... Kněžské ruce jsou žehnající ruce a to stejně ruce jednoduchého kněze, jako ruce papeže. V požehnání každého kněze je cosi velkého. Působí silou Ducha Svatého a zprostředkují milost a Boží pomoc. Požehnání vytrhuje lidi a věci z moci Satana. Slova, vnuknuté Ježíšem, potvrzují velikost kněžského žehnání ...
Ve všech katastrech naší země vídáme na poli nebo u cesty kříž, často ozdobený kytičkou polních květů. Je to výraz víry a velké úcty našich předků ke znamení naší spásy. Tyto kříže jsou také široko - daleko viditelným znamením toho, že naši otcové nezačali žádnou práci bez znamení kříže. Naše matky neodkrojily chléb svým dětem dříve, než by čerstvý bochník neprošel znamením kříže. Naši rodiče značili před spaním čílka dětem křížkem a žádné odloučení se dítěte - i dospělého - od domova se neobešlo bez rodičovského požehnání.
Každé setkání s knězem, každý kontakt s ním byl doplněn jeho kněžským požehnáním. Znamení kříže provázelo naše předky v každodenním životě od kolébky až po hrob. Jaká škoda, že desetiletí, nepřející projevům víry, ale také zrychlené tempo života, kterému jsme podlehli, odsunulo tyto krásné, duši prospěšné a klid přinášející křesťanské zvyky našich otců do pozadí a postupného zapomnění ...
Jistý starší kněz řekl: "Je mi vždy velkou útěchou, když si pomyslím, že jsem ve svém kněžském životě hodně žehnal. Žehnal jsem nejen svým farníkům, ale všechny lidi, zvláště nemocné, trpící, umírající, ba i nevěřící, hříšníky a poté všechny, co se zasvětili Bohu a všechny ubohé duše v očistci. Žehnal jsem ve dne, v noci, někdy z posledních sil, když jsem ležel na lůžku nemocných. Sílu žehnání jsem cítil i na sobě samém, na těle i na duši a vždy jsem byl za to vděčný.
Kněžské ruce jsou žehnající ruce a to stejně ruce jednoduchého kněze, jako ruce papeže. V požehnání každého kněze je cosi velkého. Působí silou Ducha Svatého a zprostředkují milost a Boží pomoc. Požehnání vytrhuje lidi a věci z moci Satana. Slova, vnuknuté Ježíšem, potvrzují velikost kněžského žehnání: "Když žehná kněz, tehdy žehnám Já. Z mého Božského Srdce proudí v tu chvíli na tebe hojnost milostí,
Do požehnání ve jménu mém, vkládám velkou sílu. Pamatuj, že je to něco velkého, když dostáváš požehnání od kněze. Z požehnání vyzařuje moje Božská svatost. Mým požehnáním dostáváš lásku k lásce, sílu k utrpení, posilu pro tělo i duši. Mé svaté požehnání obsahuje pomoc pro všechny potřeby lidí. Vychází z nekonečné lásky mého Srdce. Čím zbožneji se uděluje a přijímá, tím mocnější je jeho účinek.
Požehnání je větší, nekonečně větší než tisíce světů. Dá ti vždy více než čekáš. Při každém požehnaní se znovu spojuješ se mnou, znovu tě posvěcuji, znovu tě zahrnuji do milostí lásky a ochrany Mého Srdce. Buď dítětem požehnání a pak i ty budeš požehnáním pro druhé!"
Jako poslední skutek své lásky nám náš Spasitel, vystupující do nebe, daroval své požehnání. Ve svých učednících chce žehnat dál, po všechny časy. Kněžské požehnání čerpá z nekonečného bohatství Srdce Ježíšova a proto má velkou uzdravující, posvěcující a ochrannou sílu. Kněz může udělovat svátosti pouze při splnění podmínek, ale žehnat může vždy a všude. I když je nemocný, pronásledován nebo vězněn.
Dojímavý příběh vypráví jistý kněz - vězeň, který dlouho pracoval v jedné továrně v koncentračním táboře v Dachau. Jednoho dne ho účetní tábora požádal, aby mu přišel posvětit nově zřízený byt a jeho rodinu. "Stál jsem tam jako ubohý vězeň v pruhovaném oblečení vězňů. Nikdy jsem nezvedal ruce k požehnání s takovým dojetím jako tehdy. Přestože jsem byl již dlouhá léta poznamenán pečetí vyvrhela, byl jsem stále knězem. Požádali mě, abych daroval to jediné, co jsem tehdy mohl darovat - své požehnání."
Jeden kněz se v současnosti takto vyjádřil o požehnání;
"Do mých rukou bylo vloženo nesmírné bohatství. Sám Kristus chce rozdávat skrze mne, slabého, své požehnání. Jak žehnal za svého pobytu na zemi, chce rukama kněze žehnat i dnes. Ano, my kněží jsme milionáři, ale ne na peníze, ale na milosti, které zprostředkujeme. Jsme vysílačkami Božího požehnání. Všude na světě jsou antény, které toto požehnání přijímají: nemocní, zajatci, pronásledovaní, věznění, hladoví. Každým požehnáním, které udělujeme, roste naše horlivost žehnat. "Účinek kněžského požehnání neumíme dost ocenit. Kristovým požehnáním roste Kristova láska v našich srdcích. Ještě nikdy nebylo kněžské požehnání tak potřebné jako dnes.
Požehnání - zdroj vítězství nad zlem
"Požehnání je zbraň mého srdce" - píše jeden kněz. "Každé ráno odříkám formuli exorcismu a každý večer zvedám ruce a žehnám svou farnost. Kříž požehnání sahá daleko, velmi daleko. Jeho prodloužená ramena objímají celý svět." Požehnání je vždy novým vítězstvím. Žehnající kněz se stává duchovním vysílačem. Ve světě je mnoho antén, čili srdcí, které potřebují požehnání a touto cestou je dostávají.
Časté žehnání kněží může přinést nemocnému velké úlevy. Ale dárce i příjemce musí mít silnou víru, schopnou i hory přenášet. Mnoho závisí na víře, důvěře a ochotě, s jakou požehnání přijímáme.
Kněžské skládání rukou uzdravuje
Matka Mayer - Bernholdová píše: "Ve své těžké nemoci jsem často pocítila léčivou sílu kněžského požehnání. Mnohokrát jsem ležela ve vysoké horečce a ta náhle přestala, pocítila jsem úlevu, když jsem pocítila na své hlavě žehnající ruku kněze."
Jiná, již desítky let těžce nemocná žena, řekla: "Ve své nemoci často přijímám kněžské požehnání. Pokaždé cítím, jak dostávám sílu trpělivě snášet své utrpení a vždy se znovu odevzdávat do Boží vůle. Vědomí, že mě kněz i dálky žehná, mi v těžkých pokušeních a v hodinách největší sklíčenosti dodává sílu a odvahu vydržet."
Síla požehnání pochází z Kříže
Každé požehnání znakem kříže je posvěcením lidí a věcí. Kněz žehná zvednutou rukou a znamením kříže. Tím je zřetelně naznačeno, že účinek žehnání přichází z Kristovy smrti na kříži. Kříž je znamením Kristova vítězství. Kněžským žehnáním se žehná a posvěcují nejen lidé, ale i věci, místo a práce, domy, dílny, pracovní nástroje, dopravní prostředky. Spolu s prací člověka mají být znamením zasvěcení službě Boží. Kněžské ruce by se tedy nikdy neměly unavit žehnáním.
SÍLA ŽEHNÁNÍ 2. část
(žehnání laiky, rodičovské požehnání...)
- naleznete zde.
Zdroj: www.misie.sk
Převzato z
Facebooku - Rodina Matky nadeje,
článek naleznete na
https://www.facebook.com/groups/255654004493720/623017587757358/?notif_t=group_activity
(Na Fatym.com vydáno 4. 1. 2014; 6. 2. 2022 - 14803 přečtení)