TORONTO - Nová premiérka kanadské provincie Ontario Kathleen Wynneová na své první tiskové konferenci po vítězství ve volbách na post lídra ontarijské Liberální strany přislíbila, že znovu předloží kontroverzní program o sexuální výchově.
Učební osnovy, podle kterých by se žáci měli učit o "pohlavní identitě" ve 3. třídě a o análním pohlavním styku v 7. třídě, dočasně odsunul premiér Dalton McGuinty v roce 2010 kvůli silnému odporu ze strany rodičů.
"Rozvineme osnovy týkající se fyzického zdraví a sexuální výchovy," prohlásila podle listu Xtra 27. ledna 2013. "Desetiletí pracujeme na osnovách v této provincii a děláme to s cílem, aby měli integritu."
"Zavázali jsme se promluvit si s rodiči," dodala.
Wynneová vyhrála boj o post lídra na sjezdu ontarijských liberálů 26. ledna 2013 a nastoupila na místo premiérky poté, co Dalton McGuinty 12. února oficiálně odstoupil.
Ve svém vítězném projevu se zavázala "navázat na dědictví" McGuintyho. Oba podporují legální, z daní financované potraty a využívání škol k propagaci normalizace homosexuality.
Na rozvoj programu o sexuální výchově Wynneová dohlížela v letech 2006 až 2010 jako ministryně školství. V provincii Ontario také zavedla kontroverzní strategii rovnosti a zapojení, vyúsťující do návrhu zákona, který, i přes odpor biskupů, nutil katolické školy přijmout kluby gayů.
Po tiskové konferenci Wynneová přislíbila, že rodičům dají určitou lhůtu na konzultace, její přesná délka však ještě není jistá. Redakce LifeSiteNews.com sice krátce hovořila s mluvčím úřadu premiéra, do uzávěrky nám však nebyly poskytnuty žádné bližší informace.
Učební osnovy sexuální výchovy, které by měly nahradit verzi z roku 1998, byly potichu zveřejněny na internetové stráně ministerstva školství v lednu 2010. Ve školách se mělo podle nich začít postupovat od září toho roku.
McGuinty 21. dubna 2010 obhajoval program a prohlásil, že bude povinný i pro ontarijské katolické školy financované z veřejných zdrojů. Následující den, po odporu rodičů, ustoupil. "Výsledek naší práce je příliš restriktivní, pokud jde o podmínky konzultací," prohlásil a dodal, že program vyžaduje "vážně přehodnocení".
Podle projektu měla sexuální výchova začít už v první třídě - pojmenováním genitálií a dalších částí těla. Ve třetí třídě se měly děti učit o "sexuální orientaci" a "pohlavní identitě", v šesté třídě bylo na programu probírání masturbace jako něčeho, co je "normální" a "ne škodlivé". Orální a anální styk a používání kondomů mělo být učební látkou v sedmé třídě.
Celonárodní průzkum, který provedla Abacus Data v prosinci 2011 ukázal, že 59% Kanaďanů považuje za nevhodné diskutovat o orálním a análním sexu v sedmé třídě. Pouze 14% to považuje za "velmi vhodné" a 33% za "velmi nevhodné". 56% Kanaďanů je přesvědčeno, že přebírat "pohlavní identitu" ve třetí třídě by se nemělo.
V únoru 2011 Glen Murray, člen vlády za liberály, uvedl pro Xtra, že plánují znovu zavést program sexuální výchovy a rodiče, kteří byli proti, označil za "pravicové reakcionářské Homofoby".
Sama Wynneová v rozhovoru pro Xtra v září 2011 naznačila, že
vláda stále s tímto projektem počítá. V interview také prohlásila, že vzdělávací systém je "prostě nejdůležitějším" způsobem řešení "homofobie" mezi dnešní mládeží.
Její výchovná strategie rovnosti a zapojení vyzývá školní rady, aby se účastnily Gay Pride pochodů, používaly texty homosexuálních autorů a zavedly gay kluby.
Od představení této strategie se řady veřejných škol, například v Torontu a Hamiltonu, posunuly v integraci instrukcí o "sexuální rozmanitosti" do učebních osnov. Zároveň však zakázaly rodičům, aby své děti vzaly z vyučování během kontroverzních diskusí.
Během svého ministerského působení Wynneová sice uvedla, že rodiče mají právo vzít své děti ze sporných hodin, vláda však neudělala nic, aby toto právo potvrdila.
V září 2012 tento přístup změnila tehdejší ministryně školství Laurel Brotenová. V prohlášení pro LifeSiteNews uvedla, že
školní rady mají "autonomii a flexibilitu" odmítnout žádosti rodičů, pokud to považují za vhodné.
Reagovala tak na případ dr. Steva Tourloukisa, otce v řadě Hamiltonské okresní školy, který podal žalobu po zamítavém rozhodnutí rady školy o žádosti, aby se jeho děti nemusely zúčastnit výuky sporných předmětů.
Zdroj:
www.lifesitenews.com/, 30. 1. 2013.
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek, vydaný 5. 3. 2013, naleznete
zde.