Podle nedávného oficiálního stanoviska Belgické společnosti pro intenzivní medicínu je nedobrovolná eutanazie akceptovatelným terapeutickým postupem. Ačkoli je v Belgii za jistých okolností dobrovolná eutanazie legální, nedobrovolná eutanazie je v zásadě nelegální. Ale Společnost chce mít možnost vykonat eutanazii u pacientů, kteří už zřejmě nebudou dlouho žít.
Společnost artikuluje svoji politiku velmi důkladně. Nejde tu o šedé zóny, jako je například zastavení těžké nebo marné léčby, a nebo vyvažování ulevování od bolesti a možného zkrácení pacientova života. Jasně se tu hovoří, že "zkrácení procesu umírání podáním sedativ, v míře překračující potřebu pacienta, může být ne jen akceptovatelné, ale v mnoha případech i žádoucí. "Zkrácení procesu umírání" je eufemizmus pro podání smrtící injekce".
Většina umírajících pacientů v intenzivní starostlivosti nemá dopředu připravené instrukce a "většinou nejsou ve stavu požádat o eutanazii". Proto mohou nastat těžkosti, když účinek léků používaných na utišení a úlevu od bolesti během managementu konce života je nesprávně interpretovaný jako "úmyslné urychlení procesu umírání". Řešením těchto těžkostí je podle Společnosti povolit její členům "zabíjení "pacientů.
Tím se Společnost vlastně prohlásila za nadřazenější zákonu. Ačkoli je nepravděpodobné, že by belgičtí lékaři s podporou Společnosti byli postihování. Bude zajímavé vidět, jak bude na tuto situace reagovat vláda. Společnost také tvrdí, že lékaři na odděleních intenzivní medicíny starostlivosti by měli informovat příbuzné o rozhodnutí vykonat eutanazii na pacientovi, ale neukládá jim povinnost požádat příbuzné o souhlas. Politika se také týká jak dospělých tak i dětí. Pacienti nemusí trpět; zkrácení procesu umírání může v podstatě urychlit smrt, hovoří stanovisko.
Stanovisko končí ujištěním lékařů intenzivní medicíny, že to, co dělají "nemá být interpretováno jako zabíjení, ale jako humánní akt provázení pacienta na konci jeho života.
V únoru hlavní autor této politiky, Jean-Louis Vincent, bývalý prezident Společnosti, uveřejni v hlavních belgických novinách Le Soir komentář vysvětlující stanovisko Společnosti. Stěžoval si, že lékaři pracují na "právním území nikoho" a Belgie potřebuje zákon, který zakáže příliš agresivní terapii. Věří, že směrnice požadující pokračování v léčbě jsou víc, než neužitečné, a že lékaři musí mít možnost podat smrtící injekce na zkrácení životů, které už nejsou hodné žití, i když pacienti nedali svůj souhlas. První úlohou medicíny je navrátit, a nebo udržet zdraví, to znamená prospěch jednotlivce, ne život za každou cenu", napsal.
Převzato z
lifenews.sk,
článek (14. 4. 2014) naleznete
zde.