V hlasování, které skončilo poměrem hlasů, 37:0, schválil maltský parlament v pondělí 14. dubna návrh zákona, který povoluje párům stejného pohlaví uzavírat civilní svazky. Těmto párům budou náležet podobné práva a povinnosti, jaké mají lidé v manželství a zákon jim také povoluje adoptovat si děti, a to i přesto, že veřejnost je vůči této myšlence silně proti. Celý výbor opoziční Národní strany složeny z 30 poslanců se zdržel hlasování.
Maltská prezidentka Marie Louise Coleiro Precová, která převzala prezidentský úřad 4. dubna, přislíbila, že zákon podepíše. Její předchůdce, prezident George Abela, ještě minulý měsíc odmítl podepsat zákon, který by schválil civilní svazky.
Obzvlášť kontroverzní bylo ustanovení, které schvaluje adopci párům stejného pohlaví. Leader Národní strany Simon Busuttil citoval nedávný průzkum, který ukázal, že 80% maltských občanů je proti "adopcím". Malta na takový krok nebyla připravená, pověděl.
Premiér Joseph Muscat, který je leader Maltské strany práce, však řekl: "Malta je teď liberálnější a víc evropská a udělila rovnoprávnost všem svým obyvatelům".
Proti zákonu, který je hnací silou bylo Maltské hnutí za práva homosexuály(MGRM) s finanční podporou z EU, organizace ILGA Europe a Světové banky, se postavili katoličtí biskupové. Biskup Charles Scicluna řekl, že i když měl tento návrh zákona některé "dobré stránky", je v rozporu s konáním v nejlepším zájmu dítěte.
Den, před hlasování pověděl Scicluna pro noviny The Malta Independent, že zákon "staví civilní svazky na stejnou úroveň s manželstvím bez toho, aby uznal podstatnou a hlubokou rozdílnost těchto dvou druhů vztahů a jejich osobní sociální role".
Myšlenka adopce páry stejného pohlaví, jak pověděl "nezrcadlí pořádek, který Bůh při stvoření světa ustanovil a může tak na úkor dětí, které budou těmto adoptivním rodičům svěřené, vystavit nepříznivým vlivům.
To je teda v rozporu s principem, že konat v nejlepším zájmu dětí by mělo být prvořadou povinností legislativy. Lidé věří, že tento princip zůstane prvořadým vždy, když je vytvořen nový zákon.
Biskup Scicluna, který je pomocným biskupem maltské diecéze, v lednu pro noviny italských biskupů Avvenire řekl, že "hlasovat v prospěch zákona, který je tak škodlivý vůči společnému dobru, je hluboce nemorální".
Organiza ILGA Europe vydala prohlášení, v kterém se hovoří, že zákon umožňuje partnerům stejného pohlaví "téměř všechny stejné práva a ochranu, jaké náleží sezdaným heterosexuálním párům". Hnutí MGMR parlamentní hlasování přivítalo se slovy, že na uznání civilních svazků pracovali 13 let.
Podle redaktora z novin Malta Today přispěly k prosazení tohoto zákona média. "Významnou úlohu přitom sehrávali komentátoři a novináři z mediálních výstupů, jako například Malta Today, kteří tuto problematiku prezentovali podobně jako MGMR, napsal Michael Briguglio.
Briguglio uvedl seznam některých extrémně levicových organizací a politických stran a napsal, že okolo požadavků na rovnoprávnost bylo vytvořeno neformální, proměnlivé a široké spojenectví- tzv. řetěz rovnosti".
Jak řekl, Strana práce se ve volbách v roce 2013 rozhodla následovat MGMR a požadavky na rovnoprávnost se stali legitimní v celé mainstreamové společnosti a vznikla nadvláda.
Homosexuální aktivisté tvrdí, že jejich hnutí vychází z iniciativy běžných lidí, tak jako všechny skupiny homosexuálních aktivistů, i MGMR je úzce spojené s OSN, EU a jinými mezinárodními orgány. Klíčoví představitelé MGMR zasedají ve vedení ILGA Europe, kteří též uvádějí jako svého sponzora spolu s dalšími organizacemi, jako jsou Sigrid Rausing Trust, International Planned Parenthood Federation, Civil Society Fund v rámci Světové banky, Evropský sociální fond a Programu EU Mládež v akci. Právní poradce MGMR, Dr. Neil Falzon, působil jako předseda maltské pobočky Úřadu vysokého komisaře OSN pro utečence.
EU tlačila na Maltu, aby schválila civilní svazky homosexuálů už od jejího vstupu v roce 2006. V roce 2006 vydal Evropský parlament v Bruselu usnesení, v kterém vysvětlil, že právo volného pohybu v rámci EU znamená též, že národní vlády musí uznávat "manželství" stejného pohlaví, které bylo uzavřené v jiných krajinách, kde je tato praxe povolená. I kdyby byl tento návrh podepsaný jen pěti členskými státy EU, tehdejší evropský komisař pro spravedlnost Franco Frattini upozornil národní vlády, že zákon je "bezprostředně použitelný", - a to, bez ohledu na to, jestli je podepsaný nebo není.
Převzato z
lifenews.sk,
článek (15. 4. 2014) naleznete
zde.