Zamyšlení nad evangeliem 3 neděle v mezidobí.
Když Ježíš uslyšel, že byl Jan (Křtitel) uvězněn, odebral se do Galileje. Opustil Nazaret, šel a usadil se v Kafarnau při moři v území Zabulonově a Neftalimově, aby se naplnilo, co bylo řečeno ústy proroka Izaiáše: „Země Zabulova a země Neftalimova, u moře, za Jordánem, Galilea pohanská, lid, který žil v temnotě, uviděl veliké světlo; světlo vzešlo těm, kdo sídlili v krajině stínu smrti.“ Od té doby začal Ježíš hlásat: „Obraťte se, neboť se přiblížilo nebeské království.“
Když se ubíral podél Galilejského moře, uviděl dva bratry, Šimona, zvaného Petr, a jeho bratra Ondřeje, jak vrhají síť do moře; byli totiž rybáři. Řekl jim: „Pojďte za mnou a udělám z vás rybáře lidí.“ Oni hned nechali sítě a následovali ho. A jak šel odtamtud dál, uviděl jiné dva bratry, Zebedeova syna Jakuba a jeho bratra Jana, jak na lodi se svým otcem Zebedeem spravují sítě. A povolal je. Oni hned nechali loď i otce a následovali ho.
Ježíš pak chodil po celé Galileji, učil v jejich synagogách, hlásal evangelium (o Božím) království a uzdravoval mezi lidem každou nemoc a každou chorobu.
Duch Svatý nás v Písmu častěji nabádá, abychom si vážili a využili svěřené doby, protože čas je nabídkou milosti, jež jde nenávratně kolem. Slova „Čas se naplnil“, platí nejen ve spasitelném smyslu Božích zaslíbení, nýbrž jsou vážným napomenutím i pro jednotlivce, aby nenechali přejít čas milosti, aniž by jej využili.
Změna smýšlení
Pán také pokračuje v linii kázání svého předchůdce Jana Křtitele; jde nejprve o obrácení přirozeného lidského duševního života v nadpřirozený. Kdo se dá na cestu takového obrácení mysli, tomu se nebudou zdát Boží požadavky neproveditelnými či neodpovídajícími lidským tužbám.
Před důležitými rozhodnutími každého dne bych se měl ptát: „Co by tomu řekl Pán? Jaké je Boží měřítko?“ To je první stupeň změny smýšlení.
Pán Ježíš začíná kázat v Galileji, jíž se v Izraeli opovrhovalo jako okrajovým územím rybářů a sedláků i jako polopohanským krajem., v němž se mísilo odedávna izraelské obyvatelstvo s pohanskými přistěhovalci. Právě tento opovrhovaný kraj byl Pánem vyvolen za první misijní území Božího poselství.
Označení „galilejský“ bylo tehdy hrubým přízviskem, Ježíš je učinil navždy slavným.
Lidská slabost a prostota bývá často vyvýšena zásahem Boží všemohoucnosti.
Nechci být malomyslný či smutný pro svou nepatrnost a slabost; i mé nedostatky, slabosti, opuštěnost a dokonce i viny mohou přiblížit ke mně Boží milost, jestli si zachovám opravdovou pokoru mysli.
Vyvolená místa Boží milosti
Co proroci předpovídali, to uskutečňuje Pán. Vedle Nazareta a Betléma patří městečko Kafarnaum ke zvláště vyvoleným místům, na nichž přebýval Spasitel. Kolik nabídek milosti se dostalo jeho obyvatelům!
Ale každý Boží dar je zároveň úkolem: kdo opovrhuje darem nebo jej nepoužívá k dobrému, ten opovrhuje dárcem – ke své záhubě.
Vím o své zodpovědnosti za zvláště velká omilostnění, jichž se mi dostalo? Vážím si míst omilostněných nebem?
Následuj mě!
Tento denní rozkaz nejvyššího velitele je nepomíjející pro všechny lidi a pro všechny časy. Každý křesťan je svým způsobem povolán k následování Krista úměrně svému věku, nadání, životnímu stavu, zdraví, zaměstnání, společenskému postavení.
Boží království potřebuje zvláště dnes spolupráci všech křesťanů, aby Boží světlo proniklo do temnot světa, spolupráci v apoštolátě slova i skutku, modlitby i příkladu. - „Bůh potřebuje člověka“- to je nádherné vyznamenání pro křesťana.
Chápu nutnost laického apoštolátu? Co dělám pro Boží království? Modlím se též za úřední osoby Církve, rybáře z povolání, tedy biskupy, misionáře, kněze a řeholní osoby?
Perly a chléb 1.díl, Perly a chléb 2.díl
autor: Josef Hrbata
rok vyd.: 1991
vydalo: katolické nakladatelství COR JESU, Český Těšín
ISBN: 80-900746-1-8