„Papež prosí věřící celého světa, aby jeho zasvěcení Panně Marii 13. května 2013 doprovázeli modlitbou,“ řekl patriarcha z Lisabonu kardinál Jose da Cruz Policarpo biskupům Portugalska na krátkém místním zasedání biskupské konference ve Fatimě.
Zpráva od Lic. Theol. P. Roberta Bösnera OSB t.č. poutního rektora u Tří dubů
Kardinál Policarpo převzal na prosbu papeže zasvěcení 13. května k 96. výročí Mariánského zjevení ve Fatimě. Celá portugalská biskupská konference se účastnila na koncelebraci. Svatý Otec prosí také Boží lid v celém světě, aby se přidal modlitbou k jeho svěření se a zasvěcení Neposkvrněnému Srdci Panny Marie.
Jeho předchůdce papež Benedikt XVI. navštívil tuto „světovou Mariánskou svatyni“ 13. května 2010 v „roce kněží“. Při této příležitosti zasvětil a svěřil ve zvláštní modlitbě všechny kněze celého světa Neposkvrněnému Srdci Panny Marie.
Blahoslavený papež Jan Pavel II. uskutečnil 13. května 1982 svoji první ze tří osobních poutí do Fatimy na poděkování jeho nečekané záchrany při krvavém atentátu, který na něj byl spáchán 13. května 1981 na náměstí Svatého Petra v Římě. „Mateřská ruka vedla dráhu střelby, která měla papeže usmrtit. Střela odbočila, takže mohl zůstat stát na kraji smrti,“ řekl později zachráněný. A ve Fatimě při rozhovoru s místním biskupem Cosme do Amaral řekl: „Je pro mě ctí, smět prolít svoji krev pro další oznámení poselství z Fatimy. A přece skrze Marii být zachráněn.“ (papež Jan Pavel II.)
Mnozí mají také ještě v paměti jubilejní poutní návštěvu papeže Pavla VI. Tenkrát přinesl tzv. „Zlatou růži“ jako papežské vyznamenání do Fatimy.
Papež František se již při první generální audienci v Římě svěřil Matce Boží z Fatimy a pozdravil ji. Hned další den navštívil Svatý Otec baziliku St. Maria Maggiore, kde je Milostivý obraz „Salus populi Romani“ a položil prostou kytici na oltář v kapli Paolina a půl hodiny setrval před obrazem v tiché modlitbě.
S tímto úmyslem, zveřejněným 13. dubna 2013, jeho pontifikát zasvětit Matce Boží z Fatimy převzal 13. března 2013 zvolený papež František jeho způsobem markantní mariánský vzor svého před-předchůdce, blahoslaveného papeže Jana Pavla II. Toto gesto není žádné spontánní zbožné rozhodnutí, ale mnohem víc. Když tehdejší provinciál argentinského jezuitského společenství, Jorge Mario Bergoglio, byl před cca 15-ti lety povolán stát se arcibiskupem z Buenos Aires, brzy na to prosil rektora ve Fatimě o poutní sošku Matky Boží. Z pěti oficiálních „poutních sošek“ mohl ve svém arcibiskupství přivítat tu „s číslem 1“. Putovala také přes mnoho farností jeho arcibiskupství a na prosby také do jiných argentinských diecézí a také do diecéze Paraquays.
„Totus tuus“ (Celý Tvůj, o Maria!), tak by mohl také znít skrze toto veřejné Mariánské zasvěcení volební heslo papeže Františka, který ve skutečnosti má na svém erbu heslo „miserando et eligendo“ (zvolen ze slitování ).
Skrze tento úmysl přiznat Mariánské směřování svého pontifikátu se stalo zřejmým, že Fatima zůstane „oltářem světové Církve“ a „Řím cele zakořeněn ve Fatimě“ a „Fatima cele ve světové církvi“.