Tisíce lidí se shromáždily ve spolkovém hlavním městě Německa Berlíně, aby poukázaly Pochodem pro život na křiklavé bezpráví, zabíjení nenarozených dětí v Německu, a požadovaly od politiky a společnosti více ochrany pro život narozených a nenarozených lidí. Prominentní podporovatel této akce byl papež František.
Devátý Pochod pro život zažil 21. září v Berlíně rekordní účast. Podle policejních údajů se ho účastnilo 4 500 demonstrantů, o 1 500 víc než loňského roku. Pozvaný spolkový svaz Právo na život zahrnuje 14 organizací! Pochod se konal pod heslem Pro Evropu bez potratu a eutanázie. Začal demonstrací před Úřadem spolkového kancléře. Poté účastníci táhli mlčky kolem Bundestagu, kolem památníku zavražděných evropských Židů a kolem Bundesratu. Demonstranti nesli bílé kříže, aby vyjádřili svůj smutek nad zabíjenými dětmi v matčině těle. Závěr tvořila ekumenická bohoslužba pod širým nebem před Berlínským domem.
Předseda Biblického svazu Michael Rotsch vyzval ve svém kázání vystupovat rozhodně a pokojně pro život. Pravděpodobně doposud nikdy nebylo v Německu legálně usmrceno tak mnoho lidí jak od doby liberalizace potratu. Opatrné odhady uvádějí více než 100.000 usmrcených dětí v matčině těle každý rok. Od přelomu století ztratilo tímto způsobem život více než 1,3 miliónu dětí. Kotsch: ,,Nikdy nezemřelo v mírové době tak mnoho lidí lidskou rukou jak dnes.“ To vyvolalo mnoho utrpení, se kterým se dá různě nakládat: Dá se popírat nebo zamlčovat, dá se argumentovat nebo prohlásit za normální případ. A přece stále zůstává zabíjení nenarozeného dítěte bezprávím. Současně platné německé právo označuje potraty jasně a zřetelně jako zabíjení, které však zůstává beztrestné!
Předseda Spolkového svazu Právo na život Martin Lohmann (Boun) prohlásil, že společnost, která ochranu života potlačuje nebo popírá nebo také jen chce zapomenout, ať přestane být ,,lidskou a lidsky spravedlivou společností! Nejde jen říct ne k zabíjení nenarozených lidí, nýbrž také o otázky předimplantační diagnostiky, výzkumu kmenových buněk a v neposlední řadě také euthanásie. V „Berlínském prohlášení vyzval Spolkový svaz Právo na život stát zakázat genetické testy za účelem smrtící selekce potenciálně postižených lidí. Kromě toho, musí být závažné bezpráví usmrcování nenarozených dětí nazváno jménem a uvedeno na pravou míru s propagací údajného ,, lidského práva na potrat.“ Je nutné, aby byly přezkoumány koringovány platné potratové zákony a jejich praxe. Při letmém pohledu na oficiální potratovou statistiku nedostál spolkový zákonodárce své povinnosti: Spolkový svaz Právo na život vystoupil dále pro ukončení státního financování potratů.
V Německu jsou hrazeny náklady za více než 90 procent všech „projednaných“ potratů ve výši ročně více než 40 miliónů eur z rozpočtů zemí. Místo pomoci zabíjet měly by těhotné a rodiny dostat trvalou pomoc pro život se svými dětmi, tolik svaz. Utrpení žen, mužů a rodin v důsledku potratu musí být odtabuizováno a bez předsudků prozkoumáno. Svaz vyzývá dále zastavit nárůst pomoci při umírání a euthanásii. Každá organizovaná pomoc k sebevraždě nejen jako povolání – má být trestná. Biskup Evangelické církve Berlín – Brandenburg – schlesische Oberlausite, Markus Dröge, připomněl ve svém dopise oběti euthanásie v národním socialismu. Jsou napomenutím, že si nesmíme přisvojovat právo označovat život za bezcenný a z toho přijímat ospravedlnění ho ukončit. Křesťané hlásali poselství života a svědčili, že důstojnost jednoho každého člověka je dána Bohem. Ano k nedisponovatelnosti se životem potřebuje veřejné angažmá, jak to vyjadřuje Pochod pro život! Jestli ztratí člověk zákonné a etické hranice humánní společnosti, pak se „kouzelný učedník“ člověk vystavuje nebezpečí, že postupně bude ztrácet kontrolu nad svým konáním, zdůraznil arcibiskup Berlína Rainer Maria kardinál Woelta.
Papež František poděkoval účastníkům pochodu v dopise za rázné nasazení za ochranu života v Německu. Dále uvádí: S radostí se připojuje jeho svátost k účastníkům Pochodu pro život v modlitbě a prosí Boha provázet svým požehnáním všechny snahy k podpoře neomezené odvahy lidského života ve všech svých fázích. Při audienci ženských lékařů ve Vatikánu 20. září vyzval papež rovněž k zesílené ochraně života. Každé nenarozené avšak nespravedlivě k potratu odsouzené dítě má podobu Pána! Nechce tento život jednoduše odstranit. Stejné platí pro postižené, nemocné a staré lidi. Lékaři by měli ručit za kulturu života, zdůraznil František. Kolínský arcibiskup Joachim kardinál Meisner zdůraznil, že křesťané by měli pozvednout svůj hlas bránit jako nedisponovatelnou vyžadovat absolutní hodnotu života, právě života, který potřebuje ochranu, na začátku a na konci lidské existence.
Podle slov biskupa z Eichstättu, Gregora Maria Hankeho jde o duchovní boj proti „našemu hlavnímu zákonu.“ Biskup samostatné Evangelické – Lutheranské církve, Mons. Jörg Voigt (Hansover) si přál, aby poselství pochodu bylo slyšet po celé zemi. Požehnal také v závěrečné bohoslužbě. Pretochut der Vereimsung Evnüschiser Freikirehen, Präses ausgar Hörling ze svazu Freier evangelischer Gernunder, povzbudil účastníky, aby se nenechali odradit potížemi, když se angažují za nenarozený život.
Víceprezident mezifrakční pracovní skupiny Bioetika v Evropském parlamentu, Martin Kasler, označil roční usmrcování více než 100.000 nenarozených dětí v Německu za skandál se kterým bychom se nikdy neměli smířit. Předseda COU/CSU – Bundestagsfraktion, Volker Kauder, prohlásil že mnoho lidí je více ochotných jít na ulici proti všeobecnému porušování lidských práv, podepisoval příslušné petice a postiženým pomáhat v jejich vlasti nebo exitu. Při ochraně života uprostřed nás, kde jde o nejelementárnější právo člověka, právo na život, chybí mnohdy často hlasy, které se pozvednou proti tomuto bezpráví. Předseda CDU – Frakce v Saském zemském sněmu Stepfen Flath, označil nenarozené jako „nejslabší zemi“. Připadá mu to tak, že si „společnost mnoho zvykla na potraty.“
Vydáno z PUR magazín Nr, 10. Oktober 2013 str. 12 výtah
| Zdroj: PUR magazín Nr, 10. Oktober 2013 str. 12 výtah