Autor: George J. Marlin - 20. 11. 2013
Jako předsedovi katolické charitativní organizace Pomoc církvi v nouzi (ACN) věnující se pomoci pronásledované církve se mi na stůl dostane množství materiálů vykreslujících ukrutnosti vůči křesťanům. Rovněž jsem měl i množství příležitostí setkat se s lidmi, kteří byli svědky těchto zločinů.
Minulý měsíc jsem v centrále ACN v brooklynském Greenpointu strávil odpoledne s maronitským ordinářem Sýrie, biskupem Eliášem Slemanen. Popisoval zločiny muslimů vůči křesťanům, které vyhnaly jeho ovečky do úkrytů v horách, kde sotva přežívají.
Hlavní média a současní historici obecně informují o utrpení křesťanů v minulém století jen velmi málo. Italská novinářka Francesca Paci připustila, že pokud jde o osud křesťanů v Iráku, Alžírsku a Indii, "příliš mnoho věcí ignorujeme a, což je ještě obtížnější obhájit, tváříme se, že mnoho věcí nevidíme".
Situace je naléhavá
Jedinou pozoruhodnou výjimkou je silné dílo od Roberta Royala
The Catholic Martyrs of the Twentieth Century (Katoličtí mučedníci dvacátého století), které vyšlo v roce 2000, v době oslav nového milénia. Pokud jde o krutosti ve dvacátém prvním století, máme to štěstí, že právě vyšla
The Global War on Christians: Dispatches from the Front Lines of Anti-Christian Persecution (Globální válka proti křesťanům: depeše z frontových linií protikřesťanských perzekucí)
, jejímž autorem je katolický novinář John L. Allen, Jr..
Pan Allen si všímá, že slovo "válka" se v poslední době používá příliš volně na protlačování různých témat, tj. válka proti ženám, válka proti Vánocům. Podle něj je správné použití tohoto slova: "ocitnout se v dostatečně naléhavé situaci." A protože dnes je 80 procent světové náboženské diskriminace namířené vůči křesťanům, Allen je přesvědčen, že situace je dostatečně naléhavá na to, aby se mluvilo o válce proti křesťanům.
Kniha se nezabývá problémy v oblasti náboženské svobody, kterým čelí katolíci v Americe a v Evropě, ale skutečnými "hrozbami pro život a zdraví, kterým čelí křesťané v ostatním globálním sousedství." Kniha úspěšně rozptyluje přesvědčení, že protikřesťanské násilí je "vzácné a výjimečné".
Skupiny hájící lidská práva odhadují, že od počátku století bylo každý rok umučeno 100-150 tisíc křesťanů. Jiné formy šikany, které musí křesťané snášet zvláště v zemích, kde tvoří menšinu, jsou společenská diskriminace, diskriminace v zaměstnání, právní diskriminace jako i potlačování křesťanské misijní aktivity a kultu i násilné obracení od křesťanství.
The Pew Forum on Religion and Public Life hlásí, že mezi lety 2006 a 2010 se určitá forma šikany křesťanů objevila v 139 zemích - asi ve třech čtvrtinách zemí světa. Z toho třicet sedm procent má "velké" či "velmi velké" restrikce křesťanských aktivit.
Jedná se o celosvětovou krizi
Open Doors World Watch letos zveřejnila "nejnebezpečnější země na Zemi pro křesťany". Na tomto dvacetpětčlenném seznamu první místo zajímá Severní Korea, po ní následuje Afghánistán, Saúdská Arábie, Somálsko a Írán. Osmnáct států na seznamu má muslimskou většinu.
Allen přichází k závěru, že jde o celosvětovou krizi, protože první pětadvacítka je roztroušená po celém světě: "Šest z těchto zemí je v Asii, sedm v Africe, osm na Blízkém východě ... a čtyři ve východní Evropě a bývalé sovětské sféře ".
Allen uvádí deset důvodů, proč se perzekuce vůči křesťanům raketovým tempem zvyšují, přičemž dva z nich vynikají jako hlavní příčiny:
• Mnohé země jsou svědky stále silnějšího propojení nacionalismu a náboženství, přičemž křesťanství nebo některé jeho formy jsou vnímány jako hrozba pro národní identitu.
• Na některých místech se křesťané stali otevřenými zastánci lidských práv a demokracie, což znamená, že jsou vnímáni jako hrozba pro autoritářské režimy - zvláště proto, že křesťané se často dokáží napojit na mezinárodní sítě podpory, které většina jiných náboženských skupin nemá.
Kolumbie - nejnebezpečnější místo pro Církev
Třetina Allenovy knihy se věnuje stručnému popisu protikřesťanských perzekucí ve dvaceti osmi zemích v Africe, Asii, Latinské Americe, na Středním východě a ve východní Evropě.
Jedna zpráva, která mi šokujícím způsobem otevřela oči, byla o Kolumbii. Netušil jsem, že Vatikán tuto latinskoamerickou zemi považuje za
"nejnebezpečnější místo na Zemi pro práci v Církvi."
Kolumbie, stát se 46-milionovým obyvatelstvem, má rozsáhlé území mimo kontrolu zákona, které osidlují členové drogových kartelů, polovojensští revolucionáři a pohanské kmeny. Co však tyto nesourodé skupiny sjednocuje, je nenávist vůči křesťanským kněžím, služebníkům a aktivistům.
Evangelikální monitorovací skupina Rescue Christians sleduje násilí v Kolumbii a zdokumentovala následující skutečnosti:
• každý rok je zabito v průměru třicet pastorů
• přes 200 kostelů bylo násilně zavřených
• křesťanští obyvatelé z mnoha komunit byli vyhnáni z domova a umístěni do uprchlických táborů
• v letech 2011 a 2012 se 60 procent z celkového počtu vražd lidskoprávních aktivistů uskutečnilo právě v Kolumbii.
Co dělat?
Allen ukončuje svou fascinující a čtivou knihu kapitolou s názvem "Co dělat". V první řadě vyzývá k veřejné modlitbě podobné těm, které jsme po mších odříkávyli my, co máme po šedesátce, v dobách před 2. vatikánským koncilem za obrácení Ruska. Úmyslem těchto modliteb zavedených papežem Piem XI. v roce 1930 bylo prosit o "obnovení míru a svobody pro těžce zkoušený ruský lid, aby mohl vyznávat svou víru".
Allen je přesvědčen, že takové modlitby za křesťany pronásledované po celém světě připomenou katolíkům, že někde existují lidé trpící za víru a "mohly by pomoci posílit povědomí a železné odhodlání".
Rovněž vyzývá k pokračování podpory ze strany katolických organizací, jako jsou Catholic Near East Welfare Association a ACN, které "trpícím křesťanům přinášejí humanitární pomoc".
Nakonec vyzývá katolíky "tlačit na lídry, aby učinili z obrany náboženské svobody svou prioritu a věnovali zvláštní pozornost členům světově najpronásledovanejšieho náboženského sdružení".
Na konferenci v Londýně v roce 2011, která se zabývala krizovým postavením křesťanů na Blízkém východě, se katolický patriarcha Jeruzaléma Fouad Twal přímo zeptal: "Slyší někdo naše volání?" Pro všechny katolíky, kteří chtějí na toto volání odpovědět, je
The Global War on Christians
povinnou četbou.
George J. Marlin
Autor je předseda správní rady organizace Aid to the Church in Need USA (Pomoc církvi v nouzi), je redaktorem knihy The Quotable Fulton Sheen (Pamětní výroky Fultona Sheena) a autorem knihy The American Catholic Voter (Katolický volič v Americe). Nejnověji napsal knihu Narcissist Nation: Reflections of a Blue-State Conservative (narcistický národ: Úvahy konzervativce ve státě s většinou Demokratické strany).
Původný text:
The Global War on Christians.
ilustračné foto: thecatholicthing.org, flickr.com (licencia CC).
Převzato z
www.postoy.sk,
článek naleznete
zde.