Největší podíl na zvýšení prodeje nitroděložních tělísek má společnost Bayer a její produkt, který se označuje jako "druhá generace" antikoncepce. Prodává se pod jménem Mirena. Není divu.
Jak skutečně funguje?
20. listopad 2012, (
pop.org) - Zpráva (Lze ji stáhnout z původního článku) Lawrence Finera z Guttmacherova institutu uvádí, že stále více Američanek si volí nitroděložní tělíska. Ze všech žen, které používají antikoncepci, si přibližně 7,5% z nich dalo do roku 2009 implantovat nitroděložní tělísko. Tento počet se od té doby zdvojnásobil.
Od zaměstnance organizace, která se zabývá populační kontrolou, se očekává, že se těmito údaji potěší. Lawrence Finera těší, že si ženy v současnosti vybírají spíše dlouhodobou antikoncepci, než krátkodobé a méně účinné metody. Jak se říká v našich demografických kruzích, oddalovaná plodnost je nepřijatá plodnost.
Největší podíl na zvýšení prodeje nitroděložních tělísek má společnost Bayer a její produkt, který se označuje jako "druhá generace" antikoncepce. Prodává se pod jménem Mirena. Není divu. Odkdy Mirenu v roce 2000 schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), společnost Bayer utratila desítky milionů dolarů na její propagaci.
Finer o výsledku této kampaně říká: "Ženy narozené v USA dohánějí ženy mimo Státy, které dlouho vedly v používání této antikoncepce, pravděpodobně díky silnému trendu této metody v Mexiku."
Panuje názor, že ženy mimo Státy jsou více "pokrokové", co se týká používání antikoncepce, než jejich opožděné americké sestry. Nic však není tak vzdálené od pravdy.
Skutečný důvod, proč jsou nitroděložní tělíska v Mexiku rozšířené, je jednoduchý. Mexická vláda nutí ženy, aby je používaly. Prvorodičkám je oznámeno: "Buď si ho dáte zavést, nebo si budete muset dát podvázat vaječníky." Která možnost je lepší?
Totéž platí i v dalším případě, v němž je Finerova domněnka nesprávná. Důvodem, proč až 41% žen v Číně má zavedené nitroděložní tělísko, je čínská populační kontrola.
Ženy mají na výběr, zda si dají zavést nitroděložní tělísko, nebo se po porodu nechají sterilizovat. Pro ženy toto vůbec nejsou dobré zprávy. Vlastně toto nejsou dobré zprávy pro nikoho. Snad jen pro toho, kdo se bojí ženské plodnosti.
Reklamní kampaň na antikoncepci Mirena si na sebe už dávno vydělala. Více než milion Američanek se nechalo přesvědčit, aby zaplatily téměř 800 dolarů za jedno tělísko. To vyneslo více než miliardový zisk pro německého farmaceutického giganta, což už je i podle laického počítání docela slušný obchod.
Společnost Bayer a další výrobci abortiv mají díky Obamovu mandátu o zdravotní péči znovu šanci na slušný zisk. Mandát ukládá povinnost hradit celou škálu antikoncepce, včetně Mireny. Jinými slovy, my, daňoví poplatníci, přispějeme k bohatství akcionářů společnosti Bayer.
! ! ! ! !
Finer označuje nitroděložní tělíska, včetně Mireny, jako prostředky proti početí. Avšak ony fungují na principu potratu již počatých dětí, nikoli pouze jako zabránění početí. Tělísko je v podstatě maličké zařízení na potraty, které brání těhotenstvím tím, že svou přítomností v děloze mechanicky překáží uhnízdění oplodněného vajíčka.
! ! ! ! !
Je pravda, že Mirena není jen obyčejné nitroděložní tělísko. Obsahuje navíc syntetický hormon levonorgestrel, který brzdí ovulaci s účinností několika měsíců. I kdyby došlo k "ojedinělé" ovulaci, hormon progestin může i nadále zabránit početí. Zahušťuje hlen děložního čípku, a tak zabrání spermiím, aby se dostaly k vajíčku. Přesto může stále dojít k početí. Počaté miminko tak začíná svou 5-7 denní pouť vejcovodem. Ale jen dokud v děloze nenarazí na nelítostného nepřítele v podání tělíska, které ho mechanickými pohyby zničí. Mluvíme o potratu v ranném stádiu těhotenství.
Neměli bychom zapomínat na
nežádoucí účinky, které se řadí do dvou odlišných kategorií. Mnoho žen nesnáší dobře, že jejich tělo ovládá steroidní látka levonorgestrel. Jiné zase nesnášejí přítomnost cizího tělíska v děloze. Je to pro ně nepříjemná zkušenost, která ohrožuje jejich zdraví.
Finer v
rozhovoru
pro Fox News tvrdí, že nitroděložní tělísko nezvyšuje riziko infekce pánve a neohrožuje plodnost žen v budoucnosti.
Avšak seznam nežádoucích vedlejších účinků Mireny je dlouhý. Mezi ně patří:
ztráta menstruace, špinění, občasné krvácení, bolesti v břiše a v pánvi, cysty na vaječnících, migréna, akné, deprese či výkyvy nálad.
,br> Internetová stránka
The Truth About Mirena (Pravda o Mireně)
obsahuje stovky podrobně popsaných vedlejších účinků, na které si ženy stěžují. Je to smutné čtení.
Jedním z nejnebezpečnějších vedlejších účinků je skutečnost, že
Mirena se může zachytit ve stěně dělohy, nebo ji dokonce může propíchnout. Ve skutečnosti existuje mnoho případů, kdy se nitroděložní tělíska volně pohybují mimo dělohu, odkud se dostanou přes otvor a způsobují malé trhlinky, infekci, nebo poškozují jiné orgány. Pokud tělísko uvízne ve stěně dělohy, nebo ji propíchne, je třeba, aby bylo chirurgicky odstraněno.
Vzhledem ke všem těmto vedlejším účinkům není překvapivé, že počet žalob stoupá. Pokud do internetového vyhledávače zadáte slovo "Mirena", kromě informací o tomto výrobku se vám zobrazí i množství reklam, které upozorňují na právní zástupce pro ženy, které používáním utrpěly nějakou újmu.
Zpočátku společnost Mirenu suverénně nabízela "zaneprázdněným matkám" jako bezproblémovou formu antikoncepce. V roce 2009 však FDA společnosti poslala výstražný dopis. Zjistili, že
reklama zaváděla, když uváděla informace o účinnosti. Nabízela nepodložené tvrzení, které tak zmenšovalo rizika používání tohoto druhu antikoncepce. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v dopise vytýkal společnosti Bayer nesprávné uvádění účinnosti, přičemž marketingové slogany slibovaly zlepšení ženského sexuálního života. Uživatelkám prý produkt pomůže vypadat a cítit se skvěle.
Podle listu nejméně 5% uživatelek v klinických testech uvedlo snížené libido.
Společnost Bayer se soudní spory snaží vyřešit mimosoudně, co nejrychleji a v tichosti, aby to neodradilo další potenciální uživatelky. Když však jejich soudní náklady začnou narůstat, prodejnost poklesne a zisk se vytratí, přijde čas skončit tuto hru. To by znamenalo, že produkt budou muset stáhnout z trhu. Tedy alespoň v USA, a jednou provždy se budou muset vyrovnat se všemi poškozenými uživatelkami.
Nemyslím si, že by se společnost tohoto scénáře obávala.
Pravda je taková, že společnost Bayer, jakož i další
výrobci abortiv, pracují na nástupci tohoto typu antikoncepce, který by v průběhu pár let uvedli na trh s velkou fanfárou. Tato nová "kouzelná pilulka" se bude nabízet přímo zákazníkům. Miliony lidí ji budou kupovat. Společnostem vydělá stovky milionů. Avšak nebude až taková nová. Pravděpodobně se bude podobat již existující abortikum. Jen bude mít nové jméno a bude se lišit chemickým složením či designem, aby veřejnost nabyla pocit, že jde o něco převratně nového.
Tak, jako její předchůdce, bude nabízena nové generaci žen, pokud sami na vlastní kůži nezažijí její vedlejší účinky. V jistém momentě ji pak opět stáhnou z trhu.
Tomu se říká marketing.
Steven W. Mosher
Prezident Institutu pro výzkum populace.
ZDROJ:
LifeSiteNews
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek, vydaný 20. 11. 2012, naleznete
zde.