Bývalá ministryně zahraničních věcí, Hillary Clintonová, která zřejmě bude hlavní kandidátkou na prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu v roce 2016, je přesvědčená, že je neměnnou pravdou, že omezování potratů brzdí pokrok lidstva a jakékoliv úsilí zlepšit práva žen musí začít zlepšením přístupu k antikoncepci a potratům.
V projevu k Organizaci spojených národů k příležitosti Mezinárodního dne žen, Clintonová řekla posluchačů:
"Především je tu jedna lekce z minulosti, kterou si nemůžeme dovolit ignorovat. Není možné dosáhnout pokroku v rodové rovnosti nebo větší rozvoj lidstva, bez zabezpečení ženského reprodukčního zdraví a práv. To je neměnná pravda. Rozšíření přístupu k tzv. "službám plánování rodiny", jako je antikoncepce a potraty musí být východiskem současného úsilí."
Clintonová pověděla, že dokonce i Spojené státy americké, které mají jeden z nejměkčích potratových zákonů, který když by západní národ vytvořil, nesplňuje očekávání v otázce volného přístupu žen k potratu na požádání.
"Toto zůstává velkou nedokončenou úlohou pro 21. století. Žádná krajina ve světě včetně té mojí, nedosáhla plnou účast.
Přístup k potratu jako základní lidské právo je pro paní Clintnovou už dlouho základním principem. V den, když její manžel Bill Clinton začal vykonávat prezidentský úřad v roce 1993, který se téměř překrýval s 20. výročím rozhodnutí v případu Roe v. Wade, ho dotlačila k podpisu pěti vládních nařízení schvalujících federální financování a angažovanost v potratech- obojí do té doby zakázané prezidentem Bushem a prezidentem Reaganem.
Zatím co poradci jejího manžela si mysleli, že je příliš brzy na tak kontroverzní tah, paní Clintonová silně nesouhlasila. Životopisec Carl Bernstein napsal v roce 2007 knihu "Žena ve vedení", kde napsal, že z jejího pohledu to byla skvělá příležitost jak posunout nového prezidenta do kurzu neskrývaně podporujícího práva žen a dát signál náboženské pravici, že její dekáda dominantního postavení v oblasti tak osobních otázek skončila.
Jako první dáma, paní Clintonová předsedala pracovní skupině dohlížející na průběh prezidentského, v konečném důsledku katastrofálního, pokusu změnit Spojené státy na systém univerzální zdravotní starostlivosti. Slíbila, že podle plánu jejího manžela, potraty budou široce dostupné, dokonce přislíbila federální financování nové kontroverzní potratové tabletky RU- 486. Paní Clintonová byla také nápomocná při legalizování tabletky Plan B, tzv. "tabletky po", v Americe.
Na konferenci OSN o populaci a rozvoji, , která se konala v Káhiře v roce 1994 manželé Clintonovi a zástupci americké delegace tlačili světové lídry, aby zahrnuli přístup k potratům do jejich definice "reprodukční zdravotní starostlivosti", která měla být vyhlášená za základní lidské právo. Nakonec tento tlak selhal, a káhirský dokument byl vydaný bez toho, aby byly potraty zahrnuté do definice základní reprodukční zdravotní starostlivosti. Ale následující rok, paní Clintonová naplnila světové titulky svojí řečí na 4. světové konferenci o ženách v Pekingu, kde opět hovořila silně v prospěch "volby".
Nedávno, jako ministryně zahraničí v Riu de Janeiro na Konferenci OSN Rio+20, že je zklamaná, že opět nedokázali zahrnout potraty na požádání mezi základní lidské práva.
" Zatím, co jsem velmi potěšená, že letošní výsledek podporuje sexuální a reprodukční zdraví a univerzální přístup k plánování rodiny, na dosáhnutí našich cílů v udržitelném rozvoji musíme též zabezpečit ženské reprodukční práva, " pověděla Clintonová.
Přislíbila, že s podporou OSN, nebo i bez ní, Spojené státy americké budou nadále vést tažení za rozšíření přístupu k dobrovolným potratům po celém světě.
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek naleznete
zde.