Nebojte se! Kristus ví, co je v člověku. Jenom on to ví! Tato slova pronesl blahoslavený Jan Pavel II. během inaugurační mše 22. října 1978, od níž uplynulo 35 let. Přinášíme přehled nejdůležitějších událostí ze života prvního polského papeže.
Karol Wojtyla se narodil ve Wadowicích, městě 50 km vzdálenému od Krakova, 18. května 1920. Byl posledním ze třech dětí Karola Wojtyly st. a Emilie Kaczorowské.
Po ukončení střední školy ve Wadowicích se zapsal na Jagellonskou univerzitu. Po jejím uzavření nacisty pracoval v kamenolomu a později v chemické továrně Solvay.
Jelikož se cítil povolaný ke kněžství, od roku 1942 se docházel na formační kurzy do podzemního semináře v Krakově. Současně působil v podzemním Rapsodickém divadle. Na kněze byl vysvěcen roku 1946.
Následně byl poslán do Říma, kde pod vedením dominikánského teologa P. Garrigou-Langrange získal doktorát z teologie. Jeho tématem byla víra v dílech sv. Jana z Kříže. Později dokončil i doktorát z filosofie na téma „Hodnocení možnosti založit křesťanskou etiku na etickém systému Maxe Schelera“. Mezitím působil ve farnosti i ve funkci studentského kaplana.
Roku 1958 by vysvěcen na biskupa a o devět let později jej papež Pavel VI. jmenoval kardinálem. Karol Wojtyla se zúčastnil II. vatikánského koncilu a výrazně přispěl k současné podobě dokumentu Gaudium et spes o církvi v dnešním světě.
16. října 1978 byl zvolen papežem a přijal jméno Jan Pavel II. O šest dní později, 22. října 1978, slavnostně zahájil svůj službu na Petrově stolci. Ta patří k nejdelším dějinám, trvala téměř 27 let.
Jan Pavel II. vykonával svůj úřad s misionářským zanícením. Vykonal 104 zahraničních cest a 146 pastoračních návštěv po Itálii. Jeho středečních generálních audiencí se zúčastnilo více než 17,5 milionů lidí, k tomuto číslu je třeba připočíst zvláštní audience a liturgické slavnosti (např. více než 8 milionů poutníků v roce 2000), příp. lidi, s nimiž se setkal na zahraničních cestách.
Jeho láska k mladým jej přiměla, aby roku 1985 započal s tradicí Světových dnů mládeže. Jeho pozornost vůči rodinám se ztvárnila do pořádání Světových setkání rodin (od r. 1994).
Jan Pavel II. podporoval dialog s Židy a se zástupci nekřesťanských náboženství. Známé je setkání spojené s modlitbou za mír, jež se konalo v Assisi v roce 1985.
Mimořádný impuls dostalo za pontifikátu Jana Pavla II. blahořečení a svatořečení křesťanů. Jan Pavel II. osobně předsedal obřadům, při nichž vyhlásil 1338 blahoslavených a 482 svatých. Chtěl tak poukázat na nespočetné příklady svatosti, které by mohly povzbudit současné lidi. Vyhlásil též sv. Terezii od Dítěte Ježíše za učitelku církve.
Jan Pavel II. dále schválil Katechismus katolické církve a kodexy kanonického práva pro západní i východní katolické církve.
K jeho hlavním dokumentům se řadí 14 encyklik, 15 apoštolských exhortací, 11 apoštolských konstitucí a 45 apoštolských listů. Polský papež též publikoval pět knih: „Překročit práh naděje“ (1994), „Dar a tajemství“ (1996), „Římský triptych“ (2003), „Vstaňte, pojďme!“ (2004) a „Paměť a identita“ (2005).
Jan Pavel II. zemřel v sobotu 2. dubna 2005 v 21.37 hodin, v předvečer svátku Božího milosrdenství, který sám v katolické církvi zavedl. Více než 3 miliony poutníků přišlo do Říma, aby uctili tělo Jana Pavla II., přičemž čekali ve frontě až 24 hodin.
O necelý měsíc později papež Benedikt XVI. udělil dispens od pětileté lhůty a dovolil započít proces blahořečení svého předchůdce. K vyhlášení za blahoslaveného došlo 1. května 2011.
(zdroj: www.vatican.va)
Autor: Ondřej Mléčka
Převzato z
http://tisk.cirkev.cz,
článek naleznete
zde.