Všechny metody rozjímání jsou obsaženy v třech bodech, které naznačil sv. Tomáš: stanovení zásad nebo volba předmětu, úvahy a přemítání o zvoleném předmětu a prosté patření na pravdu, což je zakončením.
Massoulié praví: "První částí je stanovení zásad jež obsahuje celou přípravu. Vybereme si předmět rozjímání a v živé víře se postavíme do přítomnosti Boží, abychom měli hlubokou úctu, velkou usebranost a vážnou pozornost před Boží velebností, jež nás dobrotivě snáší a nabízí nám svou milost k pomoci k účinnému rozjímání. . Prosíme ho o sílu a světlo, aby pravdy nejenom vnikly do ducha, nýbrž aby duch také vnikl do pravd. ,Hospodine, ukaž mi svou cestu, budu žít podle tvé pravdy´,praví žalmista (Ž 86,11). Pravdy mohou vniknout do každého ducha; vnikly do ducha filosofů a bludařů a oni je drželi ve tmě a smíchané se svými bludy. Ale ne každý duch vnikne do pravdy nabývaje o ní pojmu, okoušeje její sladkosti a bera z ní veškeru sílu, kterou může dát. Musíme tedy se sv. Augustinem prosit Boha, aby nám dal poznat pravdu, ne pravdu zářící, jejíž světlo by nás jen oslnilo a polichotilo naší marnivosti, nýbrž pravdu, jež by nás napomenula, napravila, odhalila záhyby našeho svědomí, kde skrytá sebeláska drží velmi veliké chyby a kazí všechny dobré skutky.<{r>
Druhou část modlitby sv. Tomáš právem nazývá rozjímáním a uvažováním, protože se tam užívá rozumu. Hledí se na předmět ze všech stran, zkoumají se jeho účinky a jeho vlastnosti, aby tak byla lépe poznána jeho povaha.
Třetí část je zakončení. Po dostatečném uvažování je třeba přikročit k zakončení. Právě v tomto zakončení nastává prostý pohled nebo nazírání na pravdu, pravý to klid ducha. Neboť klidem se končí každý pohyb, nemá-li být věčným. Tento klid rozumu je po dostatečném rozjímání snadno a po libosti nazírajícího spojen s obdivem, klaněním, láskou a všemi ostatním city vůle. Hlavně k lásce má celá tato práce směřovat, láskou se má končit. Když pak se láska vzňala, ponechme ji sami sobě, neboť je dost vynalézavá, dost osvícená, dost výmluvná; svým ohněm bude dále vedena, unášena a jím vzbudí všechny ostatní city. Láska také učiní všechna potřebná předsevzetí, neboť nikdy nezahálí a vždy pracuje souhlasně s ohněm, který ji oživuje, pozná také všechny prostředky, které ji mají zachovat."
| Zdroj: Pojednání o pravé modlitbě 3,5, sv. Tomáš Akvinský