„Třetí pohlaví“ nyní bude mít přístup ke státnímu vzdělávání a pracovním místům. V průlomovém rozsudku indický Nejvyšší soud uznal transgender osoby za třetí pohlaví a zaručil jim rovná práva v oblasti vzdělávání, zaměstnanosti a dalších veřejných sférách
„Transgender osoby jsou také občany státu a mají stejné právo na zaměstnání, vzdělání a společenské přijetí,“ uvedl soud. Nařídil federální vládě, aby jim zaručila všechna práva, která náleží těm, kdo patří do kategorie Ostatní zaostalé skupiny (OBC), což je termín používaný indickou vládu ke klasifikaci kast, které jsou vzdělanostně a sociálně znevýhodněné. Podle údajů Státní organizace pro výběrová šetření k OBC náleží 41 procent z 1,2 miliardy obyvatel Indie.
Nyní mají právo na vzdělání ve vládou podporovaných školách a na pracovní místa ve státním sektoru. Soud požádal federální vládu, aby jim umožnila přístup do obecních zdravotnických zařízení, poskytla jim možnost získat volební průkaz, řidičský průkaz a pas a aby je zahrnula do systému sociálního zabezpečení.
Rozsudek bude znamenat velké oživení této komunity, jejíž členové byli doposud nuceni uvádět svou identitu v úředních záznamech buď jako muž, nebo žena. „Rozvoj země závisí na lidském rozvoji,“ řekl transgender Lakshmi. „Dlouho jsme byli diskriminováni, ale teď jsme získali práva. Poprvé jsem hrdý na to, že jsem Ind.“
Soudci K. S. Radhakrishnan a A. K. Sikri vyjádřili znepokojení kvůli diskriminaci a obtěžování, kterým trpěly transgender osoby, a řekli, že diskriminace musí skončit„Uznání transgender osob za třetí pohlaví není sociální nebo zdravotní otázkou, ale problémem lidských práv,“ řekl podle agentury AFP soudce K. S. Radhakrishnan při vyhlašování rozsudku Nejvyššího soudu.
Převzato z
claritatis.cz, 6.května 2014
článek naleznete
zde.