24.6.2013 (ZENIT - Salvatore Cernuzio) 016 062 - V neděli 16. června 2013, maronitský patriarcha Antiochie a celého Orientu, kardinál Bechar Pierre RAI, zasvětil Libanon a celý Orient Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Akt provedl přečtením prosby po eucharistické liturgii v národní svatyni Panny Marie z Libanonu v harissou.
U baziliky se sešlo množství věřících a modlili se za to, aby akt zasvěcení uchoval Libanon od "infikování" se konflikty šířícími se v Sýrii. V rozhovoru pro ZENIT otec Charbel Bteich z maronitského řádu Panny Marie hovořil o této události tak významné pro zemi cedrů.
Patriarcha Rai v neděli zasvětil Libanon a celý Střední Východ Neposkvrněnému Srdci Panny Marie a modlil se za osvobození všech národů regionu "od hříchů, které vedou k rozkolům, agresím a násilí". Jak přijal rád Mariamitských Maronitů toto poselství?
Otec Bteich: Jak celá církev tak i Mariamitský rád Maroniti přijal toto zasvěcení s velkou radostí. Vždyť Libanon je domovem Panny Marie. Mysleme jen na skutečnost, že všichni patriarchové nesou jméno Panny Marie. V Matku Boží máme neustále velkou důvěru a všichni lidé do ní vkládají mocnou naději a ctí si ji s velkým nadšením a zbožností. V tom se zjevuje víra žitá v Mariině škole v našem útočišti. Takto chápané zasvěcení je korunou víry křesťanů Libanonu a Středního Východu formované intenzivní mariánskou duchovností.
Vysvětlete, prosím, význam tohoto aktu. V čem toto zasvěcení především spočívá? Vzhledem k "případům" minulosti - zejména zasvěcení bl. Jana Pavla II. v r.. 1984 - se zdá být jako "vyhánění" hříchů a Zlého tohoto světa ...
Otec Bteich: Cílem je posvěcení národa a země - nejen Libanonu, ale celého Středního Východu - a dosažení míru v srdci, v rodinách a mezi národy navzdory trvajícím a těžkých konfliktům v Sýrii a v celém regionu. ... Ale zasvěcení není žádný automatický "magický" akt. Je to sice prosba o pomoc, která může přijít pouze od Boha, ale současně je to osobní nasazení dotýkající se života křesťanů.
Také před zasvěcením Janem Pavlem II. dne 25. března 1984 ve společenství všech biskupů světa se konala četná další zasvěcení - například papežem Piem XII. v r. 1942, kdy svět zasvětil Neposkvrněnému Srdci Panny Marie a potom v červenci 1952 zasvěcení Ruska apoštolským listem "Sacro Vergente Anno". Tím bych chtěl říct, že zasvěcení se může opakovat právě proto, že je spojeno s nasazením v životě a dosahuje vrcholu své zralosti, když je v souladu s očekáváním samotné Panny Marie. V tomto smyslu se bl. Wojtyla modlil k Marii: "Osviť zvláště ty národy, od nichž ty sama očekáváš naše zasvěcení a naši důvěru."
Popište nám současnou situaci na Středním Východě, která vedla patriarchu k tomuto kroku.
Otec Bteich: Potíže lze shrnout do tří bodů: Válka v Sýrii, bezpečnostní problémy v Libanonu (který je v každém ohledu vtahován do války), jakož i velmi složitá politická situace. K tomu se přidává mimořádně kritická hospodářská situace. Patriarcha Rai udělal tento krok, aby v Libanonu smrt a zoufalství neměli poslední slovo! Navzdory vážnosti situace krajina přežije a lidé Středního Východu překonají obtíže. Oni žijí a doufají dál. Proto jsme vyzváni připomenout si, že člověk je Božím darem, zasluhuje si úctu a má právo žít ve svobodě. Právě proto, že je Božím darem, Bůh se od něho nikdy neodvrátí. Proto je gesto zasvěcení Neposkvrněnému Srdci P. Marie z naší strany upevněním tohoto spojení s Bohem tím, že pouze v něm poznáváme svou spásu.
V kázání kardinál zahrnul do aktu zasvěcení i muslimy a připomněl, že Libanon je jedinou zemí, kde svátek Zvěstování Páně, 25. března, slaví křesťané a muslimové společně jako národní svátek. Tvoří víra v Pannu Marii styčný bod mezi různými vírami?
Otec Bteich: To je správné. 25. březen, svátek Zvěstování Páně, není jen mimořádným velkým svátkem pro křesťany, ale i národním svátkem v celém Libanonu. V pluralitní situaci Libanonu existuje proto vytrvalé hledání společných rysů křesťanů a muslimů. A to probíhá nejen na sociální a společenské úrovni, ale i na duchovní úrovni! Navzdory četným rozdílům Maria je skutečně styčným bodem mezi různými složkami libanonské společnosti. Z tohoto důvodu kardinál Rai do aktu zasvěcení Neposkvrněnému Srdci Panny Marie zahrnul všechny, protože to patří celému Libanonu a všem jeho složkám, nejen křesťanům.
Jde tedy o významnou událost pro zemi, "která přežila nekonečné porodní bolesti," jak řekl Benedikt XVI.. při své návštěvě v září 2012. Emeritní papež mj. neustále upozorňoval na své silné pouto s krajinou cedrů a její obyvatelstvem ...
Páter Bteich: V soukromém rozhovoru mi Benedikt XVI. jednou řekl, že Libanon jako cíl jeho poslední apoštolské cesty určila prozřetelnost. Zdůraznil, že miluje tuto zemi a neustále se modlí za její svobodu, protože ji považuje za "most mezi Východem a Západem a jako místo setkávání náboženství, které má z tohoto důvodu významnou roli". V jeho slovech nacházejí ozvěnu i slova bl. Jana Pavla. Ten měl před očima obraz "Libanonu, který je více než země: je to poselství". Tato pozornost ze strany papežů k naší zemi je zjevným znamením reálné hodnoty Libanonu před Bohem.
Jaké osobní přání máte pro Libanon?
Otec Bteich: Jsem si jistý, že Libanon díky přítomnosti křesťanů může plnit prorockou roli. Křesťané jsou sice počtem menšina, ale jsou nástrojem, díky kterému Bůh urovnává cesty novým formám víry a evangelizace a dodává tomu impulzy. To se děje tak, že křesťané sami berou na sebe roli. A při této odpovědnosti je rozhodující Panna Maria a uznání její jedinečné podpory ...-z
V březnu v roce 2012 navštívila Libanon na pozvání Medžugorská vizionářka Marija Pavlovičová - Lunettiová. V Medžugorji jsou věřící z Libanonu častými poutníky. Je známo, že Anton Merkovič - manžel Olgy Merkovičové (pozn:tlumočí do slovenštiny) v Medžgorji přeložil některé publikace o Medžugorji do abrabského jazyka právě kvůli křesťanským poutníkům z Libanonu.
@@@
Marija Pavlovič v Bejrútu:
Poselství Gospy pro Libanon
"Jsem tady, protože Panna Maria si mě vybrala, a budu až do své smrti hlásat, že Bůh nás miluje." Marija Pavlovičová - Lunettiová
(Pondělí, 12. března 2012, Bejrút, Libanon)
"Když jsem vás odkázala Panně Marii a zeptala se jí, co by chtěla říct lidem v Libanonu, řekla:" Nezapomeňte, že já jsem vaše matka a že vás miluji. "Marija Pavlovič - Lunetti, neděle 11. března, Bejrút.
Obrovská hala Bejrút fórum, která se nachází asi čtyři kilometry severně od města, byla plná k prasknutí.
Sešlo se zde více než 50.000 obyvatel různého náboženského vyznání z Bejrútu i mimo něj (jedna skupina přišla ze sousední Sýrie a Jordánska).
Aby se zúčastnili Dvoudenního modlitebního setkání, které uspořádalo sdružení Přátel Marie Královny míru, s požehnáním maronitského Patriachuy, na počest návštěvy Marije Pavlovičové - Lunettiová v Libanonu.
http://www.magnificat.sk/2012/03/marija-pavlovic-v-bejrute-posolstvo-gospy-pre-libanon/
Zprávu o této návštěvě vizionářky Marije v Libanonu jsme převzali, klikněte na nadpis:
Video: Marija Pavlovičová v Bejrútu: Poselství Gospy pro Libanon
Převzato z
www.magnificat.sk,
článek, vydaný 27. 6. 2013, naleznete
zde.