Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) při své nedávném společném zasedání v Bruselu, vydala společné prohlášení ke květnovým volbám do Evropského parlamentu. Za Českou biskupskou konferenci se jednání zúčastnil královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál. Biskupové ve svém prohlášení vyjádřili podporu EU a vyzvali všechny voliče, aby přišli svým hlasem rozhodnout o složení Evropského parlamentu, který bude ovlivňovat evropskou legislativu příští 5 let. Evropské poslance budou voliči v ČR vybírat v pátek 23. května a v sobotu 24. května
Text prohlášení Evropských biskupů
Jako biskupové sdružení v COMECE cítíme povinnost nabídnout voličům v EU pomoc při formování jejich svědomí a chceme tak učinit tím, že se zaměříme na některé klíčové otázky a posoudíme je z hlediska sociální nauky katolické církve. Ačkoliv se, v prvé řadě, obracíme k těm občanům EU, kteří jsou katolíci, přesto doufáme, že naše rady mohou dojít sluchu také u všech lidí dobré vůle, kterým záleží na úspěchu evropského projektu. Stejně tak doufáme, že náš hlas se donese i k těm, kdo se ucházejí o mandát v Evropském parlamentu.
Nejprve chceme upozornit na několik obecných úvah:
1. Využít svůj volební hlas je právem a povinností každého občana EU. Miliony mladých lidí budou při této příležitosti volit vůbec poprvé- někteří z nich stále studují, jiní už figurují na pracovním trhu, avšak velká část jich je, bohužel nezaměstnaných. Vybízíme proto mladé lidi, aby vyjádřili svůj názor jak tím, že se zapojí do politických debat, tak především svou účastí ve volbách.
2. Je důležité, aby se ti, kdo usilují o zvolení nebo znovuzvolení do Evropského parlamentu, byli vědomi probíhající bankovní a hospodářské krize, která začala v roce 2008. Papež František upozorňuje veřejnost na těžký úděl chudých a zranitelných osob, mladých a postižených lidí, ale také těch, kdo byli do chudoby uvrženi právě zmíněnou krizí.
3. Obsahem křesťanského poselství je naděje. Věříme, že inspirací evropského projektu se stala ušlechtilá vize lidstva. Jednotliví občané, celé národy i státy musí být schopny odložit stranou své dílčí zájmy a usilovat o společné dobro.
4. Jednou z přirozených ctností, které jsou pro křesťanskou spiritualitu klíčové je střídmost. Kultura umírněnosti musí utvářet, jak sociálně-tržní hospodářství, tak politiku životního prostředí. Musíme se učit žít tak, že budeme vlastnit méně, ale přitom zajistit, že ti, kdo se nacházejí ve skutečné chudobě, dostanou spravedlivější podíl.
Existuje dále několik oblastí politiky EU, na něž bychom své spoluobčany rovněž rádi upozornili:
1. Důležité je, aby stále intenzivnější posun k jednotě v rámci EU neznamenal oslabení principu subsidiarity, základního pilíře jedinečné rodiny národů a států, které tvoří EU, a zároveň neohrozil dávné tradice, jež v mnoha členských státech přetrvávají.
2. Dalším pilířem EU je solidarita. Ta by měla utvářet politiku na všech úrovních napříč celou EU.
3. Je třeba si uvědomit, že v základu všech oblastí sociální a ekonomické politiky je idea člověka, zakořeněná v hlubokém respektu k lidské důstojnosti. Je nutné chránit lidský život od okamžiku početí až do přirozené smrti. Rodina, jako základní stavební prvek společnosti, se musí těšit dostatečné ochraně.
4. Odpovědnost za přijímání a integraci imigrantů a těch, kdo žádají o azyl, tak musí v přiměřené míře nést každý ze členských států. S imigranty musí být při jejich vstupu na území EU zacházeno humánně, je třeba svědomitě dodržovat jejich lidská práva a následně musí být podniknuta veškerá opatření také ze strany církví k tomu, aby jejich integrace do hostitelské společnosti v rámci EU byla úspěšná.
5. Jsme správci stvoření, a musíme proto zintenzivnit své odhodlání zachovat a dodržet cíle emisí CO2, dále podporovat mezinárodní shodu ohledně klimatických změn, zavázat se k ekologičtějšímu přístupu a trvat na tom, aby se základním prvkem každé politiky růstu či rozvoje stala udržitelnost.
6. Náboženská svoboda, ta zahrnuje i právo projevovat svou víru na veřejnosti.
7. Podporujeme veškerá opatření pro ochranu společného dne odpočinku, kterým je neděle.
8. V následujících pěti letech budou mít hlubší dopad na život v EU demografické změny. Jménem svých starších spoluobčanů požadujeme, aby pro ně byla zajištěna taková úroveň a kvalita péče, na jaké mají nárok, a zároveň voláme po politické podpoře opatření, jež vytvoří nové příležitosti pro mladé lidi.
EU se nachází v rozhodujícím okamžiku. Hospodářská krize, kterou v roce 2008 způsobil pád některých bank, společně s rostoucím břemenem veřejného dluhu zvýšila napětí ve vztazích mezi členskými státy, zpochybnila základní princip solidarity v rámci celé unie, vyvolala nárůst chudoby mezi velkou částí občanů a také vrhla stín na vyhlídky značné části mladých lidí.
My, katoličtí biskupové, požadujeme, aby evropský projekt nebyl ohrožen ani zcela opuštěn kvůli těžkostem, způsobeným současnou situací. Je nezbytné, abychom všichni konstruktivně přispívali k vytváření budoucnosti Evropy. Pokud by tento projekt vykolejil, ztratili bychom všichni příliš mnoho. Proto je nezbytné, abychom my, evropští občané přistoupili k volebním urnám. Naléháme na to, aby tato volba byla vykonána na základě podnětů informovaného svědomí.
Napsal Mgr. Bc. Pavel Siuda, zkráceno
Převzato z
www.doo.cz/,
článek z 9. 4. 2014 naleznete
zde.