Začátkem tohoto týdne Americký imigrační soud udělil politický azyl křesťanské rodině, která utekla z rodného Německa poté, co jim stát uložil pokutu a vyhrožoval odnětím práva na hlídání a výchovu svých dětí, a to jen kvůli tomu, že děti byly vyučovány doma.
V úterý, soudce z Tennessee, Lawrence Burman spíše než vydal rozsudek a povolil rodině zůstat v Americe,
nazval zacházení Německa s rodinou Romeikeových porušením lidských práv a "odpuzující všemu, čemu jako Američané věříme."
Ačkoliv rozsudek nebyl oficiálně publikován, německé noviny Der Spiegel citovaly vyjádření soudce Burmana, že
rodina měla "oprávněný strach z pronásledování."
Romeikeovi jsou u soudu obhajováni organizací pro obranu domácí výuky (HSLDA), která se 28. ledna vyjádřila, že
rodiny uplatňující domácí výuku jsou "zvláštní / specifická skupina, kterou chce německá vláda potlačit."
Uwe a Hannelore Romeike se rozhodli odhlásit své děti ze státní školy v jihozápadním Německém státě Baden - Wurttemberg ještě v roce 2008 kvůli obavám, že jejich děti jsou vyučovány v "proti - křesťanském duchu." Romeikeovi se rozhodli učit svých pět dětí doma, což je podle ústavy jednotlivých německých států zakázáno.
Po boji s místními úřady Romeikeovi emigrovali v roce 2009 do USA a požádali o politický azyl. Nyní žijí ve městě Morristown, ve státě Tennessee. Uwe Romeike byl v úterý citovaný, že je "vděčný soudci za jeho rozhodnutí."
Právní zástupce HSLDA a director pro mezinárodní vztahy Mike Donnelly nazval soudcovo rozhodnutí "trapné pro Německo."
Jak uvedl deník Der Spiegel, v druhé polovině roku 2006
německý ústavní soud rozhodl, že rodiče nemohou zakázat svým dětem navštěvovat školu kvůli svému náboženskému přesvědčení a vyjádřil se, že vystavení jiným náboženským názorům je pro děti přípustné.
V roce 2007, federální svrchovaný soud rozhodl, že
rodičům může dokonce být odňata správa dětí, pokud nebudou spolupracovat s nařízením, neboť veřejnost má zájem o "paralelní společnosti" založené na náboženských názorech a světonázoru.
"Rodiny, které vyučují své děti doma, nejsou v Německu v bezpečí," poznamenal ve čtvrtek Donnelly. "Dva nejvyšší soudy v Německu rozhodly, že Německá vláda má právo potlačit domácí výuku jako nějaký druh "paralelní společnosti." Toto myšlení je mylné.
Výzkum ukazuje, že děti vyučované doma excelují jak po akademické, tak i po společenské stránce. Německé soudy tento fakt jednoduše ignorují, i když se vyskytuje všude, kde je domácí výuka praktikovaná."
Der Spiegel zmínil historii výchovy a vzdělávání v Německu vysvětlujíc, že povinná školní docházka vzešla z práva na vzdělání a ne z povinnosti. Někteří dokonce bránili německou vládu, tvrdíc, že rodiče mají ve státě vícero možností vzdělávání / školství pro své děti.
Lutz Görgens, německý konzul pro jihovýchodní Americké státy, se pro sdružená média emailem vyjádřil, že "rodiče mají na výběr ze státních, soukromých, a církevních škol" a také z jiných alternativ, jako například "Waldorf nebo Montessori" a že povinná školní docházka umožňuje vysoký standard vzdělání.
Zdroj:
www.catholicnewsagency.com, 13. 2. 2010.
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek z 14. 10. 2013, naleznete
zde.