Nové údaje z čínského ministerstva zdravotnictví odhalují, že od roku 1971 bylo v zemi provedeno přibližně 330 milionů potratů. Tuto informaci přinesla zpravodajská agentura AFP.
Jak informovaly čínsští vládní výzkumníci, v současnosti se ročně provede asi 13 milionů potratů. V průměru asi 1 500 interrupcí za hodinu.
Během uplynulých čtyřicet let úřady sterilizovaly téměř 200 milionů mužů a žen a zavedly 400 milionů nitroděložních tělísek.
Čínská politika jednoho dítěte, kterou zavedli na konci 70. let 20. století, stanoví, že pár může mít jen jedno dítě. Ve venkovských oblastech je, za určitých okolností, přípustné i druhé dítě, pokud prvním byla dívka.
Tuto politiku si úřady vynucují brutálními násilnými potraty nebo sterilizací. Pokuty za její porušení někdy dosahují výšku i několikanásobku ročního příjmu rodiny.
Ve světě, jakož i v Číně, narůstají obavy, že s rychle stárnoucím obyvatelstvem, spolu s výraznou genderovou nerovnováhou v důsledku převažujících selektivních potratů na základě pohlaví dítěte, politika jednoho dítěte vede zemi k hospodářskému a sociálnímu kolapsu.
V posledních měsících se sice objevily spekulace o tom, že země zvažuje zrušení této politiky, čínští představitelé však opakovaně potvrdili její platnost i nadále.
Podle Reggie Littlejohnové, prezidentky organizace Women Rights without Frontiers, novězveřejněné údaje jsou zničující, "ale nejsou žádným překvapením".
"Čínská Komunistická strana oznámila v roce 2009, že se u nich provádí 13 milionů potratů ročně," uvedla pro LifeSiteNews.com, "takže pokud to vynásobíte délkou platnosti politiky, přibližně 336 milionů potratů je pak reálné číslo".
Zároveň poznamenala, že vládní statistiky mají daleko od úplnosti, nakolik nerozlišují mezi dobrovolnými a nucenými potraty a sterilizacemi.
"Kolik žen, v rámci těch 336 milionů provedených potratů, bylo násilně vzatých z jejich domovů, připoutaných ke stolům a přinuceno potratit chtěné miminka, a to až do devátého měsíce těhotenství?" Ptá se Littlejohnová.
"Kolik z nich zemřelo v důsledku těchto násilných zákroků? A kolik z nich bylo selektivních jen kvůli ženskému pohlaví?"
Vzpomněla jeden incident, který se stal v dubnu 2010. Úředníci ve městě Puning rozhodli o sterilizaci 9 550 lidí. Ti, kteří odmítli, byli zadrženi.
"Nad takovými velkými statistickými čísly se zastavuje rozum. Zakrývají stovky milionů jednotlivých rozbitých životů způsobených touto brutální politikou, "uvedla Littlejohnová.
Aktivistka za lidská práva, která zasvětila svůj život boji proti politice jednoho dítěte, poukázala na dobře známý případ Feng Jianmei. Tuto ženu loni donutili k potratu v sedmém týdnu těhotenství. Její fotka, jak leží vedle tělíčka svého dítěte po potratu, obletěla svět díky sociálním médiím a vyvolala mezinárodní nesouhlas.
"Nucený potrat a nedobrovolná sterilizace jsou násilím proti ženám," prohlásila Littlejohnová.
"Čína nebude svobodná, dokud neosvobodí své ženy."
Zdroj:
www.lifesitenews.com, 18. 3. 2013.
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek, vydaný 6. 4. 02013, naleznete
zde.