Papež František pozdravil účastníky v pořadí už druhého sympózia o boji proti obchodu s lidmi, které probíhá pod patronátem Biskupské konference Anglie a Walesu ve vatikánské sídle papežské akademie sociálních věd.
" Obchod s lidmi je ranou na těle současného lidstva, ranou na kristově těle. Je to zločin proti lidskosti. Jestliže jsme se zde sešli,abychom spojili své síly, znamená to, že si přejeme doprovázet a posilovat strategie a profesionální přístup evangelijním soucitem a blízkostí k mužům a ženám, kteří jsou oběťmi tohoto zločinu." zdůraznil František k promluvě k shromážděným, mezi nimiž nechyběl iniciátor akce, kardinál Vincent Nichols. Sympózia se účastní jak představitelé policie, tak humanitární pracovníci z více než 20 zemí. Jak papež připomněl úkoly, každé z těchto zaangažovaných skupin jsou různé. První používá rigorózní nástroje legislativy, druhá má obětem zločinu nabídnout přijetí a lidskou vřelost. Jde o komplementární přístupy a jejich spolupráce je velmi důležitá- zdůraznil Svatý otec.
Mezi účastníky sympózia je také nigerijský kardinál John Onaiyekan. Jak řekl Vatikánskému rozhlasu, úkol církve v této oblasti je široký. Začíná hlásáním milosrdenství, svobody a Boží lásky. To všechno je těmto lidem, považovaným za otroky upíráno:
„Církev má úkol ve všech oblastech. Už když si mladí myslí, že jim peníze zabezpečí krásný život, je potřeba začít s učením o tom, co znamená skutečná svoboda, co je pravé štěstí a cíl života. Pokud jde o obchodníky s bílým masem, to jsou skuteční zločinci. Můžeme jistě říct, že takto se s člověkem nenakládá, ale naše práce má své limity. Musí zasáhnout občanské autority a pořádkové síly“ komentuje nigerijský kardinál.
Hlavním cílem vatikánského sympózia je posílit mezinárodní spolupráci v boji s touto formou organizovaného zločinu. Šéf italské policie, Alessandro Pansa řekl:
" Naším prvotním cílem je zachraňovat lidské životy. V boji s obchodem existuje koordinace, jde o boj proti formě organizovaného zločinu, který je zdrojem vůbec největšího nelegálního obohacování na světě. Proto se v něm angažují všechny země. Interpol zahrnuje 190 států, Europol sdružuje všechny země EU. Cíle jejich práce jsou jasné. Oproti tomu jistý individualismus a - když dovolíte- trochu egoismu jednotlivých zemí je v otázce přijetí a integrace obětí. To je věc, která se netýká policie a těžko se na ní spolupracuje, protože má velmi silný dopad a vysokou cenu.
Papež František se setkal s oběťmi obchodu s lidmi
Na okraj vatikánského sympózia o problematice obchodu s lidmi papež František pozdravil čtyři ženy, které se staly obětí této trestné činnosti. Kromě prostituce byly pod pohrůžkou mučení nuceny také ke drogovému kurýrství a k účasti na organizovaném zločinu, až konečně nalezly odvahu k udání svých otrokářů. Jak se to často stává, přijely do Itálie za nabídkou poctivé práce, místo ní však nalezly síť obchodníků s bílým masem.
Zpravodajské agentury popsaly jejich setkání s papežem jako velmi dojemné, vzhledem k psychickému stavu, ve kterém oběti dosud jsou. Ženy, pocházející z Argentiny, Chile, Maďarska a České republiky, nyní bydlí na chráněném místě a snaží se o návrat do normálního života. Chtěly papeže ujistit o svém úsilí změnit život. Petrův nástupce je v tom povzbudil a vyzval je, aby hleděly s nadějí do budoucnosti.
Převzato z http://www.radiovaticana.cz/,
článek naleznete
zde. a
zde.