Možná již mnozí na našem webu četli o dyjácké chaloupce. Ale kdo jsou to dyjáci a jak tato myšlenka vznikla?
Už před více než 10 lety vznikl nápad dělat pro kluky dyjáckou chaloupku. S názvem dyjáci přišel probošt Stanislav Krátký, který stále propagoval cyrilometodějskou myšlenku a s ní i hypotézu, že řeka Dyje nese svůj název podle žáků sv. Cyrila a Metoděje, kteří zde působili, a kterým se ve staroslověnské řeči říkalo dyjáci.
Každoročně tuto chaloupku pořádáme pro kluky, kteří si týden napůl vážně a napůl hravě snaží osvojit potřebné vlastnosti pravých žáků těchto svatých věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Pro kluky je nachystán pestrý a zajímavý program. Nechybí spousta her, včetně fotbalu, dobrodružství, trochu práce, každodenní mše svaté a duchovní slovo. Kluci jsou bodováni a na závěr se vyhlašuje konečné pořadí.
Mezi typické znaky dyjácké chaloupky patří práce s křížem a dyjácká stezka. Ta bývá velmi drsná a ti, kteří se na ni vydají, jsou už velmi odvážní dyjáci. Na takovouto stezku se vzpomíná ještě po letech a většinou zaznívají slova: „Ta letošní byla ze všech nejtěžší“. Když se jednou někdo stane dyjákem, je jím na celý život – tzn. celý život se chce učit od sv. Cyrila a Metoděje.