Rozsáhlý
rozhovor
jezuity, reverenda Antonia Spadaro, s papežem Františkem nedávno přineslo několik časopisů. Některé katolíky však znepokojil papežův jakoby menší důraz církve na pro-life a pro-rodinné aktivity.
Já se však s tímto znepokojením vůbec neztotožňuji. Když mě poprvé oslovili, abych se vyjádřil k tomuto rozhovoru, právě jsem byl s papežem v jídelně Casa Santa Marta, kde bydlí. Několik hodin předtím jsem měl na konferenci ve Vatikánu projev o úloze církve při obraně lidského života a o naléhavosti čelit problému s potraty. Dvakrát jsem s papežem Františkem mluvil o mé pro-life práci v církvi a setkal jsem se z jeho strany jen s povzbuzením. Mé působení v organizaci Priests for Life (v překladu Kněží za život) je zaměřeno na pomoc církve, aby byl efektivnější při reagování na tragédii potratu.
Takže, co chtěl vlastně papež říct o církevním učení v otázce potratů?
Já sám to neustále připomínám, a tedy, že
naše učení o potratech a naše snahy o jejich zastavení nejsou dobrovolnou aktivitou, přidanou do naší víry těmi, kteří jí jsou nakloněni. Naopak, jsou nedílnou součástí naší víry a vyplývají přímo z našeho nejzákladnějšího přesvědčení o Bohu a spasení. V rozhovoru papež uvedl: "Hlásání o spásonosné lásce Boha předchází morální a náboženské příkazy." Je to samozřejmě pravda, a platí to nejen o našem učení o potratech, ale také o každé morální otázce.
Papež také v praxi ukázal to, o čem zde mluví. Vezměte si například jeho kázání na celosvětový Den evangelia života v neděli 16. června na svatopetrském náměstí, kde byli přítomni pro-life představitelé a aktivisté z celého světa. Tu mši jsem s ním koncelebroval a po jejím skončení některé znepokojovalo, že papež se ve svém kázání výslovně nezmínil o potratu.
Řekl: "Písmo nám všude říká, že Bůh je žijící, je tím, kdo daruje život a ukazuje cestu k plnosti života ...
Přikázání nejsou litanie zákazů - toto nesmíte dělat, tamto nesmíte dělat, jinému nesmíte dělat. Naopak, jsou velkým "ano", ano Bohu, lásce, životu."
Právě toto chtěl papež ve zmíněném interview říci, když v kontextu zmínil učení o potratech.
Vlastně to chrání a posiluje církevní učení o potratech (a jiných morálních otázkách), z důvodu založení těchto postojů na základních potvrzeních víry a, v tomto případě, na samotné podstatě Boha. Tímto papež neříká, že potrat je špatný, ale ukazuje nám, proč s postojem víry můžeme přijít jen k tomuto jedinému závěru, nikoli k nějakému jinému. Pokud člověk odmítá stanovisko církve proti potratům, neodmítá jen názor nebo politický postoj, takoví lidé odmítají víru jako takovou.
Ve skutečnosti papež v tom kázání 16. června uvedl, že nerespektování života je totéž jako modlářství. „Ze zkušeností víme, že lidé si často nevolí život, nepřijímají "evangelium života",ale nechají se vést ideologiemi a způsoby myšlení, které kladou životu překážky, nerespektují ho, protože vycházejí ze sobectví, vlastních zájmů, ziskuchtivosti, moci a požitkářství, nikoli z lásky ... Výsledkem je, že na místě živého Boha jsou pomíjivé lidské idoly, které nabízejí omámení chvilkovou svobodou, ale na konci přinášejí nové formy otroctví a smrti."
Od začátku pontifikátu papeže Františka jsem povzbuzen jeho přístupem k pro-life otázkám. Pro něho je to celé o integrování učení církve a praktikování víry a morálky. Všechno se soustředí na spojování se s člověkem, jak se spojujeme s Kristem. Jeho touha umýt nohy věznům a chodit mezi chudé, je právě ten duch, který jeho a všechny nás spojuje s našimi nejchudšími a nejslabšími sousedy - s těmi nenarozenými. Papežův důraz na "kontext" a "vyváženost" je přesně to, co nám brání říci, že jeho zaměření na chudé a přehlížené znamená méně než zaměření na nenarozené. Přesně takový druh myšlení papež odmítá.
Kontext zahrnuje kontext lidského rozumu, který ukazuje, že potrat likviduje více lidských životů, než cokoliv jiného, a zároveň
kontext všech učebních dokumentů církve, které nás učí, že naše nejzákladnější právo, které zároveň podmiňuje všechna ostatní práva, je život. To nás také přivádí ke
kontextu milosrdenství, což je důvod proč - v jednom mém rozhovoru s papežem Františkem - zvlášť pochválil práci organizace Rachel Vineyard, kde působím jako pastorační ředitel. Je to nejrozsáhlejší služba léčení a odpuštění pro ty, které podstoupily potrat. Říct ano životu je říct ano milosrdenství.
Proto, neznepokojuje mě obsah rozhovoru s papežem, ani údajný menší důraz na potraty. Nic z toho totiž není pravda.
Zdroj:
ZENIT, 25. 9. 2013
Článek, vyaný 18. 10. 2013, naleznete
zde.
@@@
Další zajímavý článek o tomto rozhovoru a výrocích papeže Františka:
Kontroverzní interview.
Má František jiný pohled
na potraty a sodomii než jeho předchůdci?
ŘÍM - Kvůli kritice liberálů, která v dnešních dnech bombarduje katolickou veřejnost, František doporučil, aby se církev stáhla z diskusí o "potratech, homosexuálních manželstvích a užívání antikoncepce."
Tyto informace se objevily v rozsáhlém rozhovoru pro La Civilta Cattolica ve spolupráci s časopisem America, který vyšel dnes na oběd ve většině Jezuistských periodik po celém světě.
CELÝ ČLÁNEK naleznete na:
http://www.lifenews.sk/content/kontroverzn%C3%A9-interview-m%C3%A1-franti%C5%A1ek-in%C3%BD-poh%C4%BEad-na-potraty-sodomiu-ako-predchodcovia
Převzato z
http://www.lifenews.sk/.