
Univerzita v Bernu zveřejnila výsledky výzkumu, v němž analyzovala 1301 případů eutanazie ve Švýcarsku v letech 2003 až 2008. Eutanazii poskytovaly tři organizace, které se zasazují za nové lidské právo - "právo zemřít".
Mezi žadateli o asistovanou sebevraždu na švýcarských klinikách byly především osoby, které se deklarovaly jako ateisté, pak rozvedení a 25% z celkového počtu se nechalo zabít jen z důvodu, že byly "unaveni ze života".
Švýcarský zákon dovoluje specializovaným klinikám provést asistovanou sebevraždu pouze osobám, které k tomu nejsou dohnány "egoistickými motivacemi". Vágnost legislativy přitlačila Evropský soud pro lidská práva, aby žádal od země objasnění podmínek, kdy má mít osoba trpící nevyléčitelnou nemocí přístup k asistované sebevraždě. Nesnesitelné utrpení totiž není nezbytnou podmínkou pro žádost o eutanazii.
Unavení ze života
Podle studie, kterou publikovali uplynulý měsíc v Mezinárodním epidemiologickém časopise, většina osob, které si zvolily smrt, tak učinila kvůli rakovině nebo nemoci, která jim zasahovala nervový systém. Nicméně 25% lidí tak učinilo pouze z důvodu, že byli "unavení žít dál". Celkově větší část tvořily ženy a ne muži.
Osamělí a rozvedení
Další data zkoumala citovou situaci a osobní přesvědčení osob, které chtěly umřít. Zjistilo se, že
rozvedení a osoby žijící o samotě si vybírají asistovanou sebevraždu s 50% vyšší pravděpodobností než sezdaní resp. lidé žijící spořádaným rodinným životem. Ve srovnání s katolíky bylo ateistů žádajících o eutanazii šestinásobně více.
Výzkum přivedl k závěru, že
základem žádostí o eutanazii není fyzické utrpení, jak o tom mluví aktivisté propagující právo zemřít,
ale křehkost a společenské nepohodlí, ztráta smyslu života, samota a opuštěnost, a tedy takové problémy, jejichž řešením není smrt ale angažování se lidí žijících v okolí trpícího.
Článek naleznete na těchto odkazech:
http://www.forumzivota.sk/2014/03/10/osamelost-ako-dovod-na-eutanaziu/
http://www.hlavnespravy.sk/nove-data-o-eutanazii-vo-svajciarsku-ukazuju-ze-dovodom-na-eutanaziu-nie-je-choroba-ale-osamelost/229772