„Neboj se! Evangelium není proti tobě, ale pro tebe. Důvěřuj! V evangeliu, jímž je Ježíš, najdeš pevnou a trvalou naději, po které toužíš. Buď si jista, že evangelium naděje nezklame!“ (Ecclesia in Europa, 121).
Tímto poselstvím naděje blahoslaveného Jana Pavla II. pro církev v Evropě bylo zakončeno 41. setkání generálních sekretářů katolických biskupských konferencí, kteří se ve dnech 27.–30. června sešli ve Varšavě
na pozvání předsedy Polské biskupské konference (CEP) a místopředsedy CCEE arcibiskupa Józefa Michalika a generálního sekretáře CEP biskupa Wojciecha Polaka. Tématem jednání byla nová evangelizace deset let po apoštolské exhortaci Ecclesia in Europa v průběhu Roku víry.
Světla a stíny v Evropě. Od Ecclesia in Europa k Roku víry: 10 let nové evangelizace.+
V posledním desetiletí svět, Evropu nevyjímaje, zakouší silné napětí a prochází náhlými změnami, které nejsou vždy žádoucí, promyšlené, logické ani přesvědčivé. To je hlavní téma dokumentu, ve kterém řeckokatolický biskup z Oradey (Rumunsko) Mons. Virgil Bercea popsal situaci v dnešní Evropě. Dezorientace, kterou mnohé
sociální a kulturní změny v posledních deseti letech přinesly, způsobuje a ovlivňuje některé jevy související s
pokusy o rozložení kultury rodiny a obecného dobra ve prospěch čistě sobecké, požitkářské a konzumní představy lidského života. Církev sice nepatří k světu, přesto je ve světě. Proto je povolána být Božím znamením, a tudíž znamením vykoupení a naděje.
Profesor Paul H. Dembinski, člen Observatory of Finances v Ženevě, zdůraznil, že
máme-li čelit výzvám dneška, nesmíme se omezovat na výhradně finanční přístup k životu a řídit se současným trendem.
Ten totiž mění mezilidské vztahy na pouhé transakce a charakterizuje jej úsilí o finanční zisk, nikoli o plodné mezilidské vztahy, a vede lidi k tomu, aby se soustředili pouze na dnešek a zapomínali na budování budoucnosti. Biskup Juan Antonio Martinez Camino, sekretář španělské biskupské konference, zdůraznil význam důkladnějšího pohledu na krizi a připomněl slova papeže Benedikta XVI.: „Sociální otázka se stala otázkou radikálně antropologickou“ (srov. Caritas in veritate, 75). Zdá se tedy, že
v situaci současné Evropy hraje rozhodující roli duchovní krize.
Ve zprávách sekretářů se však zdůrazňuje, že v Evropě lze kromě hospodářské a duchovní krize spatřovat i mnohá znamení naděje.
Radikální pojetí Nové evangelizace
Vyhlášení Roku víry otevřelo cestu k realizaci akcí, jejichž cílem je probudit víru ve všech evropských zemích. Je však důležité, jak připomněl Mons. Markus Stock, sekretář biskupské konference Anglie a Walesu,
aby církev přijala radikální pojetí nové evangelizace. Proto, aby byli osloveni ti, kdo jsou pokřtěni, avšak svou víru nežijí, vybízí církev křesťany nejen k tomu, aby se vstřícně setkávali s lidmi, ale zároveň nás nabádá k poslušnosti, když nasloucháme Bohu, aby lidé pochopili, že On je jedinou odpovědí na nejhlubší touhy lidského srdce.
Několikrát bylo citováno svědectví mučedníků dvacátého století, aby jasně zaznělo, že
pouze osobní vztah s Kristem, jenž se stane významnou silou ve společnosti, je schopen podporovat evangelizační poslání církve. Církev nemá pouze reagovat na vnější podněty, ale spíše by měla horlivě a
za použití vhodných metod prezentovat stále aktuální obsah své víry: Ježíše Krista.
Kampaň „Jeden z nás“
Mnohé biskupské konference se připojily k iniciativě „Jeden z nás“, jejímž cílem je ukončit financování činností v oblastech výzkumu, rozvojové pomoci a veřejné zdravotní péče, při kterých jsou ničena lidská embrya.
Znamením naděje je zde mobilizace mnoha občanů, které tato iniciativa oslovila a kteří osvědčují svůj zájem o ochranu života, a to i v jeho nejzranitelnější podobě.
Církev v Polsku
Přítomnost zástupců církve pocházejích z více než třiceti evropských zemí byla příležitostí k hlubšímu poznání církve v Polsku, jež se připravuje na oslavy 1050. výročí křtu národa (966-2016). Mezi problémy, kterým musí polská církev čelit, patří nová evangelizace, obrana života a rodiny a rostoucí míra nezaměstnanosti.
Sekretáři byli informováni o procesu, který vedl k tomu, že moskevský patriarcha Jeho Svatost Cyril a předseda CEP Józef Michalik
podepsali historický dokument, jenž je určen církvím a národům Ruska a Polska v úsilí o jejich smíření. Kromě toho účastníci v děkovné modlitbě přivítali podepsání společného prohlášení, které připravuje cestu k dialogu, odpuštění a smíření mezi národy Polska a Ukrajiny, který 28. června u příležitosti sedmdesátého výročí volyňského masakru podepsali představitelé ukrajinské řeckokatolické církve a polské římskokatolické církve.
Církev v Evropě je spojena s církví po celém světě
Mnohá znamení naděje přicházejí z církve v jiných částech světa, což dosvědčil sekretář Federace asijských biskupských konferencí (FABC) P. Raymond O'Toole a sekretář Sdružení katolických biskupů Svaté země P. Peter Felet, kteří vystoupili jako hostující přednášející.
Navzdory obtížným situacím, v nichž křesťané žijí, a častému pronásledování pro jejich víru je církev všude znamením naděje a je obzvláště oceňována pro svou charitativní činnost v oblastech a situacích, kde je dokonce i pro vlády států obtížné zasáhnout. Dalším znamením naděje je nové
nadšení, které ve Svaté zemi a v zemích Federace asijských biskupských konferencí projevují katoličtí laici, kteří jsou odhodláni plně se hlásit ke své křesťanské identitě a plnit svou povinnost svědčit.
Během setkání sekretáři CCEE a ComECE představili činnost dvou evropských orgánů biskupských konferencí.
Jednání bylo charakterizováno mnoha chvílemi modlitby a bratrského společenství. Velmi oceňována byla zejména modlitební vigilie pro Evropu, organizovaná mladými Poláky. Program vigilie obsahoval četbu úryvků z apoštolské exhortace Ecclesia in Europa, které jsou důležité a aktuální pro dnešní Evropu. Setkání bylo zakončeno v neděli 30. června eucharistickou slavností v katedrále polského hlavního města. Této bohoslužbě, které jsme se účastnili společně s místní komunitou, předsedal apoštolský nuncius, arcibiskup Celestino Migliore.
Převzato z
http://claritatis.cz,
článek, vydaný 19. 7. 2013, naleznete
zde.