Pouť smíření se uskuteční v sobotu 16. 11. 2013, před státním svátkem 17. listopadu 2013. Pouť smíření bude vedena po významných a posvátných místech města Prahy:
www.viraanadeje.cz
V 10.00 hod.
– klášter Františkánů –
uctění čtrnácti mučedníků pražských.
@@@
V 11.00 hod.
– Staroměstském náměstí –
kostel Panny Marie před Týnem –
uctění obrazu Madony Rynecké – Staroměstského paládia
a zasvěcení Panně Marii – ochránkyni Prahy.
@@@
Ve 12.00 hod.
– klášter křížovníků –
uctění sv. Anežky české v místě spojené s jejím působením,
na Karlově mostě
uctění sv. Jana Nepomuckého a modlitba za toleranci.
@@@
Ve 13.00 hod.
- Malá Strana - klášter Pražského Jezulátka –
pobožnost a uctění Milostného Pražského Jezulátka
a zasvěcení rodin a národa Dítěti Ježíši.
@@@
V 15.00 hod.
- Pražský hrad – svatojiřský klášter –
uctění sv. Ludmily a modlitba za vlast,
v kostele Všech svatých –
uctění sv. Prokopa a modlitba za mír.
@@@
V 16.00 hod.
– katedrála sv. Víta, sv. Václava a sv. Vojtěcha –
mše svatá ke cti mučedníků a patronů české země
s prosbou za duchovní a mravní obnovu českého národa.
@@@
Doprava na místo a zpět si zajišťuje každý sám.
Není-li spoj z vaší farnosti vyhovující,
doporučujeme vypravit vlastní autobus s účastníky!
Nemůžete-li se zúčastnit této pouti,
připojte se alespoň v modlitbě
a pomozte tuto informaci rozšířit.
V jubilejním roce 1150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a sv. Metoděje děkujeme Bohu za dar víry a Písma
svatého. Na těchto základech byla zbudována naše státnost a kultura. Díky víře náš národ dosáhl mravního a duchovního vzepjetí a stal se důležitou součástí křesťanských zemí. Za toto dědictví víry máme nejen děkovat, ale
máme je také zodpovědně uchovávat a rozvíjet.
Cyrilometodějská mise úspěšně zapustila kořeny na moravském Velehradě. Velkomoravský kníže Svatopluk pozval českého knížete Bořivoje na Velehrad, kde se setkal s věrozvěstem arcibiskupem Metodějem. V rozhovoru s ním se Bořivoj začal otevírat víře v Krista a zanedlouho přijal sv. křest i se svou družinou. Do Čech se vraceli jako nositelé křesťanské víry. Zvěstování a přijetí víry v Čechách bylo spojeno s velkým úsilím mnoha osobností, které pro víru prolili mučednicky svou krev a obětovali svůj život pro Krista. Prolitá krev českých svatých mučedníků se stala semenem nových křesťanů v českém národě.
Na víře v Krista a úctě ke svatým mučedníkům založil Karel IV., císař římský a král český, duchovní, kulturní a společenský rozvoj českého státu a celé říše. Prahu budoval jako duchovní centrum a poutní místo. Shromažďoval relikvie svatých z celé říše a především rozhojňoval úctu k českým světcům, aby se pod jejich ochranou požehnaně rozvíjela Praha a vzkvétala celá země. Odkaz tohoto prozíravého vládce byl opomíjen a na dědictví víry a úctu se nedbá. Kdykoliv se země české vzdalovaly víře, tak nastal mravní a duchovní rozklad. V nejtěžším období totalitní moci církev byla na straně trpícího lidu a pro duchovní a mravní záchranu vyhlásil František kardinál Tomášek desetiletí duchovní obnovy národa. Dílo duchovní obnovy národa přispělo k pádu totality a převedení země ke svobodnému životu.
Chceme navázat na duchovní odkaz a převzít zodpovědnost za morální a duchovní stav naší země a za zachování dědictví víry. Po příkladu sv. Cyrtila a sv. Metoděje staňme se věrozvěsty dnešní doby a přinesme víru, naději a lásku do všech končin naší země.
Chceme se vydat na smírnou pouť posvátnými místy Prahy, abychom povzbudili bratry a sestry ve víře v pražské nevíře. Putujeme k hrobům mučedníků, abychom jejich uctěním a přímluvou vyprosili prohloubení víry a obrácení národa.
Chceme se modlit v hlavním městě Praze, centru politické moci a přijmout výzvu papeže Františka: „Modlete se za všecky lidi a všechny, kdo mají moc, aby mohli dobře vládnout, aby milovali svůj lid, sloužili mu a byli pokorní“. Poutí smíření si chceme vyprosit sílu k převzetí zodpovědnosti za stav víry v naší vlasti. Po vzoru mučedníků chceme dát všechny své síly k mravní a duchovní obrodě národa. Chceme prosit o to, aby se i naše oběti a modlitby staly semenem nových křesťanů v naší vlasti.
Pouť smíření se uskuteční v sobotu 16. 11. 2013,
před státním svátkem 17. listopadu 2013.
Pouť smíření bude vedena po významných a posvátných místech města Prahy.
Modlitba na pouti smíření
Obdivuhodný Bože, děkujeme Ti za dar víry a chválímě Tě za Cyrila a Metoděje, které jsi poslal našim předkům jako hlasatele evangelia. Děkujeme Ti též za všechny, kteří předávali víru dalším generacím, učili nás žít
jako boží přátelé a budovali křesťanskou kulturu. Dej nám radost z víry, sílu podle ní žít a odvahu ji hlásat, abychom měnili sebe i svět podle Tvých zákonů a přání. Na přímluvu soluňských bratří nám dej svého ducha a nauč
nás překládat evangelium do srozumitelného jazyka našich skutků. Skrze Krista, našeho pána. Amen