Při chaloupce pro dyjáky 2013 byla probírána témata o sv. Cyrilu a Metodějovi, a to jako zamyšlení nad tím, co vše přispělo a ovlivnilo jejich velký úspěch na Velké Moravě. Přednášející zmínil určitý výsek z celé problematiky a zároveň tím inspiroval dyjáky, aby přemýšleli nad vším dalším, co přispělo k tomuto cyrilometodějskému úspěchu. Zde přinášíme několik myšlenek, které v této souvislosti zazněly.
1. Využili dětství
Zvlášť u Konstantina je patrné, jak využil dobu dětství a mládí ke studiu. Snažil si osvojit veškeré dostupné informace a najít si dobrého učitele. Byl ochoten dát učiteli i celé své dědictví po otci, jen když ho bude dobře učit. Podobně intenzivně využil možnost na císařském dvoře, kde studoval s budoucím císařem Michalem III. Nepromeškal tedy nabídnuté příležitosti a osvojil si vše, co bylo možné. Netušil, že se mu to pak bude velmi hodit v jeho poslání a také na Velké Moravě.
Závěr: Dyják by se měl zajímat o učení a nepromeškat možnost nastudovat i něco navíc. Vše se totiž může jednou hodit a i s každým dyjákem má Bůh záměr, který je realizovatelný, jen když se nepromeškají šance, kde má člověk načerpat.
2. Svatí Cyril a Metoděj byli důvěryhodní
Všechno, co konali, všechny své životní postoje utvářeli sv. Cyril a Metoděj tak, že se shodovaly se vším, co hlásají. Bylo na ně spolehnutí a stále pracovali na tom, aby pronikli co nejvýš k pravdě.
Závěr: Má-li dyják v životě vykonat něco dobrého pro druhé, musí být důvěryhodný a na tom je třeba pracovat už teď.
3. Svatí Cyril a Metoděj byli osobně zbožní
V životopise Cyrila a Metoděje se častěji připomíná, že se obraceli k Bohu v modlitbě. Často se modlili jaksi navíc, u obou byla touha po klášterním životě plném modlitby. Jejich osobní zbožnost přesahovala do jejich jednání a konání.
Závěr: Ať si nikdo nemyslí, že dosáhne něčeho trvale velkého bez osobní zbožnosti a modlitby.
4. Vše připravili
Úspěch cyrilometodějské mise je možno vidět i v souvislosti s tím, že Cyril a Metoděj předem vše nachystali tak, aby nebyli zaskočeni. nejen, že Konstantin sestavil nové písmo, ale vzali s sebou na Moravu i ty, kteří pomohou Moravanům posunout každodenní život na kvalitativně vyšší úroveň.
Závěr: Ani dyják nemá zanedbávat přípravu na jednotlivé úkoly do školy, na manželství, případně zasvěcený život.
5. Nevzdávali se
Každý jiný by se na místě Cyrila a Metoděje už nejednou vzdal, ale oni v těžkostech prosili Pána Boha o pomoc a vytrvali.
Závěr: To, že se nevzdávali, je velký příklad a výzva i pro každého Dháka. Problémy nejsou na to, aby nás zastavily, ale abychom je s pomocí Boží postupně řešili a vytrvali v započaté cestě v boji o dobro.
6. Správná volba kamarádů a přátel
V životopise sv. Cyrila čteme, že se už jako mladík rozhodl svůj čas trávit jen s těmi, kteří žijí dobrým životem a tak mu pomáhají upevňovat v sobě ctnosti. Naopak se rozhodl vyhýbat se všem, kteří žijí prázdným životem, nebo kteří by ho chtěli kazit.
Závěr: To, s kým se kamarádíme, může ovlivnit každý z nás. I nás velmi ovlivňuje okruh našich přátel, proto bychom měli, podobně jako Cyril, udělat ve svém životě stejný pořádek, tzn. vyhledávat jenom ty, díky kterým se v nás probouzí ještě větší dobro a vyhnout se těm, v jejichž blízkosti bychom se stávali horšími.
7. Pravá moudrost
Už jako dítě si Konstantin mezi nejkrásnějšími děvčaty z celé říše ve snu vybral moudrost. Pravá moudrost spočívá v tom dostat se do nebe a dostat tam i další. Této pravé moudrosti podřídil Konstantin veškeré rozhodování a učil jí také všechny ostatní.
8. Motivace
Konstantin a Metoděj měli motivaci nejvyšší. Z lásky k Bohu a k lidem šli na Velkou Moravu. Proto byli nepodplatitelní a nezastrašitelní. Vše dělali pouze pro Krista a pro dobro svěřených duší. To samozřejmě Moravané rozpoznali, a proto je s vděčností přijímali.
Závěr: Takovouto motivaci má mít i každý dyják. Ve světě, který je plný strachu a honby za poctami, má být nezastrašitelný a nepodplatitelný, protože všechno dělá pro Krista.
9. Vytrvalost
U Konstantina a Metoděje obdivujeme jejich vytrvalost a trpělivost, s jakou se stavěli ke všem úkolům. Např. trpělivost Konstantina při rozluštění knihy v samaritánském jazyce, při sestavování písma, vytrvalost Metoděje i přes věznění, atd.
Závěr: Ten, kdo s vytrvalostí a trpělivostí rozsévá, tomu Bůh žehná. Tyto dvě vlastnosti jsou pro dyjáky zvláště důležité.
Faktorů, které ovlivnily úspěch sv. Cyrila a Metoděje na Moravě, je samozřejmě mnohem více, ale zvlášť s ohledem na dyjáky a pro jejich osobní růst je vhodné častěji je připomenout. Proto ať se k nim dyjáci častěji vrací, počítají s nimi a uvádí je do svého života.