Londýn / Washington 15. 11. (PROTEXT / HSP)
Baronka Warsiová prohlásila, že povinností politiků je upozorňovat na případy pronásledování křesťanů a vyzývat k náboženské toleranci
Křesťanství v některých částech světa hrozí zánik, varovala dnes britská ministryně.
Křesťanství v některých částech světa hrozí zánik, varovala dnes britská ministryně Sayeeda Hussain Warsiová, která je ve vládě odpovědná za církve a církevní společenství.
Podle jejích slov hrozba zániku souvisí s nárůstem perzekucí křesťanské menšiny v některých zemích. Jako příklady uvedla Sýrii či Irák, kde jsou sice kořeny křesťanství, avšak mnoho křesťanů jejich opustilo vzhledem k nestabilní bezpečnostní situaci.
Jak informovala zpravodajská společnost BBC, baronka Warsiová v promluvě na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu prohlásila, že
povinností politiků je upozorňovat na případy pronásledování křesťanů a vyzývat k náboženské toleranci. Dodala, že
jeden z deseti křesťanů žije v zemích, kde je jeho komunita menšinovou.
V rozhovoru pro BBC Warsiová konstatovala, že
křesťané jsou v některých případech terčem "kolektivního trestu" od majoritních náboženských skupin jako odplaty za to, co vnímají jako nespravedlnosti spáchané v jejich zemi západními mocnostmi.
Warsiová vyjádřila znepokojení, že
Blízký východ, kde se křesťanství zrodilo a odkud se rozšířilo, zažívá velký odliv křesťanů a ti, kteří zůstávají, mají stálý pocit ohrožení a obavy z pronásledování. Dodala, že je nesprávné, pokud jsou
menšinoví křesťané vnímáni jako agenti Západu či agenti režimu a jako "legitimní cíle" v rámci kolektivního trestu.
Podle ní je tragédie i to, že křesťané v těchto státech
jsou považováni za nový, cizí prvek přesto, že tam jejich komunita existuje mnoho staletí.
Warsiová, která je první muslimkou v britském kabinetu, zdůraznila, že náboženská pluralita přináší každé zemi rozmanité výhody - od rozšíření nabídky příležitostí vzdělávání až po silný impuls pro dynamiku hospodářství.
Warsiová upozornila na odpovědnost politiků v této oblasti a jejich povinnost "udávat tón a stanovit právní rámce na to, co bude a nebude tolerováno".
Podobně se vyjádřil i arcibiskup z Westminsteru Vincent Nichols, když uvedl, že pro křesťany ze zmíněných částí světa je skutečnou výzvou získat na svou stranu tamní politiky, kteří by měli pochopit, že křesťané mohou být skvělým zprostředkujícím faktorem, například ve sporech mezi různými segmenty islámu .
MŽ
Převzato z
http://www.hlavnespravy.sk/,
článek z 15. 11. 2013 naleznete
zde.