Národní pochod pro život,
Košice 22. 9. 2013
Anna Záborská, poslankyně Evropského parlamentu:
Milí přátelé,
děkuji vám, že jste přišli vyjádřit svůj postoj k životu do letošního evropského hlavního města kultury, do Košic.
Dále chci poděkovat všem organizátorům tohoto nádherného setkání - Konferenci biskupů Slovenska, Fóru života, Dětem svaté Alžběty a všem dobrovolníkům. Díky vám je Národní pochod za život skutečně národním. Díky vám z Košic zaznívá silný hlas těch, kteří chtějí žít v zemi, kde je lidský život na prvni místě.
My nemluvíme jen o potratech. Mluvíme o lidech, kteří denně umírají v okresních nemocnicích, ačkoliv ještě nepřišel jejich čas. Mluvíme o rodinách, které žijí v chudobě. O ženách, jejichž péči o děti a blízké stát nazývá dovolenou a trestá nižším důchodem. O tom, že důchodců je stále více a dětí stále méně. Že k lidskému životu patří práce, ale vysoké daně a byrokracie lidem práci berou. A mluvíme i o aroganci těch, kteří kradou ze společného, takže nezbývá pro ty, kteří jsou na solidaritu odkázáni.
Slovensko potřebuje politiku, která chrání a podporuje život. Politiku, která v každém zákoně myslí na rodinu. Protože rodina je nejlepší prostředí pro vznik nového života. A přestože založení rodiny je soukromým rozhodnutím muže a ženy, od fungování rodin závisí existence celé společnosti. Rodina je zdrojem našeho blahobytu i solidarity.
Náš hlas není v Evropě osamělý. Snaha o změnu definice manželství přivedla miliony lidí do ulic francouzských měst. A evropská občanská iniciativa už sesbírala přes milion podpisů za zákaz financování výzkumu, při kterém dochází k zabití lidského embrya, z rozpočtu Evropské unie. Dokonce Evropský soudní dvůr v Lucemburku nedávno rozhodl, že není možné patentovat výsledky takového výzkumu, protože i nenarozenému dítěti náleží lidská důstojnost.
Změna politiky ve prospěch života je otázkou přežití Slovenska i celé Evropy. Ale většina politiků se chová, jako by to neviděli. Evropská komise tlačí na členské státy, aby za každou cenu zvyšovaly procento zaměstnaných žen. Evropská legislativa se dnes dívá na ženu jako na pracovníka, který může porodit dítě, ale pak by se měl hned vrátit k výrobnímu pásu.
V osidlech politické korektnosti se v některých evropských státech přestávají používat výrazy "otec" a "matka".
I proto jsme dnes tady. Abychom v naší společnosti vrátili na první místo lidský život a rodinu.
Protože vrátit život na první místo znamená začít si vážit sami sebe i druhých.
A pak společně změnit naši zemi a Evropu.
Převzato z
www.zaborska.sk,
článek, vydaný 22. 9. 2013, naleznete
zde.
Informace a atmosféru Národního pochodu v článku
Na Národní pochod za život
přišlo přibližně 80.000 lidí
Videa z Národního pochodu pro život