Řím, 16.6.2013 (KAP) 016 034 - Evropa kráčí podle milánského kardinála Angela Scoly vstříc svému zániku. Občanská společnost i církev trpí stále větší únavou, proto by měly "radikálním způsobem změnit myšlení", jak zdůraznil v interview pro noviny "La Stampa" v neděli. Nejnovější události v Turecku i v Sýrii kardinál hodnotí jako jasný signál pro Evropu. Jako znamení prozřetelnosti označil kardinál Scola volbu nového papeže.
"František se pokouší podnítit rozpomenutí na zásadní společné zkušenosti. Pod jeho vedením by evropské církve musely dostat odvahu na nový začátek, "řekl kardinál Scola.
,br>
Kardinál se také vyjádřil, že síla, svědectví, životní styl a komunikativní schopnosti nového papeže na něj dělají hluboký dojem. "František si je vědom, že musí učinit rozhodnutí a je také schopen je prosadit," zdůraznil Scola. Kardinál Scola sám byl před konkláve považován za kandidáta na papeže s vyhlídkami na úspěch.
Protesty v Turecku podle názoru Scoly směřují i "proti pokusu islamizace spojené s autoritativními formami". "Tento signál by měli Evropané brát velmi vážně," zdůraznil kardinál. "Ke zhodnocení situace v Sýrii by měla církev vyslechnout i v křesťanské představitele v regionu. Ti varují před vojenskou intervencí, protože mezi 'rebely' se zamíchali i mnozí islámští fundamentalisté. "Jako iluzorní a nerealistické označil Scola představy politiků, že do těchto zemí lze" exportovat demokracii ".
Vztah církve a státu má být podle jeho slov určován pozitivní nadstranickosti:
"Církev nepožaduje žádná privilegia. Ale to neznamená, že stát smí neutralizovat náboženství a odsunout je do země nikoho. Církve musí mít ve státě prostor, aby se mohly vyjadřovat a diskutovat o jiných představách. Křesťanům tak nesmíme vzít možnost vyjádřit ve společnosti jejich představy o manželství a rodině. "
Vzhledem k právnímu uznání homosexuálních životních svazků Scola řekl: "Jedna věc je zajistit všem individuální práva, ale druhá věc je přímo či nepřímo poškozovat rodinu."
K poradní komisi zřízené papežem a sestávající z 8 kardinálů řekl, že ta má papeže podporovat při vedení církve, aniž by se to dotklo primátu papeže. Scola: "V prorockém gestu odstoupení Benedikta XVI.. byl implicitně obsažen i výkřik: Realizaci této tak těžké úlohy nelze ponechat na bedrech jednoho člověka. "Před konkláve se proto navrhlo, aby nový papež" našel nové formy řízení církve ". -Zg-
Převzato z:
Život Cirkvi vo svete 25 * 2013, 21. júna 2013
Tyto zprávy si můžete stáhnot z článku
ZDE.
www.magnificat.sk/