ŘÍM - Podle zprávy italské vlády více než 80% gynekologů, v některých oblastech až 91%, a více než 50% anesteziologů a zdravotních sester odmítá účast na potratech. Tento počet přitom neustále stoupá.
Skupina levicově orientovaných poslanců parlamentu z různých politických stran na oplátku
napadla právo výhrady svědomí. Tvrdí, že vláda musí uvalit kvóty pro příjem lékařů ochotných vykonávat potraty. Jeden z poslanců prohlásil, že odmítání lékařů provádět potraty má za následek nárůst počtu tajných, nelegálních potratů a stále více italských žen cestuje kvůli potratu do zahraničí.
Monsignor Ignacio Barreiro, předseda římské kanceláře organizace Human Life International, se vyjádřil, že
pro-life aktivisté "musí být připraveni bránit právo na výhradu svědomí. Je zřejmé, že zastánci kultury smrti jsou zase připraveni napadnout právo odmítnout provést potrat ".
"Musíme být ostražití, protože něco podobného jsme tu už měli," dodává Mons. Barreiro. "Jelikož jde o jedno ze základních lidských práv, musíme ho stále a znovu zdůrazňovat."
Poslanci zastávající potraty minulý měsíc podali celkem devět návrhů zákonů dovolávajících se implementace zákona č. 194 italské potratové legislácie z roku 1978, která zlegalizovala potraty na požádání až do dvanáctého týdne těhotenství a v případě abnormalit plodu i ve vyšším stádiu těhotenství.
Senátorka Laura Puppatová řekla, že vláda musí usilovat o přijímání takových zdravotnických pracovníků, kteří nebudou mít problém s prováděním potratů. Situaci podle senátorky usnadní i dostupnost potratové tablety RU 486, která byla zlegalizována v roce 2009. Také podotkla, že vláda musí šířit informace o pohotovostní antikoncepci nebo "tabletce po" a také zlepšit na školách povědomí o metodách antikoncepce.
Donata Lenziová, poslankyně z levicově orientované strany Partito Democratic a předsedkyně parlamentního výboru pro sociální věci, vyjádřila svou nespokojenost nad čísly, které "znamenají, že dobrovolné ukončení těhotenství je stále složitější. V Itálii jsou dokonce oblasti, kde vůbec není možné jít na potrat ".
Poslankyně Daniela Sbrolliniová, viceprezidentka pro sociální věci, varovala před "postupujícím odstraňováním zákona č. 194, "přičemž tvrdila, že" počet ilegálních potratů se zdvojnásobil ". Poslankyně se také vyjádřila, že stále výraznější pokles zdravotníků ochotných provádět potraty "zkomplikuje provádění zákona".
Sbrolliniová mj. konstatovala, že "ochrana zdraví žen je vážně ohrožena úbytkem lékařů a délkou pořadníků". Dovolává se "efektivnějšího šíření informací ohledně potratů mezi nezletilými dívkami".
Poslankyně Irene Tingaliová prohlásila: "Tváří v tvář těmto číslům a faktům, chtěla bych se zeptat ministryně zdravotnictví [Beatrice] Lorenzinové, zda v této otázce hodlá rázně zakročit a zabránit tak ilegálním, život ohrožujícím potratem."
Marisa Nicchiová, toskánská poslankyně z Levicového hnutí ekologické svobody, spolu s lídrem Domu Gennaro Migliorem podali parlamentní návrh, aby mohli "dosáhnout vynucení zákona č. 194 v takovém rozsahu, aby bylo plně respektováno právo svobodné volby a ochrany zdraví žen ".
Celá zpráva o provádění zákona č. 194 bude zveřejněna v druhé polovině tohoto roku. Předchozí zpráva publikovaná v roce 2010 uvádí "všeobecnou stabilizaci zákona o výhradě svědomí mezi gynekology a anesteziology, která nastala po výrazných snahách o jeho uplatnění v posledních letech".
Na základě říjnových údajů vláda zjistila, že
národní průměr odpůrců potratů z gynekologů vzrostl z 58,7% v roce 2005 na 70,7% v roce 2009. Co se týče anesteziologů, tato procenta se zvýšily z 45,7% v roce 2005 na 50,8% v roce 2010. Procento nezdravotnických zaměstnanců odmítajících podílet se na potratech vzrostlo z 38,6 na 44,7%. Obecně jsou čísla vyšší na jihu země. Jistá zpráva uvádí, že v Neapoli, který představuje největší městskou aglomeraci, se nevyskytoval ani jeden lékař provádějící potraty přes rok poté, co umřel jediný lékař ochoten vykonávat tento zákrok.
Zastánci potratů tvrdí, že právní omezení legálních potratů nutí ženy k nebezpečným ilegálním potratům. Statistiky nám však říkají něco jiného. Před uzavřením případu Roe versus Wade v roce 1969 doktor Christopher Tietze, prointerrupčních statistů pro americké Plánované rodičovství a Centrum pro kontrolu nemocí, pro Scientific American
napsal, že celkový počet úmrtí žen v plodném věku "nepřesahuje 50 000 úmrtí ročně". To vylučuje tvrzení těch, kteří vedli kampaně pro potraty a prohlašovali, že "každý rok jsou oběťmi ilegálních potratů desetitisíce žen".
Národní centrum zdravotnických informací v roce 1965 zaznamenalo 235 úmrtí způsobených potraty. "Celková mortalita způsobená potraty byla nepochybně ještě vyšší, ale s největší pravděpodobností nešlo o více než 1000 úmrtí," napsal doktor Tietze. Zpráva Plánovaného rodičovství Guttenmacherovho Institutu připouští, že "centra pro kontrolu a prevenci nemocí odhadují, že pouze v roce 1972 dosáhl počet ilegálních potratů číslo 130 000 a 39 z nich skončilo úmrtím".
Doktor Bernard Nathanson, spoluzakladatel Národní ligy boje za právo na potrat (NARAL), ve své knize Aborting America (1979) připustil, že
spolu s dalšími přívrženci potratů si vymysleli různé statistiky, aby se veřejnost postavila na jejich stranu.
"O kolika úmrtích jsme hovořili v době, kdy byl potrat nelegální? Prostřednictvím ligy NARAL jsme se snažili zdůraznit drama jednotlivce, nikoli hromadné statistiky, ale v případě statistik jsme vždy hovořili o 5000 - 10 000 úmrtích ročně. "
"Přiznávám, že jsem věděl, že čísla byla falešná a ostatní byli na tom podobně. V rámci "morálky" naší revoluce však smyšlené statistiky hrály důležitou a užitečnou roli. Čísla byla akceptována širokou veřejností, tak proč bychom to měli měnit a přinést lidem pravdivé údaje? Prvořadým cílem bylo zbavit se některých zákonů a cokoliv, co k dosažení tohoto cíle mohlo přispět, bylo povoleno. "
Počet lékařů odmítajících účast na potratech stoupá ve většině západních zemí. Trend vyvolává sílící útoky na právo na výhradu svědomí ze strany zastánců potratů. Nedávný pokus jistého britského politika postavit výhradu svědomí mimo zákon v EU selhal na plné čáře. Jeho slova byla nakonec odvolána, což přispělo k upevnění práv zdravotnických pracovníků.
ZDROJ:
LifeSiteNews
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek, vydaný 7. 7. 2013, naleznete
zde.