Rada bývalých hlav států a předsedů vlád žádá EU, aby zřídila státní dozorčí jednotky, které by monitorovaly občany podezřelé z "
nesnášelivosti", ve všech 27 členských státech Evropské unie.
Evropská rada tolerance a vzájemné harmonie (ECTR) je instituce, která vykonává dohled nad tolerancí. Byla založena pod vedením bývalého polského prezidenta Aleksandra Kwasniewskieho a prezidenta Evropského židovského kongresu Moshe Kantora. ECTR žádala o zřízení vládních dozorčích orgánů, které by přímo monitorovaly "netolerantní" chování identifikovaných občanů a skupin.
Rada, kterou tvoří bývalí prezidenti České republiky, Slovinska, Albánie, Lotyšska a Kypru, a bývalí premiéři Španělska a Švédska, tento návrh přednesla Výboru Evropského parlamentu pro občanské svobody (LIBE) ve zprávě přednesené během 45-minutového projevu.
Tyto
"speciální administrativní jednotky", jak se píše ve zprávě,
"by měly fungovat nejlépe v rámci ministerstva spravedlnosti.
"Není třeba být tolerantní vůči těm, kteří tolerantní nejsou," tvrdí zpráva, a to zejména "
když se jedná o svobodu projevu".
ECTR svůj návrh nazvala
"Evropský vnitrostátní zákonný rámec na podporu tolerance"(pozn: lze stáhnout v původním článku) a uvedla ho jako součást snahy EU o novou směrnici o stejném zacházení", která je uveřejněná pod názvem "
Návrh směrnice Rady o vykonávání zásady stejného zacházení s osobami bez ohledu na náboženské vyznání nebo víru, zdravotní postižení, věk nebo sexuální orientaci".
Europen Dignity Watch, skupina se sídlem v Bruselu, která vykonává dohled nad občanskými právy, upozornila, že cílem této směrnice je vnutit vládní kontrolu nad společenským a ekonomickým chováním občanů v nejširším slova smyslu. Skupina ostře kritizuje, že základní principy Rámce ECTR jsou chybné, a že neslýchaným způsobem zasahují do občanských práv a svobod, a překrucují myšlenky o spravedlnosti a rovnosti.
"Přesunutím důkazního břemene návrh podporuje zbytečné soudní spory a bude vést k institucionalizaci veřejné kontroly soukromých názorů a myšlenek jak tvrdí European Dignity Watch.
Rámec požaduje, aby byly zakázané skupinové urážky na cti, které definuje jako hanlivé poznámky vyslovené na veřejnosti, které jsou nasměrovány proti nějaké skupině.... nebo jejím členům s úmyslem podněcovat k násilí, osočovat skupinu, vysmívat se jí nebo ji vystavovat křivým obviněním.
Dodává, že "skupinové urážky na cti se mohou zdát jako namířené pro členům skupiny žijící v jiném čase (historické době) nebo na jiném místě (za hranicemi státu)"
Předmětem trestních sankcí by měl být jakýkoliv "zločin nenávisti", který by zahrnoval nejen podněcování k násilí, ale i otevřené schvalování totalitní ideologie, xenofobie nebo antisemitismu.
Členové zranitelných a znevýhodněných skupin, jak dále dodává, mají kromě řádné právní ochrany poskytované státem i právo na osobní ochranu. Tato osobní ochrana může znamenat přednostní zacházení s těmi, kteří jsou označeni jako "zranitelní".
Účelem Rámce je, aby se "podnikli konkrétní kroky k boji proti nesnášenlivosti, a to zejména s cílem odstranit rasismus, předsudky na základě barvy pleti, etnickou diskriminaci, náboženskou nesnášenlivost, totalitní ideologie, xenofobii, antisemitismus, antifeminismus a homofobii."
Dokument navrhuje zakázání "nesnášenlivosti" podcházející od vlád, stejně jako od jednotlivých občanů. Tvrdí, že je důležité zdůraznit, že tolerance musí být uplatňována nejen vládními orgány, ale stejně i jednotlivcem včetně členů jedné skupiny vůči členům jiné skupiny. Záruka tolerance nemá být chápána jen jako vertikální vztah (vláda vůči jednotlivcům), ale i jako horizontální vztah (skupina vůči skupině a osoba vůči osobě).
Je povinností vlády zabezpečit, aby se nesnášenlivost neuskutečňovala ve vztazích vertikálních ani horizontálních, tvrdí dokument.
Mluvčí European Dignity Watch Sophia Kubyová
řekla, že Rámec prozrazuje v podstatě totalitní postoj významných složek systému EU. Jestliže by Evropský parlament tento dokument přijal, "mohlo by to vést k situaci, že proti jednotlivcům i skupinám budou vznášena nejasná a neodůvodněná obvinění."
"Skupiny a školy postavené na základě víry, věřící vyznávající konkrétní náboženství nebo dokonce i rodiče, kteří chtějí své děti naučit morálním hodnotám, by tak mohli být všeobecně podezřelí z netolerance."
A co je ještě horší, řekla, tento styl by mohl vést k možnosti, že se obvinění budou vznášet na základě nejasného nebo dokonce žádného právního podkladu. řekla, že by to znamenalo obrovský krok dozadu a pro evropskou demokracii by to byl určitě temný čas.
Převzato z www.lifenews.sk, 16.října 2013,
článek naleznete
zde.