Dnes jsme tu proto, abychom spolu rozjímali nad tajemstvím Neposkvrněného početí Panny Marie. Když anděl při zvěstování promlouvá k Panně Marii, neoslovuje ji jejím lidským jménem, neříká "Zdrávas Maria" ale řekne "Raduj se, milostiplná". Je zde užité řecké slovo "kecharitomene". Jako kdyby toto slovo vyjadřovalo podstatu Marie. Maria je "plnost milosti".
Její podstatou je "plnost milosti". Kdybychom to chtěli vyjádřit srozumitelně a česky, museli bychom říci, že Panna Maria s celou svou krásou od svého početí až po slavnou korunovaci v nebi, je milost.
Tato milost spojená s Mariinou svatostí, má jednu příznačnou známku, která ji povyšuje nad milost všech ostatních lidí Starého i Nového zákona. Latinská církev ji vyjadřuje titulem
"Immaculata" (Neposkvrněná) a pravoslavná církev titulem
"Panhagia" (Celá svatá). My na Západě vyjadřujeme u Mariiny svatosti nepřítomnost jakéhokoli hříchu, tedy i prvotního. Pravoslavná církev titulem, který dává Panně Marii, vyjadřuje spíše skutečnost, že Marie má všechny ctnosti a všechnu krásu, která z nich vyzařuje.
Církev si během staletí uvědomila, že Maria, plná Boží milosti, byla vykoupena už od svého početí. To hlásá dogma o Neposkvrněném početí, které vyhlásil roku 1854 papež Pius IX:
"Blahoslavená Panna Maria byla od prvního okamžiku svého početí pro zvláštní milost a výsadu všemohoucího Boha, vzhledem k zásluhám Ježíše Krista, Spasitele lidského rodu, uchráněna jakékoliv poskvrny dědičného hříchu."
Tento
„jas jedinečné svätosti”, kterým je Maria ozdobená „od prvního okamžiku svého početí”, dostáva úplne od Krista:
„bola vykoupena vznešenějším způsobem vzhledem k zásluhám svého Syna.”
Více, než kteroukoliv jinou stvořenou osobu, ji Otec v Kristu
"zahrnul z nebe rozmanitými duchovními dary". V něm si ji vyvolil ještě před stvořením světa, aby byla před ním svatá a neposkvrněná v lásce.
Otcové východní tradice nazývají Boží Matku
"Celou svatou" (Panhagia), oslavují ji jako "
nedotčenou jakoukoliv poskvrnou hříchu, jako modelovanou Duchem Svatým a vytvořenou jako nové stvoření. Z Boží milosti zůstala Maria po celý svůj život nedotčena jakýmkoli osobním hříchem.
Sv. Ambrož říká:
"Pokud chceš přijmout Krista do sebe, vyprošuj si něco z té krásné Mariiny duše". A sv. Grignion dodává:
"Duch Svatý spěchá do duše, ve které objeví svou Nevěstu, a naplňuje ji a dává se jí v té míře, v jaké tato duše jeho Nevěstu přijímá."
I my, pokud jsme alespoň cosi pochopili z Mariiny krásné duše, toužíme po tom samém.
Skrze Boží Slovo a církevní otce vidíme a můžeme vidět Marii v celé její kráse. A toto vidění Matky Boží může mít každý a je to pravé zjevení, protože se objevuje při studiu Písma svatého a církevních otců. Mysl se sytí Božím Slovem a duch člověka nahlíží na krásu Boha a Panny Marie.
Zdroj:
http://www.frantiskani.sk/kazatel/marianske/1208.htm
Převzato z
www.magnificat.sk,
článek - soubor článků - naleznete
zde. Dále zde najddete článek Výzva na obrátenie – Lurdy a dvoudílný film Príbeh zjavenia I a II..
(odkaz je aktualizovaný s částečně pozměněným obsahem - 8. 12. 2016)
(Na Fatym.com vydáno 8. 12. 2013; 8. 12. 2016 - 4595; 7. 12. 2020 - 10785; 8. 12. 2022 - 13298; 6. 12. 2023 - 14125 přečtení)