Moji synové vyrostli v bohaté komunitě vzdálené od největšího amerického města půlhodinu cesty vlakem. Školy jsou zde dobré, ale se ženou jsme se velmi rychle shodli, že nepřesune odpovědnost, která po právu patří nám, výlučně na učitele. Dalo by se říci, že naši chlapci byli vzdělávání v domácí i ve veřejné škole.
Na začátku své redaktorské kariéry jsem pracoval na skvělé knize o rodičovské výchově, která byla zčásti útokem na výchovu ve stylu skupin typu Filadelfský institut pro lepší miminka prosazujících akcelerované vzdělávání miminek, které se neobejde bez velkého tlaku (a samozřejmě vystresované děti většinu zapomněly. Základním tvrzením knihy, kterou jsem redigoval, bylo: vychovejte své děti s láskou, aby byly šikovné.
40 procent newyorských těhotenství končí potratem
Pokud je to pravda, naznačuje to, že pro stabilní, věrné a milující lidi je rodina nevyhnutelná, a naopak, rozpad rodiny může mít za následek nestabilní, naivní, rozzlobené lidi - jakož i společnost k jejich obrazu. I když to není základním tvrzením nové knihy od Mary Eberstadtové
How the West Really Lost God: A New Theory of Secularization
(Jak západ ve skutečnosti ztratil Boha:
Nová teorie sekularizace), asi by s tím, co jsem zatím napsal, v podstatě souhlasila. Tak už jen přidám jednu, no dobře, katastrofickou poznámku, a pak se pustím do obsahu pozoruhodné, silné a jasnozřivé knihy od paní Eberstadtové.
V roce 2011 se více než 40 procent všech živých dětí narodilo svobodným ženám. Mezi afroamerickými ženami to bylo přes 72 procent [Child Trends Data Bank]. (V roce 1950 se celonárodní míra pohybovala okolo 5 procent, což je číslo, které historicky platí o většině předmoderních společností.) Možná si vzpomínáte, že v témže roce zvolal kardinál Timothy Dolan a ostatní náboženští lídři v New Yorku tiskovou konferenci, na níž lamentovali, že téměř 40 procent všech těhotenství v tomto městě končí potratem a míra potratovosti mezi Afroameričany přesahuje 60 procent.
Žádný rozumný člověk se nemůže dívat na tyto údaje, aniž by v nich neviděl symptomy velké katastrofy v dotčených komunitách.
Růst etatismu jde současně s úpadkem rodiny
Jak ukazuje Eberstadtová, tyto údaje jsou jen symptomy, nikoliv příčiny, a přestože krizi ve společnosti ovlivňují mnohé faktory ("urbanizace, industrializace, víra a nevěra, technologie, zmenšující se populace ..."), nejdůležitějším z nich je určitě úpadek stabilního rodinného života, který více či méně přesně kopíruje rozklad víry v Boha.
Tyto dvě,
víra a rodina, tvoří základ civilizace a civilizovanosti, silných kultur a silných lidí, kteří dokáží obstát v ostatních společenských krizích, ale pokud zeslábnou, hrozí kolaps všeho.
Eberstadtová tento spirálovitý pád stručně shrnuje jedinou mrazivou větou: "Jinými slovy, změna rodiny byla motorem, který poháněl etatismus - a etatismus byl zase motorem, který poháněl úpadek rodiny."
Moderní skepticismus ohledně Boha byl staletí doutnajícím ohněm a současná lhostejnost vůči rodině šplíchá na tento oheň benzín.
Tvrzení Eberstadtové je rozumné, ačkoli problém, zda bylo dřív vejce nebo slepice, stále zůstává. Očividně je přesvědčena, že úpadek rodiny (částečně měřený čísly: počtem sňatků, rozvodů, potratů, mírou užívání antikoncepce, atd..) se zasloužil o ztrátu víry víc, než mu odborníci ve společenských vědách obvykle připisují.
tvrzení
Víře se daří v rodinách, které ji podporují
Celou kapitolu věnuje argumentaci, že tvrzení o rostoucím sekularismu - o zmenšování víry (zvláště křesťanské) - nevysvětlují pozorování, že víra není mrtvá - určitě ne podle očekávání, které prezentovali známé Kassandry moderny, Nietzsche a ostatní.
Víra přetrvává, neboť je pravdivá. Přece jen se však mohou rozpadnout i společnosti, které vyznávají víru v Boha, a také se rozpadají - až na ty, kde jsou zdravé rodiny.
Nejjednodušší formulace, kterou Eberstadtová uvádí, je tato: "Více Boha znamená více dětí; méně Boha znamená dětí méně." Jádrem jejího argumentu je, že víra ochabuje, kde ochabují rodiny, ne naopak. Nic není dříve než Bůh, ale rodina je spíše než víra, alespoň z pohledu každého nového člena rodiny.
Je však příčinou víry opravdu rodina? Intuitivně cítíme, že je to naopak: že víra vede k důrazu na plození dětí a údaje jistě ukazují, že nejnábožnější komunity mají největší, nejstabilnější rodiny.
A Eberstadtová ani netvrdí, že víra je vždy druhotným faktorem pro zdraví a štěstí jednotlivce a společenství. Jednoduše tvrdí, že víře se často daří v rámci rodiny, která víru podporuje a posiluje, a zde také nachází přiměřený vliv.
Proto jsou mezi protestantskými fundamentalisty, katolíky dbajícimi na tradici, ortodoxními Židy, a nábožnými muslimy normou spíše větší rodiny, avšak - jak Mary ráda říká, když se blíží k závěru - no a co?
Úpadek rodiny a víry je možné zvrátit
Nuž, rodinný faktor (matka-otec-dítě) vytváří minimálně v křesťanství prvotní pouto lásky - které je vlastně jádrem víry: v Trojici a v Ježíšem založenou Církev. Bez takového pouta se víra oslabuje a společnost je ohrožena.
Myslím, že bychom si měli dávat velmi velký pozor - dokonce mnohem více, než dosud - na ty síly ve společnosti, které se snaží zničit tradiční manželství. A v podstatě si pozor i dáváme, ale náš americký liberalismus, který tkví v naší podstatě, nás možná zaslepuje před démonickou silou pohánějící toto hnutí za změnu.
Dobrou zprávou je, pokud je to tedy dobrá zpráva, že rodina a víra měly v celých dějinách své vzestupy a pády a že současný úpadek v rození dětí a ve víře je možné zvrátit. V krátkodobém horizontu změní uvědomění si této naděje málo, ale první vlaštovkou jasnější budoucnosti může být měnící se postoj k potratům.
Nakonec se díky Mary Eberstadtové debata změnila. Říkáme, že dobrou nemovitost identifikují tři věci: "lokalita, lokalita, lokalita." Teď řekneme, že mírou skutečně požehnané budoucnosti pro kulturu je: rodina, rodina, rodina.
Brad Miner
Autor je zástupce šéfredaktora The Catholic Thing, člen Faith and Reason Institute (Institut pro víru a rozum) a člen správní rady Aid to the Church in Need USA (Pomoc církvi v nouzi). Napsal šest knih a býval literárním redaktorem v National Review. Je autorem knihy The Compleat Gentleman (Jak být dokonalým gentlemanem).
Původní text: "How the West Really Lost God", medzititulky redakce
Převzato z
www.postoy.sk,
článek naleznete
zde.