Zprávy o životě tohoto světce nejsou dost věrohodné. Z historických pramenů je uznávána jen zpráva o jeho mučednické smrti na začátku IV. století, kterou podstoupil v palestinském městě Lyddě; blízko dnešního Tel Avivu a nad jeho hrobem byla postavena basilika.
Svatý Jiří je oblíbený, jak na Východě, tak i na Západě. Obzvláště je uctíván v Anglii. Jeho přímluvě je připisováno mnoho zázraků. Je symbolem křesťanské statečnosti. za patrona si ho zvolili skauti, protože jim byl vzorem věrného a mužného života, člověka, který slouží s čistým srdcem.
Jiří, označovaný jako osvoboditel od draka zla, byl římským důstojníkem a jeho statečnosti si vážil i sám císař. Když však začal pronásledovat křesťany, vystoupil Jiří mužně proti němu s prudkými výtkami. Panovník ho dal spoutat a mučit. Čím krutěji ho ale mučil, tím více útěchy se Jiřími dostávalo. Rány se mu podivuhodně hojily, protože mu v noci přicházel na pomoc sám Bůh. Tak císař viděl, že ho nepřemůže. Protože obvyklá mučení nepomáhala, bylo nutno vymýšlet nová. Jiří obdržel jméno "velký mučedník.
Jiří proslul svým setkáním s drakem. Legenda vypráví, že jednoho dne přišel z Nikomedie do města Silene v Lýbii. V blízkosti tohoto města se ve velikém močálu zdržoval drak. Silenštní se ho velmi báli. Chtěli ho mít od sebe co nejdále, nechtěli ho dráždit, a proto mu denně přinášeli k močálu dvě ovce, aby ho nasytili. Počet ovcí se však stále více tenčil, a tak mu obětovali denně jen jednu ovci, ale přidávali mu k ní ještě malé dítě. Když přišla řada na královskou dcerku, čekl král celý týden, protože se se svým milovaným dítětem nemohl rozloučit. Posléze mu však nezbylo nic jiného než ji vydat.
A právě v tu chvíli se objevil Jiří. Dívenka mu vyprávěla o strašných obětech, které musí přinášet drakovi a radila mu, aby v momentě, kdy začne drak vystupovat z močálu, utekl, je-li mu život milý. Na to však hrdina nehodlal přistoupit: vyrazil naopak proti drakovi a po prudkém zápase ho zabil. Tak byla zachráněna nejen královská dcera, nýbrž i celé město. Výsledkem bylo, že král i všichni jeho poddaní přijali křesťanskou víru.
V té době nastoupil na císařský trůn Dioklecián, který usiloval o vyhubení křesťanů. Jeho místodržící Dacián vykonával císařské příkazy tak horlivě, že mu zakrátko padly za oběť celé zástupy křesťanů. Mnozí další pak ze strachu o život zapřeli svou víru a vrátili se k modloslužebnictví. Když se o tom doslechl Jiří, odložil vojenský šat a v prosté tunice vyšel mezi lid, aby kázal slovo Boží a povzbuzoval ty, kdo ze strachu slábli ve víře. Zpráva o jeho působení se rychle donesla k místodržiteli. Ten se rozhněval, dal Jiřího zajmout a poručil, aby byl krutě mučen. V noci však se Jiřímu zjevil Ježíš Kristus a zázračně zhojil všechny jeho rány, takže ráno Jiří vyšel z vězení svěží a usměvavý, jako by se mu nic nebylo přihodilo. Dacián tedy poručil, aby Jiřího lámali kolem. Přivázali ho ke kolu pokrytému ostrými břity, ale kolo se okamžitě rozpadlo na kusy a Jiří vyvázl bez nejmenšího škrábnutí.
Když místodržitel viděl, že mučení Jiřímu neublížilo, povolal kouzelníka, aby světce připravil o život. Kouzelník smísil jed s vínem, pronesl čarodějné zaříkání a podal nápoj Jiřímu. Jiří však požehnal pohár znamením kříže, vypil ho a jed mu neuškodil. Když to kouzelník uviděl, padl Jiřímu k nohám, doznal svou vinu a prosil, aby se mohl stát křesťanem.
Dacián se nakonec pokusil přemoci Jiřího lichotkami. Vybídl ho, aby vstoupil do pohanského chrámu a obětoval bohům. Musí jim přece vzdát díky za to, že až dosud k němu byli schovívaví a nepotrestali ho za jeho rouhání ! Jiří naoko souhlasil. Jakmile však překročil práh, poklekl a prosil Boha, aby zničil chrám i s modlami. V tu chvíli se snesl z nebes oheň, sežehl chrám, modly i pohanské kněze a vše se propadlo do země. Místodržitelova manželka byla tím divem tak ohromena, že se přihlásila ke křesťanské víře. Rozzuřený Dacián ji za to dal bičovat k smrti. Když ji bičovali, tázala se Jiřího, co se s ní stane, vždyť dosud není pokřtěna. Jiří ji však ujistil, že krev kterou prolila pro víru Kristovu, je cennější než voda křtu, a ona v pokoji vypustila duši. Dacián pak rozhodl, že Jiří bude smýkán městem a nakonec sťat. Světec poklekl a prosil Pána, aby na příště vyhověl prosbě každého, kdo se v jeho jménu obrátí k bohu o pomoc. Hlas přicházející z nebes ho ujistil, že se tak stane. Kat pak vykonal své krvavé dílo. Když se Dacián vracel z místa popravy do svého paláce, byl za trest i se svou družinou sežehnut bleskem.
Drak symbolizuje zlo, tmu a stín v naší duši. Existuje způsob, jak ho integrovat, o čemž vypráví příběh sv. Markéty. Existuje však i cesta, kterou ztělesňuje sv. Jiří: někdy je třeba nestvůru stoupající z močálu našeho podvědomí zabít- jinak by nezničila jen naše ovce, nýbrž i dítě v nás. Pozřela by to, co v nás je nezfalšované, nedotčené. Jiří je symbolem toho, co v nás je maskulinní, mužné; co nemá strach před drakem, který vystupuje z hlubin naší duše. Mnohé z toho, co je v nás, musí být vyvrženo, jinak nás to pozře. Může jít o depresivní myšlenky, které nás jako močál stahují dolů, mohou to být vražedné impulsy nebo destruktivní tendence. Jiří nám ukazuje, že ani vůči takovému draku nejsme bezmocní, naopak, že je možno proti němu s pomocí Boží bojovat.
Svatý Jiří, kromě skautů, je patronem rytířských řádů, především Německého Řádu (Řád bratří a sester německého Domu panny Marie v Jeruzalémě), dále Benátek, Německa, Řecka či Ruska. Hlásí se k němu vojáci, jezdci, horníci, artisté a další. Mezi jeho atributy patří drak, kolo, korouhev, kůň nebo rytíř. Svatý Jiří zemřel mučednickou smrtí v roce 305. Jeho svátek si církev připomíná 24. dubna.
Modlitba proti úzkosti, nouzi a úskokům ďáblovým
Rozpomeň se, Pane, na rytířský zápas a slavné vítězství svého svatého svědka Jiřího, ve kterém vytrpěl nelidská muka za tvou slávu, a chraň nás na jeho láskyplnou přímluvu všech úzkostí a bídy, zejména pak všech pokušení ďábelských. Skrze Krista, naše Pána. Amen.
Zdroj: Duchovní terapie a křesťanská tradice- Čtrnáct svatých pomocníků, Anselm Grün, str. 53-56, Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří, 2000
Převzato z
www.nemeckyrad.cz,
článek naleznete
zde.