Velikonoce nejsou svátkem jako ostaní svátky. Je to
svátek svátků, slavnost slavností (KKC 1169). Slavením velikonočního tajemství se křesťané spojují v důvěrném společenství s Kristem a vydávají se s ním cestou kříže ke vzkříšení k životu s Bohem.
KVĚTNÁ NEDĚLE - Vjezd do Jeruzaléma
Oslava Svatého týdne začíná na Květnou neděli průvodem, který symbolicky naznačuje, že následujeme Pána na jeho cestě utrpení a účastníme se jeho kříže, abychom dostali také podíl na jeho vzkříšení a na jeho životě.
Mše sv. začíná před kostelem. Kněz vás přivítá. Nezapomeňte si ratolesti (kočičky), kněz vám je požehná a přečte evangelium o vjezdu Páně do Jeruzaléma (letos Mt 21,1-11). Pak za zpěvu vcházíme do kostele, kde prožíváme mši svatou. Čtou se při ní Pašije, letos podle evangelisty Matouše. Kočičky si doma zastrčte za kříž nebo dejte na hrob vašich drahých.
PONDĚLÍ - Lazarova sestra maže Ježíšovy nohy (Jan 12,1-11)
Ježíš přichází do Betanie, kde mu Maria maže nohy vonným olejem. Je to prostý skutek přátelské lásky. Protiklad vidíme v zištném postoji Jidáše.
ÚTERÝ - Ježíš označuje apoštola, který ho zradí
(Jan 13,21-33.36-38)
Jidáš se ocitá zcela v poddanství satana. Odchází z večeřadla. Neodcházejme od Ježíše, nenechávejme ho samotného.
Ve Žďáře nad Sázavou bývají tradiční hrané pašije pod širým nebem "Co se stalo s Ježíšem?" Začátek je ve 20 hod. v přírodním areálu Libušín.
STŘEDA - Ještě jednou o Jidášově zradě (MT 26,14-25)
Jidáš se ptá velekněží: "Co mi dáte, když vám ho zradím?" Kolik "stříbrných" mi nabídne dnešní svět, když se otočím k Ježíšovi zády a přikloním se k vymoženostem bez Boha...
ZELENÝ ČTVRTEK - Bdění s o biskupem a Ježíšem
Dopoledne slaví o. biskup s knšžími mši sv. v katedrále Missa chrismatis. Pastýř diecéze při ní světí olej katechumenů, křižmo a olej nemocných a kněží jsou vyzváni k věrnému plnění svých kněžských povinností.
Možnost společného odjezdu vlakem v 7.17 hod. z M. Krumlova do Brna, návrat ve 12,40
Při večerní mši sv. si připomínáme Kristtovo ustanovení tajemství Eucharistie, jeho modlitbu v Getsemanské zahradě a Ježíšovo zatčení. Ježíš chce být stále s námi. Přijímáním jeho Těla a Krve vybízí ještě k užšímu spojení s ním i s ostatními věřícími.
V evangeliu čteme o tom, jak Ježíš umýval apoštolům nohy - projev hluboké pokory a veliké lásky(Jan 13,1-15).Ježíš se opravdu vydává do krajnosti. Přenesením Nejsvětější Svátosti oltářní do bočního svatostánku naznačujeme Ježíšovu opuštěnost v Getsemanské zahradě. Modlitbou dokazujeme, že nechceme nechat Krista v jeho utrpení úplně samotného.
VELKÝ PÁTEK - Den umučení a smrti Páně
Podle prastaré tradice se dnes nikde neslaví mše svatá, ale obřady na památku umučení Páně. Ty mají tři části: bohoslužbu slova, ve které se čtou pašije (Jan 18,1 - 19,42) a zvláštní přímluvy, uctívání kříže a svaté přijímání.
Celý den držíme přísný půst a půst újmy v jídle (od masitých pokrmů a nasycení 1x denně - od 18do 60 let. Od 14 do 18 let a starší nad 60 let od masitých pokrmů, půst újmy nemusí. Nemocní a těžce pracující jsou od postu újmy osvobozeni).
Farní kostely budou po celý den otevřené, prosím, zapište se k adoraci.
Po velkopátečních obřadech se v tichosti rozejdeme domů.
BÍLÁ SOBOTA - Den Pánova odpočinku v hrobě
Bílá sobota je tzv. aliturgickým dnem, neboť se dnes zásadně neslaví mše svatá.
Kostely budou opět po celý den otevřené k vašim modlitbám u Božího hrobu. Teprve při slavných obřadech noční vigilie, které jsou přípravou na Kristovo zmrtvýchvstání, církev prožívá velikonoční radost.
VELIKONOČNÍ VIGILI - Veliká noc
Velikonoční vigilie, "matka všech vigilií" je oslavou svaté noci, kdy Pán vstal z mrtvých, kdy - jak zpíváme v Exutétu - Kristus rozlomil pouta smrti a jako vítěz vystoupil z hrobu, aby i nám otevřel cestu k životu.
Obřady začínají venku. Po obřadech velikonoční svíce (nezapomeňte si vzít svíčku) uvažujeme ve čteních o tom, co Pán Bůh konal pro svůj lid a důvěřujeme jeho slovu i příslibu.
Budeme číst 4 starozákonní čtení (letos Gn 22,1-18; Ex 14,15-15,1; Iz 54,5-14 a Bar 3,9-15.32-4,4), zpívat žalmy a modlit se modlitbu, zazpíváme Sláva na výsostech Bohu a po vstupní modlitbě se zaposloucháme do novozákonního čtení (Řím 6,3-11) a po zpěvu Aleluja si Kristovo vzkříšení uvědomímev evangeliu (Mt 28,1-10). V křestní bohoslužbě zazpíváme Litanie ke všem svatým, posvětíme křestní vodu, kterou po obnově křestního vyznání budeme pokropeni a po přímluvách prožijeme další část slavnosti.
VELIKONOČNÍ NEDĚLE - Boží hod velikonoční
Kristus vstal z mrtvých za svítání "prvního dne v týdnu" neboli "prvního dne po sobotě", (která byla podle židovského kalendáře posledním dnem týdne). Svým zmrtvýchvstáním Ježíš dovršil Boží stvořitelské a vykupitelské dílo. Proto se křesťané v tento den začali scházet k eucharistickému "lámání chleba" a tento den nazvali "dnem Páně". Každá neděe v roce je tedy oslavou Velikonoc.
Při slavnosti budeme žehnat velikonoční pokrmy. Přineste si
VELIKONOČNÍ DOBA
Slavení Velikonoc pokračuje dalších padesát dní až do neděle Seslání Ducha Svatého jakožto jeden sváteční den, jako "velký den Páně".
Převzato z: BUBLÁNÍ - Zpravodaj farností Moravský Krumlov, Vémyslice, Petrovice a Kadov, č.14, Velikonoce 2014