„Kostely se změnily v kadidelnice, jejichž dým stoupá až k nebi, aby prosil Boha o slitování s jeho lidem a o zázraky.“ Takové svědectví přinesl jeden z příznivců Hnutí Fokoláre z egyptského Assiutu v souvislosti s násilnostmi, které v zemi nastaly po zásahu armády proti táborům Muslimského bratrstva.
Podle německé Společnosti pro ohrožené národy zničily útoky islamistů od středy více než 60 křesťanských kostelů, klášterů či škol, napadení a rabování čelily také křesťanské obchody a další podniky. 38 chrámů útočníci zcela zničili, uvádí organizace sídlící v německém Frankfurtu. „Spálí kostely? Budeme se modlit v mešitách. Spálí mešity? Budeme se modlit v kostelích. Spálí obojí? Budeme se společně modlit na ulicích, protože jsme všichni Egypťané,“ reagoval na spálení chrámů patriarcha koptské církve Tavadros II., který vyzval věřící, aby násilí neopětovali. Svědectví členů Díla Mariina-Fokoláre hovoří o tom, že umírnění muslimové nabízeli, že budou chránit kostely a kláštery před napadením. "Mnozí křesťané jim s vděčností odpověděli, aby nenasazovali své životy, protože zdi je možné znovu společně postavit, jakmile pomine násilí," uvádí text zveřejněný na webu fokolarinů. Ataky vůči křesťanské menšině odsoudil generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun, k dalším modlitbám za Egypt o víkendu znovu vyzval papež František. „Prožíváme chvíle nejistoty, ale drží nás na nohou pevná víra v Boží lásku, nejen naše víra, ale všech egyptských křesťanů a muslimů,“ napsali egyptští členové hnutí Fokoláre.
Článek z 19. 8. 2013, naleznete
zde.
Masakr v Egyptě se nevyhnul ani křesťanským chrámům
Přes 30 kostelů bylo během poslední vlny násilností v Egyptě kompletně zničeno, uvádí tamní koptská iniciativa Maspero. Mezi stovkami obětí jsou podle ní i křesťané. Znepokojení nad tím, že současná situace v Egyptě vede k útokům na menšiny, vyjádřili vysocí představitelé Organizace spojených národů.
Obavy z dalšího vývoje v Egyptě dali najevo zvláštní poradci Spojených národů pro ochranu před genocidou Jennifer Welshová a Adama Dieng. Všechny útoky na kostely je podle nich třeba vyšetřit a přijmout nová opatření na ochranu náboženských menšin v zemi. Egyptští křesťané uvádějí, že od svých muslimských sousedů většinou získávají ujištění o solidaritě i jejich nesouhlasu s útokem na kostel. Celá společnost přijala výzvu papeže Františka k modlitbám za usmíření, tvrdil v rozhovoru s vatikánským rozhlasem kněz koptské katolické církve Rafik Greiche. "Jako by všichni Egypťané čekali, až se k tomu papež vysloví, jeho slova sdílejí na sociálních sítích," popsal duchovní. Útoky na kostely podle něj byly reakcí islamistů na armádní útoky na pozice Muslimského bratrstva. "Znepokující je, že západ těmto útokům na náboženskou svobodu nevěnuje žádnou pozornost. Situaci v Egyptě nerozumí správně a Muslimskému bratrstvu naivně přisuzuje více dobré vůle, než odpovídá skutečnosti," uvedl P. Greiche.
zdroj: Kathpress
Tento článek ze 16. 8. 2013 naleznete
zde.
Převzato z http://zpravy.proglas.cz.
Biskup Mina: V Egyptě není občanská válka
Egypt. Přibližně 40 kostelů v této zemi, zmítané nepokoji a násilím, bylo zapáleno. Jde o kostely koptské, katolické, pravoslavné i protestantské. Cílem útoků jsou také školy, kláštery a obchody patřící křesťanům na celém území Egypta. O situaci mluví tamější svědek událostí, mons. Youhanna Golta z katolického patriarchátu koptského ritu:
„
V Egyptě jsou pronásledováni Muslimským bratrstvem křesťané i muslimové. Jeho stoupenci zapalují kostely, školy, instituce, muzea, všechno bez rozdílu. Nelze hovořit o křesťansko muslimském sporu, protože jde o egyptskou otázku. Nicméně Muslimské bratrstvo využívá slabosti křesťanské menšiny, aby napadalo i zabíjelo. Bylo spáleno 40 kostelů, stovky křesťanských obchodů. Naši muslimští přátelé, tedy většina muslimů, však křesťanům pomáhají a podporují je. Egypt je zemí, která nesmí být rozdělena. Neexistuje ulice, budova či město, které by bylo pouze muslimské anebo pouze křesťanské. Vedle islámské univerzity Al Azhar stojí křesťanské obchody a u katedrály v Káhiře žijí muslimové.
Egypt je země, která nepřijme rozdělení. USA, ani EU to však nepochopily. Západní země mají špatné, zkreslené a mylné informace.“
Telefonuje z Káhiry mons. Youhanna Golta, katolík koptského ritu.
O situaci v Egyptě hovoří také biskup Gizy, mons. Antonious Aziz Mina:
„Znepokojení je obrovské. Lid je však jednotný s výjimkou onoho Muslimského bratrstva, které mělo celý rok vládu v rukou, přičemž jeho počínání bylo horší než jeho slova. Statistiky praví, že jeho přívrženců není více než 700 tisíc. Nyní vychází najevo, že je spojeno s teroristickou sítí Al Kajda a také s Hamasem. Nemá žádný zájem ani o zemi, ani o Egypťany, o nikoho. Má jenom svoje zájmy. Během posledních dnů byly zapáleny desítky katolických, pravoslavných i protestantských kostelů.
Přívrženci Muslimského bratrstva se domnívají, že tak zatáhnou křesťany do konfliktu s vládou a s armádou a snaží se proto rozsévat nepořádek v celé zemi. Křesťané jsou si však vědomi, že izolace těchto sil, které nemají žádnou politickou moc ani politickou zkušenost, bude něco stát.“
Koptský katolický biskup z Gizy pak pokračuje:
„Jsme sjednoceni jedině v Kristu a v modlitbě. Situace křesťanů je však v každé zemi jiná. Nelze porovnávat postavení křesťanů v Libanonu a v Egyptě či v Iráku a v Sýrii. V každé zemi je to jiné. V Egyptě je silná křesťanská obec, i když nekatolická. Ale v rámci této menšiny jsou koptové, katolíci i protestanté jednotní. Mají totožné stanovisko. Volají jedním hlasem: Nechceme terorismus, nechceme násilí! A toto „ne“ je velice pacifické.
Vidíme však, že
existují určité zájmy. Troufnul bych si říci, že jsou mezinárodní, a podporují Muslimské bratrstvo. Pravda má tisíce tváří. Dosud byl Egypt z celého Blízkého východu nejvíce v rovnováze, a nevím, kdo má zájem na tom, aby byl zničen...“
V souvislosti s pojmem občanská válka, kterým bývá používán k označování situace v Egyptě, biskup Mina říká:
„Žádná občanská válka tu neexistuje! O občanské válce je řeč tehdy, existují-li nějaké zřetelně odlišné frakce. Kdyby se manifestovalo pokojně, nikdo by nic neřekl. Tito lidé však zapalují kostely, mučí, zabíjejí a působí zkázu… Toto není občanská válka.“
Říká o situaci Egyptě katolický biskup z Gizy, mons. Antonious Aziz Mina.
Převzato z
radiovaticana.cz/,
článek z 19. 8. 2013, naleznete
zde.