Ctihodnému kardinálu
Dominiku Dukovi OP, arcibiskupu pražskému, primasi českému a předsedovi České biskupské konference
Duchovně a s upřímnou láskou se připojuji ke katolickému společenství i ke všem občanům České republiky u příležitosti státního svátku Cyrila a Metoděje. Oni před 1 150 lety přišli na Moravu a zaseli víru ve vaší vlasti.
Vzpomínka na tu blahodárnou událost, která nesmazatelně poznamenala dějiny, umění a veškerou kulturu vaší země, oslovuje zejména věřící, ale nabízí příležitost celému národu, aby prohloubil ono vzácné mravní dědictví, které má svůj původ v neúnavném působení svatých bratří ze Soluně. V tom ohledu je významná skutečnost, že odhodlání střežit a rozvíjet zděděné bohatství duchovní a kulturní je ve vaší zemi také právně náležitě zakotveno.
Křesťanství uskutečnilo epochální proměnu vaší společnosti.
Vaši předkové přijali evangelium Ježíše Krista jako novou formu osobního, rodinného i společenského života ještě před příchodem sv. Cyrila a Metoděje: když moravští páni přijali křest v roce 831 v Pasově a čtrnáct českých lechů bylo pokřtěno roku 845 v Řezně. K cyrilometodějským kořenům českého státu, které zprostředkoval křest knížete Bořivoje a jeho manželky Ludmily, vaší první světice, se přihlásil jak český král Vladislav, u příležitosti své korunovace, tak i kancléř českého království, olomoucký biskup Bruno ze Schaumburku, když žádal o udělení císařské hodnosti pro Přemysla Otakara II., synovce svaté Anežky Přemyslovny.
Velký dar víry má rovněž význam společenský a toho jsou si dobře vědomi občané Moravy, Čech a Slezska. Dějiny těchto zemí učí, že křesťanství bylo vždy zdrojem naděje a síly k obnově, zejména v nejtemnějších a v nejtěžších dobách. Toho jsou výmluvným svědectvím především vaše velkolepá mariánská poutní místa, jež jsou dosud důležitými duchovními centry a středisky, kde lze znovu objevit křesťanské kořeny vašeho lidu.
Překlad Bible do staroslověnského jazyka byl darem pro náboženský život i pro kulturní rozvoj vašich zemí. Svatí Cyril a Metoděj spolu s přímým přístupem k Písmu svatému v místním jazyce přinesli slovanskou abecedu, a přispěli tak ve vaší zemi i v okolních zemích k položení základů literární a právní kultury, jak o tom svědčí mimo jiné kodex svatého Metoděje. Křesťanství, hlásané kázáním a bohoslužbou, uskutečnilo epochální proměnu vaší společnosti.
Kéž se toto výročí stane pohnutkou k intenzivnějším vztahům s věřícími ostatních křesťanských vyznání.
Rozsáhlé evangelizační dílo, které svatí Cyril a Metoděj uskutečňovali na vašem území s apoštolskou horlivostí, je ve svých základních rysech dosud platným vzorem inkulturace. Evangelium ve skutečnosti neoslabuje nic z toho, co se v různých místních kulturách nachází hodnotného, ale pomáhá lidem, aby rozpoznávali a uskutečňovali dobro, pravdu a krásu.
Proto vás v tomto Roce víry a při této příležitosti oslav svatých Cyrila a Metoděje zvu, abyste znovu objevili vnitřní vazbu existující mezi evangeliem, posláním církve a vaší kulturní identitou a abyste opět zhodnotili vaše křesťanské kořeny, na nichž lze budovat společnost posilující vzájemnou toleranci a solidaritu. Bratři sv. Cyril a Metoděj byli schopni budovat mezi národy vztahy poznání a přátelství, a stali se tak spojovacími články mezi různými kulturami a církevními tradicemi, protože byli neustále ve spojení s Bohem.
Vřele si přeji, aby duchovní a kulturní dědictví svatých Cyrila a Metoděje probudilo ve všech občanech České republiky touhu po vzájemném setkání a otevřenosti: takové postoje, pokud jsou prožívány v křesťanské lásce, nabývají podoby nezištnosti, odpuštění a smíření. Kéž se toto důležité výročí stane pohnutkou ke stále intenzivnějším vztahům křesťanského bratrství mezi věřícími římskokatolické a řeckokatolické církve, mezi nimi a věřícími ostatních křesťanských vyznání. Ať Pán žehná vaší drahé zemi i všem dobrým úmyslům a snahám o skutečný pokrok.
Dáno ve Vatikánu
24. června roku 2013
Kažolický týdeník
Vydání: 2013/27 František píše na Velehrad, 2.7.2013
http://www.katyd.cz/zpravodajstvi/frantisek-pise-na-velehrad.html