Masivní lobbing vygeneroval několik další odvetových akcí pro-potratových skupin, které se ukázaly v plné síle na každoroční Komisi OSN pro postavení žen.
Ženské skupiny- některé financované vládami- se snažily zastrašit delegáty tím, že nosily výstřední masky, zaplňovaly chodby před místností jako bratrstvo a vytvářely tunel a organizovaly "mobilizační" průvod uvnitř OSN. Po maratónu zasedáních, delegáti skončili ve dvě hodiny ráno.
Konečná dohoda, na které se komise shodla po 14-hodinovém jednání, stavěla na rétorice bývalé komise. Nejrozšířenější právo na potrat, sexuální práva a nebo práva homosexuálů.
Někteří diplomaté byli viditelně frustrovaní z nedostatku pokroku ohledně potratů a zařazení otázek sexuální orientace a rodové identity do kategorie pro ne/diskriminaci v mezinárodní politice.
Delegát z El Salvadoru měl horlivý projev, když státy souhlasily s dokumentem, který vyjmenovává pokrok a výzvy žen při dosahování Miléniových rozvojových cílů (Millennium Develpment Goals).
"Stagnace by neměla být ani možností", ostře kritizoval, přitom třásl svým koňským ohonem. Navzdory ztrátám nasadil triumfální tón a prohlásil, že sexuální orientace a pohlavní identita je "cestou", po které jeho krajina už nějakou tu dobu jde".
Egyptská diplomatka prohlásila, že hovořila za "všechny ženy světa", aby nedošlo k poklesu reprodukčních práv a sexuálního "zdraví". Mety Tallawy vyjádřila obavu z "kontroverzních nálad ve světě", v rozvojových i rozvinutých zemích. Předtím, v průběhu jednání za zavřenými dveřmi se údajně ptala, proč bylo Svatému stolci dovolené promluvit, když ve Vatikánu nejsou žádné ženy.
Sedmdesát procent všech žen na světě jsou katoličky. Více než 134 tisíc lidí, včetně nekatolíků, podepsalo prohlášení na podporu Svatého stolce v OSN.
Svatý stolec snášel hněv potratových aktivistů i v jednací místnosti. Mládež v růžových YWCA tričkách spolu se šedivými matrónami se posmívali zastupkyni Svatého stolce, profesionální matce z Afriky, které předseda zkrátil projev kvůli technice.
Jednání probíhaly podle vzoru posledních roků, když se západní krajiny, které investují v oblasti sexuálního a reprodukčního zdraví i reprodukčních práv, snažily rozšířit tyto představy obsahující potraty, homosexualitu a širokou představu o sexuálních právech.
Krajiny z rozvojového světa, zejména z Afriky, to odmítly se žádostí o výslovnou zmínku o národní suverenitě, kultuře, náboženstvím a tradicím, aby tak zmírnily jakékoliv závazky vůči kontroverzní politice.
Informovaná osoba řekl pro Friday Fax, že toto letošní jednání bylo méně tlumené v porovnání s předcházejícími lety, a to i v kontroverzních otázkách. To podráždilo zástupce potratových skupin a zastánce sexuálních práv.
V sázce je hodně- jde totiž o to, co bude zahrnuté do rozvojového programu pro období po roce 2014, co je rozvojovým schématem, které budoucí rok nahradí program Miléniových rozvojových cílů.
Miléniové rozvojové cíle, 15-letý program, který určoval globální priority a miliardy ve financování, nezahrnoval potrat, ani se nezaměřoval na reprodukční zdraví. Potratové skupiny věnovaly obrovské úsilí jen tomu, aby bylo reprodukční zdraví zahrnuté do cílů, když bylo nejprve vynecháno. Výzkumníci tvrdí, že toto odvedlo pozornost a finanční prostředky od zdraví matek.
Jestliže se nový rozvojový program nebude silně zaměřovat na sexuální a reprodukční zdraví, potratové skupiny budou čelit těžkému boji o rozšiřování svých zdrojů financování. Letošní jednání komise bylo testovací půdou pro jednání, které se budou konat následující rok na podzim.
Převzato z
lifenews.sk, 27. března 2014
článek naleznete
zde.