Kolín nad Rýnem, Německo - V lednu 2013 se v Německu rozpoutal spor, za kterým je vedoucí konzervativní prelát země, kolínský kardinál Joachim Meisner. Naznačil, jak se původně zdálo, že v katolických nemocnicích je přípustné udělovat obětem znásilnění tabletky nouzové antikoncepce ("the morning-after pill" (MAP)). Němečtí biskupové o věci diskutovali na svém únorovém plenárním zasedání.
MEDIÁLNÍ MANIPULACE
Příběh začíná komplikovaným případem, který média rozšířila výběrem selektivních faktů, manipulací pocitů a způsobením národního rozruchu. Titulky tipu
"Oběť znásilnění odmítnuta katolickými nemocnicemi"
obletěly zemi i svět.
Mladá žena se po večírku ocitla na lavičce v parku a nevěda, jak se tam dostala. Podezření padlo na užití tzv.. drogy znásilnění na schůzce, proto 25letá žena šla na pohotovost a předepsali jí MAP. Jelikož pravděpodobně šlo o znásilnění, doporučili jí gynekologické vyšetření. Ve dvou katolických nemocnicích ji však odmítli a poslali jinam.
Pro mainstreamová média zde bez dalšího vysvětlení příběh končí. Tím vykreslily falešný obraz, jehož následkem bylo pobouření veřejnosti.
Sophia Kubyová
z organizace European Dignity Watch však odhalila průběh celého dění. Katolické nemocnice ji odkázaly jinam proto, že Ministerstvo zdravotnictví nařídilo, aby nemocnice, na které se obrátí znásilněné ženy, poskytovaly potratovou tabletku MAP. Jelikož nemocnice předepisující MAP musí pacientku i vyšetřit, katolické nemocnice raději ušetřily už tak traumatizovanou ženu od opakovaných invazivních vyšetření. Z tohoto důvodu takové pacientky odkazují do nemocnic, které mají od státu mandát nabídnout léky vyvolávající potrat.
Celonárodní kritice církve, kterou způsobily zavádějící mediální informace, napomohlo i několik tiskových zpráv kardinála Meisnera a dalších německých biskupů.
Ve zprávě z 22. ledna 2013 se kardinál
omlouval
poznamenávajíc, že katolíci jsou "hluboce zahanbeni" a že neposkytnutí pomoci oběti znásilnění se nikdy nemělo stát. Prohlásil, že katolické nemocnice by měly v takových případech nabídnout péči obětem, včetně potřebných gynekologických vyšetření.
Dodal však, že nemohou vyvolat potrat již počatého dítěte. Postoj, který je sice těžké přijmout za těchto komplikovaných okolností, ale ochrana lidského života je absolutní.
VĚDECKÁ MANIPULACE
Druhé kardinálovo
prohlášení
bylo důsledkem zavádějících vědeckých rad, kterých se kardinálovi dostalo. Jak se mohlo zdát, vyjadřovalo souhlas katolickým nemocnicím používat MAP pro oběti znásilnění. Ten uvedl, že byl informován o novém výzkumu, který přesvědčivě naznačuje, že účinky MAP nevyvolávají potrat - tedy že lék neznemožňuje početému embryu, aby se zahnízdilo v děloze (tzv. postfertilizační efekt).
Předložená studie však nebyla objektivní. Jejím autorem byl lékař-poradce farmaceutické společnosti, která tyto léky vyrábí, tak sám v závěru dokumentu připustil. Lékař hodnotící zprávu pro LifeSiteNews.com poznamenal, že výzkum se zaměřuje zejména na studie, které nenašly žádný důkaz o postfertilizačních efektech.
Aby tohoto zmatku nebylo málo, kardinálova slova, že tabletky nouzové antikoncepce nevyvolávají potrat, potvrdila i interrupce podporující německá společnost gynekologů a porodníků.
Existuje však značný počet dalších
studií
dokazujících, že MAP mají postfertilizační efekty, jinými slovy, jsou opravdu potrat vyvolávající. Dokonce to
připouštějí
i výrobci těchto tabletek.
Nejobjektivnější pohled na tuto situaci říká, že jsou studie poskytující důkazy pro obě strany. Některé naznačují postefertilizační efekty, některé ne, podle toho, jaký hormon obsahují léky a kdy byly užité.
Tento názor nepochází od pro-life aktivistů. Informaci přinesl přední výzkumník v této oblasti, James Trussell, ve zprávě publikované v únoru 2013. Truss není v žádném případě pro-life aktivista. Je velkým zastáncem antikoncepce, včetně MAP. Ve své aktuální odborné
zprávě - (možno stáhnout z původního textu)
to shrnuje takto:
"Aby se ženy mohly informovaně rozhodnout, musí vědět, že [tabletky nouzové antikocepce] ... primárně zabraňují otěhotnění zdržením nebo blokováním ovulace a bráněním tak oplodnění, někdy však mohou i zamezit implantaci oplodněného vajíčka v děložní sliznici."
"NE" látkám vyvolávajícím POTRAT - TEĎ A NAVŽDY
Kardinál ve svém
druhém vyjádření
, bez ohledu na náznaky o možnosti podávání MAP, jasně řekl, že v katolických nemocnicích není přípustné užívání látek vyvolávajících potrat (léků, které způsobují, že již počaté dítěti bude znemožněna implantace), a to dokonce ani v případech znásilnění.
Těm, kteří ve prospěch užívání léků vyvolávajících potrat argumentují, že embrya se také tak často nepodaří uchytit přirozeně a bez zásahu, kardinál odpovídá:
"Přirozené ukončení lidského života je přirozený jev. Jeho úmyslné napodobování je zabití."
Pokud by účinky nouzové antikoncepce byly čistě antikoncepční - tedy zabraňující ovulaci a tím blokující početí, kardinál Meisner by je považoval za přijatelné v případě znásilnění. "Pokud se léky, které brání početí, užijí po znásilnění s cílem zabránit oplodnění, pak je to, podle mého názoru, akceptovatelné," uvedl.
Němečtí biskupové se sejdou na plenárním zasedání a otázka užívání MAP bude předmětem diskuse. Není pochyb o tom, že vezmou v úvahu názory objektivnějších vědců, a také vatikánské směrnice týkající se této problematiky.
Rozhodující
vatikánský dokument
o MAP vydala Papežská akademie pro život (PAV) v roce 2000 a posoudila ho jako "chemický potrat" a "absolutně" zakázaný.
Dokument však zpochybnili teologové, nakolik se nezabýval užitím MAP v případě znásilnění.
LifeSiteNews v roce 2008
mluvilo
s předsedou PAV, který potvrdil, že MAP není přípustný ani v případech znásilnění. Na otázku o možnosti výjimek pro případy znásilnění v podmínkách katolických nemocnic, které by tak mohly podávat MAP, biskup Elio Sgreccia odpověděl: "Ne. Nemůže to zabránit znásilnění. Ale může to eliminovat embryo. "
Žádný katolický biskup by v konečném důsledku nepovolil MAP v katolických nemocnicích, pokud by byl přesvědčen, že by to mělo potrat vyvolávající efekt.
Dokonce i možnost potratu by stačila k vyloučení MAPu, protože
v případě pochybností v otázkách života a smrti církev učí, že člověk nemá riskovat, a tedy má stát na straně ochrany života.
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek,vydaný 21. 4. 2013, naleznete
zde.