"Polské národní zdravotnictví je nucené a odhodlané zabíjet děti s Downovým syndromem ještě předtím, než se narodí, " řekla pro-life aktivistka Kaja Godeková.
Kaja Godeková je matkou chlapce, který se narodil s tímto genetickým onemocněním. Sama musela čelit tomu, že na ni poskytovatelé zdravotní péče tlačili, aby zabila svoje nenarozené dítě. Ve snaze zakázat eugenické potraty vystoupila se svým projevem na obranu života dítěte před polským parlamentem. Její projev byl odvysílán a způsobil velké ovace u konzervativních poslanců a vnesl značný rozruch do médií. Jestliže by ani tento projev nebyl pro polské politiky zlomovým bodem k tomu, aby změnili své rozhodnutí, těžko by mohli ignorovat případ, který se odehrál v nedávné době.
V polovině února tohoto roku polské média šokovala veřejnost zprávou o 22-týdenním děťátku, které se narodilo živé po špatně a legálně provedeném pokuse o potrat. Děvčátko vážící přibližně 0,68 kg, se narodilo v Provinciální specializované nemocnici ve Wroclavi. Když pokus o potrat selhal, byli přivoláni neonatologové, aby se pokusili o přežití děvčátka. Podle zpráv médií je děvčátko, které trpí Downovým syndromem a má problémy se srdcem ve vážném zdravotním stavu. Je možné, že z důvodu pokusu o umělé přerušení jejího života má i další zdravotní problémy. V Polsku se potrat vykonává formou umělého vyvolání porodních bolestí. V tomto případě bylo výsledkem tohoto kroku předčasné narození. Není vůbec překvapující, že se polská pro-life média tohoto příběhu okamžitě chopila. Zajímavostí je však to, že o této situaci píše i portál zpráv z oblasti zdravotnictví jako levicové a další internetové stránky.
Prolomení ticha Mariusz Dzierzawski, který je aktivistou z Nadace Pro - vedoucí polské pro-life organizace, řekl, že existuje důvod si myslet, že toto děvčátko přežilo jen díky tomu, že vážilo více než 500 gramů.
Polská právnička Aleksandra Musial vyslovila naději, že žalobce tento případ důkladně přezkoumá. Doufám, že děvčátko bude žít a donutí tak vládu k tomu, aby zakázala potraty, a to bez žádných výjimek. Vysvětlila, že současné vedení je velmi neochotné detailně se zabývat otázkou potratů.
Potraty v Polsku Podle polského zákona jsou potraty zakázané, výjimku tvoří pouze některé případy.
1. Jestliže je ohrožen život nebo zdraví ženy v tomto případě neexistuje žádný právní limit stanovující dobu, do kdy může být vykonán potrat.
2. Jestliže je těhotenství důsledkem trestného činu- v tomto případě je možné potrat vykonat do 12. týdne těhotenství.
3. Jestliže je lékař přesvědčený o tom, že dítě má těžké a nevratné postižení, nebo nevyléčitelnou a životem ohrožující nemoc- v tomto případě, jestliže to byl i tento případ 22 týdenního děvčátka- je potrat legální až do chvíle, když je dítě schopné života.
Před nějakou dobou polská vláda zveřejnila statistiku, podle které bylo v roce 2012 ve veřejných nemocnicích usmrceno 757 dětí. Asi 700 nich bylo usmrceno z důvodu podezření na nevyléčitelnou nemoc nebo genetickou poruchu.
Hrozná pravda
Reakcí na to je, že
Nadace Pro-life
organizuje demonstrace a stávky před polskými nemocnicemi. Členové nadace ukazují velké plakáty usmrcených dětí a tváře zastánců potratů, především z řad místních politiků. Tato aktivita se snaží o změnu názoru z řad veřejnosti. Polsko se od té doby stalo ještě větším zastáncem a aktivní členem hnutí pro-life. Podle průzkumu, který se uskutečnil v červnu minulého roku, 75% Poláků vnímá potrat jako odporný a neospravedlnitelný čin. Očekává se, že v budoucích parlamentních volbách současná vládní koalice prohraje. To nás vybízí k naději, že potraty budou konečně úplně zakázané.
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek vydaný 5. 3. 2014 naleznete
zde.