Užívání hormonální antikoncepce patří mezi každodenní rituály spousty žen. Nikdo se nad tím nepozastavuje, její role je přece jasná. Patří ale barevné pilulky do života mladistvých dívek?
„Kdybyste přijeli o něco později, nemusela vaše dcera přežít. Embolie. Ale zvládli jsme to,“ řekl lékař vyděšeným rodičům, kteří čekali na chodbě v dětské nemocnici.
„Neužívá náhodou hormonální antikoncepci?“
„Ano,“ odpověděla plačící matka.
Tenhle příběh naštěstí na rozdíl od jiných skončil dobře. Sedmnáctiletá Eliška nečekanou mozkovou embolii díky včasnému zásahu lékařů přežila.
Muselo k tomu vůbec dojít? Kdo nesl vinu za ohrožení života mladé dívky? Její matka? Gynekolog? Nebo ona sama?
Eliška přišla za svou matkou s tím, že většina spolužaček užívá na problematickou pleť a bolesti při menstruaci prášky. Nemyslela tím běžné léky na bolest, myslela hormonální antikoncepci.
„Normálně si každý den zobneš jednu pilulku a uvidíš, jak to bezva působí,“ sdělovala jí s nadšením kamarádka.
„A kdybys měla něco s klukem, nemusíš mít strach. Funguje to spolehlivě.“
Gynekolog Elišku vyšetřil a pomohl jí vybrat vhodnou antikoncepci. Na nic osobního se jí neptal, což ji překvapilo. V lékárně zaplatila požadovanou cenu a cesta ke krásné pleti mohla začít. Její matka, která se pokládala za pokrokovou, byla hned klidnější. Situace, že by její dcera měla příležitostný pohlavní styk a mohla otěhotnět, byla zažehnána.
Eliška nebyla zvyklá stěžovat si. Postupně začala mít čistší pleť a menší bolesti při menstruaci. Častěji se ale dostavovaly bolesti hlavy a někdy měla pocit, že jí otékají lýtka. Zdálo se jí, že přibírá na váze a má větší prsa. Nějakou větší spojitost mezi tím a prášky nehledala.
Pak přišel ten večer, kdy omdlela v koupelně. Následoval rychlý převoz do nemocnice. Mozková embolie. Rok pravidelného užívání antikoncepčních pilulek na cestě ke krásné pleti.
Případ této dívky není ojedinělý. Nejen v České republice, ale i v jiných zemích s embolií, trombózami nebo záněty jater končí v nemocnicích každoročně desítky mladých dívek a žen.
Co vede mladistvé dívky ve věku 15-19 let k užívání hormonální antikoncepce (dále HA)? Pokud přijde do ordinace ženského lékaře patnáctiletá dívka, často v doprovodu starostlivé a přepečlivé matky, obvykle stálého sexuálního partnera nemá a o příležitostných vztazích neuvažuje. Přichází na doporučení spolužaček, které stejně jako ona mají problematickou pleť a bolestivou nebo nepravidelnou menstruaci.
Skutečný důvod, proč se hormonální antikoncepce užívá (ochrana před početím) zde není ten hlavní. Lze tedy říci, že pilulky začínají brát dívky na střední škole jako univerzální lék proti hormonálním změnám, které jejich tělo při proměně v ženu prodělává.
K tomuto tématu se odpůrci užívání HA mladistvými vyjadřují velmi negativně, uvědomují si totiž možné
dopady na plodnost budoucí ženy, která si od svých patnácti let narušuje svůj reprodukční systém. Následkem čehož ve svých třiceti letech, kdy se rozhodne otěhotnět, nemůže, a tudíž je svým gynekologem následně léčena na neplodnost. Když léčba nevyjde, přichází ke slovu umělé oplodnění. Všechno lze řešit. Máme rok 2014. Dává to smysl?
Vraťme se k příběhu v úvodu článku. V roce 2010 inicioval výbor České pediatrické společnosti
dotazníkové šetření, týkající se výskytu trombóz u mladistvých dívek, užívajících HA. Hematologové z FN Motol Praha zaznamenali v předchozích letech
nárůst trombóz a embolií u 15-19letých uživatelek HA. Výzkumný soubor tvořilo 77 dívek, které užívaly antikoncepci s různou hladinou estrogenů, ve většině případů jako ochranu před otěhotněním. Následovaly poruchy menstruačního cyklu a akné. Dívky užívaly HA v průměru devět měsíců.
Bylo zjištěno, že 58 dívek prodělalo během užívání trombózu dolních končetin, čtyři dívky prodělaly trombózu horních končetin a u patnácti dívek se vyskytla manifestní plicní embolie. Ze sledování tedy vyplynulo, že užívání HA je v přímé souvislosti s výskytem trombóz a embolií u mladistvých dívek.
Hematology bylo důrazně doporučeno, aby při předepisování HA byla vždy zjištěna rodinná a osobní anamnéza dívky kvůli výskytu souvisejících genetických dispozic. To je prý podle gynekologů obtížné, protože to samotné dívky neví.
Farmaceutický průmysl dnes se zcela jasným záměrem nenabízí ženám HA pouze jako prostředek proti otěhotnění. Doporučuje pilulky i proto, aby netrpěly premenstruačním syndromem, nemusely menstruovat a měly krásně čistou pleť. Vypadá to,
jako by ženské tělo a hormonální procesy, které mu jsou od prvopočátku dané, byly pro dnešní ženy nepřijatelné. Mladé dívky by se neměly učit vnímat svou menstruaci jako nutné zlo, ale jako událost, která je proměňuje v ženu a budoucí matku. Hormonální antikoncepce v těle uživatelek navozuje něco, co se jako menstruace pouze tváří, jde o tzv. antikoncepční menstruaci - krvácení z poklesu hormonální hladiny v době pauzy, kdy žena antikoncepci vynechá.
Plošné podávání hormonální antikoncepce mladistvým dívkám se může české společnosti v budoucnu vymstít. Předepisovat syntetické látky, které mají negativní dopad na zdraví budoucích žen, je alibistické a krátkozraké.
Dívky jsou zbavovány zodpovědnosti vůči vlastnímu tělu. Často o nich rozhodují jejich matky. Někdy jde o to být in a plout na vlně bezstarostného sexu. Pilulky chrání při nechráněném styku, ale nechrání před pohlavními nemocemi. U některých dívek mohou vyvolat pocit, že si mohou užít s kýmkoli. Pokládají se za sexuálně svobodné. Váží si vůbec svého panenství a sebe samých? Existují jiné alternativy? Má ale někdo zájem je mladistvým dívkám nabídnout a hovořit s nimi o nich?
Podle statistických údajů dnes v České republice hormonální antikoncepci užívá více než 1,3 milionu žen tj. 53 % žen v plodném věku. Antikoncepční trh, zahrnující hormonální antikoncepci, nitroděložní tělíska, hormonální antikoncepční injekce a náplasti, u nás vykazuje roční obrat ve výši téměř 5 miliard korun ročně. Není třeba více dodávat.
Mladistvé dívky, které si každý den berou barevné pilulky proto, aby měly krásnou pleť, jsou mezi nimi také. Příliš mladé a nezkušené na to, aby si plně uvědomovaly, čemu svěřily své zdraví.
Hazardu a obchodu, který se někomu pěkně vyplácí.
Eva Valerie Maxová
Převzato z
http://evavaleriemaxova.blog.idnes.cz,28. 4. 2014,
článek naleznete
zde.