a jiných přípravků zaměřených proti lidskému životu v lékárnách
Subkomise pro bioetiku Teologické komise Konference biskupů Slovenska reagující na četné otázky křesťanských farmaceutů, kteří vykonávají své povolání
na území Slovenska, se na svém zasedání dne 26. října 2013 opětovně zabývala mravními problémy, které představuje prodej nebo výdej farmaceutických přípravků určených pro hormonální antikoncepci, včetně takzvané nouzové (postkoitální) antikoncepce.
Komise konstatovala, že jde o závažný problém profesní etiky tak pro křesťana - farmaceuta, který je majitelem lékárny, jakož i pro lékárníka, který je jako zaměstnanec lékárny nucen, aby takové prostředky prodával nebo vydával.
S odvoláním na morální nauku Katolické církve, potvrzenou i novějšími vyjádřeními papežů Jana Pavla II. (1) a Benedikta XVI.. (2), Subkomise vydává toto stanovisko:
1. Lékárník při poskytování farmaceutické péče představuje důležitý odborný článek ve vztazích mezi lékařem, lékem a pacientem. Není pouze prodejcem nebo vydávajícím léky a zdravotnické prostředky, ale provádí i velmi důležitou odbornou konzultační činnost vzhledem ke správnému a bezpečnému použití přípravku, jeho účinků, nežádoucích účinků a případné interakce. Zanedbáním této povinnosti by mohl uživateli léku způsobit poškození zdraví, případně ohrozit jeho život.
Informování uživatele léku - pacienta ze strany farmaceuta musí být především pravdivé, úplné a dostatečně srozumitelné. Farmaceut při výkonu svého povolání nikdy nesmí jednat proti lidskému životu nebo zdraví - a vždy musí respektovat lidskou důstojnost, práva a morální oprávněné zájmy pacienta. Pro farmaceuta - křesťana je navíc plnění těchto povinností věcí křesťansky informovaného a formovaného svědomí a projevem křesťanského svědectví.
2. Katolická církev stojí jednoznačně na straně respektování a ochrany každého lidského života od jeho početí až po přirozenou smrt. Proto podporuje takový vědecký výzkum a technologický pokrok, který je v zájmu života a zdraví člověka a lidského společenství, a který zároveň důsledně respektuje etické požadavky vyplývající z nedotknutelné důstojnosti člověka, jeho života, zdraví, lidských práv a mravně oprávněných zájmů.
Rychlý rozvoj biomedicínských věd a technologií však přináší, kromě prospěchu pro zdraví a život člověka, bohužel i nové formy agrese proti lidskému životu a proti důstojnosti lidské osoby.
Mezi takové skutečnosti patří i farmaceutické přípravky, které jsou určeny k hormonální antikoncepci, včetně takzvané nouzové (postkoitální) antikoncepce.
Morální zlo použití antikoncepčních prostředků je kromě samotného antikoncepčního záměru a účinku (3) spojené i jejich postfertilizačními (méně přesně abortivními) účinky (4), které se uplatňují po oplodnění (fertilizací) a způsobují smrt počatého lidského jedince - lidského zárodku (embrya).
Jde tedy o přímý útok vůči konkrétnímu lidskému životu v prvních dnech jeho existence, ať už si to žena používající "antikoncepční" prostředky uvědomuje, nebo ne.
Prodejem nebo výdejem takových farmaceutických prostředků farmaceut přímo spolupracuje na závažném morálním zlu a nese za to i vlastní morální odpovědnost. Tu nemůže jednoduše přesunout na uživatele nebo na kupujícího nebo na předepisujícího lékaře. Proto má farmaceut - křesťan ve svědomí povinnost odmítnout výdej nebo prodej těchto přípravků.
Majitel lékárny, který nese primární odpovědnost za zprostředkování zboží ve své lékárně, má ve svědomí povinnost odmítnout objednávání a prodej takových prostředků (5).
3. Povinnost křesťana - farmaceuta odmítnout účast na výdeji, distribuci, objednávání nebo prodeji, je ještě zjevnější v případě přípravků určených k provedení umělého potratu (6), jakož i jiných přípravků zaměřených proti lidskému životu, pokud by se tyto snad na trhu ve Slovenské republice objevily (7).
4. Vzhledem k některým účinkům léčiv (hormonů) obsažených v přípravcích hormonální antikoncepce, může být, ve zvlášť indikovaných případech, přípustné, je jejich použití jako terapeutický prostředek. V tomto konkrétním případě může farmaceut po poskytnutí úplné a srozumitelné informace o přípravku, s výslovným upozorněním na jeho postfertilizačné (abortivní) účinky, zprostředkovat jeho výdej, pokud je na lékařském předpisu uvedena odpovídající diagnóza.
Křesťanští manželé musí při takovém užívání daného přípravku vždy zohlednit zmíněné postfertilizačné (abortivní) účinky a zachovat v potřebné míře sexuální abstinenci.
5. Křesťanům, křesťanským institucím, organizacím a zařízením, jakož i všem lidem dobré vůle vzniká v souvislosti s výše uvedenými požadavky závažná morální povinnost upřednostňovat a podporovat všemi vhodnými prostředky farmaceuty a lékárny, které uplatňují a respektují výhrady svědomí a zásady profesní etiky farmaceuta ve vztahu k ochraně lidského života a zdraví.
Štrbské Pleso 26. října 2013
Mons. Štefan Sečka
předseda subkomise pro bioetiku TK KBS
@@@@@
Odkazy k textu:
1. Jan Pavel II., Proslov ke členům Mezinárodní federace katolických lékárníků (3. listopadu 1990).
2. Benedikt XVI., Promluva k účastníkům 25. mezinárodního kongresu katolických lékárníků (29. října 2007).
3. Porovnej Katechismus katolické církve, čl.. 2370, 2399.
4. Přestože deklarovaným hlavním mechanismem účinku přípravků hormonální antikoncepce, ať už podávané perorálně, injekčně, transdermálně, nebo zavedením vaginálních kroužků nebo implantátů, je blokování ovulace (uvolnění zralého vajíčka z vaječníku ženy), použije se i účinek podaného hormonu / hormonů na vlastnosti výstelky a pohyb vejcovodů, jakož i na vlastnosti výstelky dělohy (endometria), čímž se dosáhne zamezení uhnízdění živého lidského zárodku (embrya) v děloze a jeho usmrcení (postfertilizačný účinek). Hormonální antikoncepce bez postfertilizačného (méně přesně abortivního) účinku v současnosti neexistuje.
5. Jde o uplatnění výhrady svědomí - blíže viz Jan Pavel II., Encyklika Evangelium vitae (25. března 1995), č.. 73 - 74. Viz také Ústava Slovenské republiky, článek. 24 odst. 1; Základní smlouva mezi Svatým stolcem a Slovenskou republikou, čl. 7; Zákon 578/2004 Sb z. o poskytovatelích zdravotní péče, zdravotnických pracovnících, stavovských organizacích ve zdravotnictví a o změně některých zákonů, Příloha č.. 4 Etický kodex zdravotnického pracovníka.
6. Porovnej Prohlášení subkomise pro bioetiku TK KBS ze dne 16.2.2013 a prohlášení předsedy KBS ze dne 11.1.2013.
7. Například přípravky, prostředky nebo pomůcky k provedení eutanazie nebo asistované sebevraždy.
Převzato z
www.kbs.sk - dokumenty,
článek
naleznete
zde.
(Na Fatym.com vydáno 5. 11. 2013)