýnčanka se pro BBC přiznala ke čtyřem potratům, které měla mezi 18. až 22. lety. Udělala tak v naději, že přesvědčí další mladé ženy, aby si všechno dobře rozmyslely ještě předtím, než půjdou na potrat.
"Lisa" (to je pseudonym, který jí dalo BBC), měla svůj první potrat, když měla 18 let, druhý když měla 21 a další dva potraty, když měla 22 roků. Když byla těhotná ve dvaceti, rozhodla se nechat si dítě a teď vychovává svoji jedinou dceru, která přežila.
Lisa pro BBC uvedla, že věří, že potrat je morálně zlý, ale i tak je podstoupila, když nemohla snést pomyšlení, že by měla čtyři děti a každé s jiným otcem.
"Byla jsem opravdu lehkomyslná. Nemohu nikoho vinit," řekla Lisa BBC. "Měla jsem být zodpovědnější, protože jsem zabila život. A nebyla to chyba dítěte."
Lisa uvedla, že když šla poprvé na potrat, aby ukončila život svého dítěte, byla vyděšená, ale čas a opakování ji změnili a udělali necitlivější.
"Čím víc jich máte, tím je to lehčí," řekla pro BBC. "Vím, že to opravdu zní hrozně, ale tak to jednoduše je."
Řekla, že doufala, že tím, že se podělí s vlastní zkušeností, jak ji potrat změnil, přesvědčí ostatní ženy, aby se lépe rozhodly.
Myslela jsem si, že kdybych mohla popovídat svůj příběh, možná by si mladé ženy dvakrát rozmyslely, jestli budou mít sex bez antikoncepce, a nebo budou s chlapcem, kterého ani neznají," pověděla Lisa. "Chci povědět jiným ženám, že potraty jednoduše nejsou řešením. Může to změnit váš život."
I když Lisa jdoucí v linii potratového průmyslu hovoří, že antikoncepce zabraňuje potratům, připouští, že užívala antikoncepci vždy, když počala. Všechno, od tabletek až po semi-permanentní řešení, jakým je nitroděložní tělísko.
"Zkoušela jsem tabletky, náplast, injekce, spirálu i implantát. A nefungovalo to," pověděla Lisa. "Když jsem je používala, neustále jsem krvácela. A spirála mi způsobila takové bolesti, že jsem si ji po měsíci musela nechat vyndat."
Dodala:"Nikdo nechce pokračovat v potratech. Proto jsem se snažila najít jiné metody antikoncepce, ale zdá se, že u mě nefungovaly."
Lisa ani zdaleka není sama. Telefonní studie bývalých klientů potratové skupiny Marie Stopesové ve Velké Británii zjistily, že 57% z těch žen, které se pokusily o opakované potraty, aktivně užívaly antikoncepci, a přesto otěhotněly.
"Náš výzkum ukazuje, že různé ženy všech věkových kategorií mohou zažít opakované nechtěné těhotenství," pověděla pro BBC Gnevieve Edwardsová, strategická ředitelka britské skupiny Marie Stopsové." V minulosti jsme to nedokázali řešit, protože jsme ženy nechtěli stigmatizovat."
Edwardsová připouští, že antikoncepce, nejméně krátkodobá, není tak účinná, jak si mnoho lidí myslí, a když jim selže, mnoho žen se uchýlí k potratu jako k náhradnímu plánu.
"Jedna ze tří žen půjde na potrat a jedna ze čtyř půjde i na další," pověděla při vyhlašování výsledků průzkumu, který se zaměřil na děvčata a mladé ženy mezi 16 až 24 lety. "Náš výzkum dokazuje, že neexistuje žádná konkrétní demografická skupina, která by byla na potrat náchylnější, může se to stát každé z nás. Ale u většiny žen selhávají krátkodobé metody."
Edwardsová řekla, že by ráda viděla, jak se tabletka "ráno po", (která po sexu buď zabraňuje ovulaci a nebo způsobí, že děloha se stane pro oplodněné vajíčko nehostinnou, čímž navodí velmi brzký potrat) stane ve Velké Británii populárnějším způsobem, jak se vyhnout pozdějšímu potratu.
"Jsme obzvlášť znepokojeni nízkou informovaností a nouzové antikoncepci", pověděla Edwardsová. "Plánované rodičovství nezačíná ani nekončí při kondomech nebo tabletkách, ale je potřeba udělat něco víc pro podporu žen o výběhu a používání antikoncepce, která navíc vyhovuje jejich životnímu stylu a životní etapě".
Paul Tully ze Společnosti pro ochranu nenarozených dětí (SPUC) pro BBC řekl, že víc antikoncepce není správnou odpovědí, tou je upevnění společnosti.
"Zvýšením poskytováním antikoncepce se míra potratů nebude snižovat", pověděl Tully. "Antikoncepce neřeší sociální, finanční a vztahové důvody, které obyčejně vedou ženu k tomu, aby vyhledaly potrat. Musíme odpovědět na tyto problémy a potom uvidíme míru potratu klesat."
Převzato z
lifenews.sk, 28. dubna 2014
článek naleznete
zde.