Plánovaná údržba serverů 23. 11. 2024
V sobotu 23. 11. 2022 přibližně od 10:00 plánujeme údržbu serverů FATYMu a A.M.I.M.S. (včetně TV-MIS.cz) tak, aby do nedělního rána bylo vše hotovo. Servery bude třeba vypnout, restartovat... Prosíme, nevkládejte a needitujte v tuto dobu žádný obsah. Děkujeme za pochopení.
Bude a zveme!

Newsletter 3/2013 - cyrilometodějské jubileum 2013

soluňácké logo k přípravě na jubileum CM 2013 Další vydání cyrilometodějského zpravodaje, který vychází u příležitosti 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu má za cíl přiblížit vám aktuální projekty spojené s tímto významným jubileem a upozornit na to „nej“.





Velké cyrilometodějské jubileum aneb Připomeňme si, co nás letos čeká

Je tomu 1150 let, kdy na naše území dorazili z Konstantinopole dva bratři. Sv. Cyril a Metoděj se zapsali do dějin, a proto je rok 2013 rokem velkých oslav. Již od května 2012 probíhají při této příležitosti nejrůznější výstavy, konference, přednášky, semináře, bohoslužby, vzdělávací i zábavné programy pro děti a mládež, soutěže atd. Ale nejen to, vznikají také odkazy budoucím generacím v podobě filmu, dokumentu, knižních publikací či ilustrací. V listopadu 2011 dokonce vyhlásila 36. Generální konference UNESCO cyrilometodějské jubileum za světové výročí.

Přípravy na cyrilometodějské jubileum byly zahájeny v květnu 2012 v Římě. V České republice začaly oslavy v den státního svátku ČR Dne slovanských věrozvěstů na Velehradě a pokračují pravoslavným Setkáním kultur v Mikulčicích 24. – 26. května 2013. Slavnosti vyvrcholí na Velehradě ve dnech 4. – 5. července 2013 v rámci státního svátku ČR již tradičním projektem Dny lidí dobré vůle.


AKTUALITY

Nová počítačová hra Veligrad Fos-Zoe-Nika

Nová hra (CD) bude součástí trojdílné publikace s názvem „Pravdivý příběh byzantských věrozvěstů Konstantina a Metoděje“. Herní prostředí je vytvořeno pomocí výkonného 3D enginu, který zprostředkovává realistický herní zážitek. Stavby a historické souvislosti odpovídají v maximální možné míře odkrytým archeologickým situacím a písemným pramenům. Ojedinělý projekt Slováckého muzea nechalo pomocí 3D grafiky na obrazovkách počítačů znovu ožít jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit na našem území, církevní areál v Uherském Hradišti – Sadech. Areál na Sadské výšině se tak stává kulisou pro příběh z dob Cyrila a Metoděje, z dob Velké Moravy.
Hra Veligrad Fos-Zoe-Nika se vrací ke kořenům klasických adventur, ale je oděna v novém a moderním hávu. Hráč se vžívá do role studentky archeologie Sáry a mnicha Nauma. Sářiným úkolem, tak jako každého správného vědce, je shromáždit známá fakta k archeologické lokalitě Uherské Hradiště – Sady „Špitálky“. Pátrání ji zavede nejenom na samotnou lokalitu, ale i na Památník Velké Moravy ve Starém Městě či na konzervační oddělení ve Slováckém muzeu. Současně, jak se jí daří postupovat v její vědecké práci, se odehrává na Sadské výšině příběh mnicha Nauma. Jeho očima sledujeme, jak se areál postupně rozrůstá a prožíváme spolu s ním i důležité dějinné milníky Velkomoravské říše, jako je příchod věrozvěstů či Slavomírova vzpoura…


Dokument s hranými prvky: Dědictví otců a matek zachovej nám, Pane!

Dokumentární film s hranými prvky Otakára M. Schmidta představuje život, dílo a odkaz svatých Cyrila a Metoděje, jejichž 1150. výročí příchodu na Velkou Moravu si letos připomínáme.
Prostřednictvím historických faktů autoři detailně seznamují s průběhem života obou věrozvěstů a ozřejmují hlavní smysl a způsob jejich misie mezi Slovany. Nezapomínají ani na odkaz, vliv a šíření cyrilometodějské tradice po smrti obou bratrů. V roce 1980 byli svatí Cyril a Metoděj prohlášeni Janem Pavlem II. spolupatrony Evropy a vytvořili tak most mezi západní a východní liturgií.
Autoři Otakáro Maria Schmidt a Jana Kristina Studničková v intencích svých předešlých filmů kombinují dokumentární, slovně okomentované pasáže s inscenovanými sekvencemi. Cyrila a Metoděje představují ve filmu dva skuteční kněží, Miroslav Herold a Marek Orko Vácha, známí již z předešlých Schmidtových dokumentů. Zasvěcenými slovy provázejí své putování po stopách věrozvěstů současnou Evropou. Toto propojení historie s naší současností zároveň dokazuje, že hodnoty z počátků vývoje západní civilizace jsou základem a kořeny dnešní evropské společnosti.


Moravské kraje vydaly společného průvodce Duchovní dědictví Moravy a Slezska

Publikace Duchovní dědictví Moravy a Slezska, vydaná Olomouckým, Jihomoravským, Moravskoslezským a Zlínským krajem, byla představena ve čtvrtek 17. ledna 2013 na tiskové konferenci v rámci veletrhu REGIONTOUR 2013 na brněnském výstavišti. Průvodce vyšel v celkovém nákladu 28 500 ks ve dvou verzích (tiskové a elektronické) obnášející celkem čtyři jazykové mutace: česko-polská a německo-italská.
Osou nového průvodce jsou sakrální památky. Celkem je jich v publikaci popsáno či zmíněno více než 120. Nejedná se jen o budovy – chrámy či synagogy, ale rovněž o poutní místa, poutní stezky, křížové cesty, kláštery, hřbitovy apod. Jednotlivé cíle jsou v průvodci seskupeny v šesti tematických celcích. Zatímco první dva výlety jsou pojaty nadregionálně – zahrnují takřka celé historické území Moravy a Českého Slezska, zbývající čtyři představují duchovní památky jednotlivých čtyř moravských krajů.
Publikaci Duchovní dědictví Moravy a Slezska lze používat coby katalog nejvýznamnějších památek téměř celého území historických zemí Moravy a Českého Slezska. Současně je však průvodce koncipován jako nabídka řady výletů, přičemž u každého z nich je navržen logický sled návštěv jednotlivých míst. Mezi vytipovanými cíli jsou popsány trasy jak pro pěší, tak i pro cyklisty a automobilisty. Autoři mysleli rovněž na zpestření putování za duchovními památkami řadou vedlejších – světských atraktivit. V průvodci se jich vyskytuje téměř pět desítek. Součástí průvodce jsou také kontakty na blízká informační centra. Právě tam a na mnoha dalších místech bude také průvodce k dostání.


Za Cyrilem a Metodějem s „GPSkou“ v ruce

Ačkoliv se zdá, že slovanští věrozvěstové a moderní GPS navigace nemohou mít nic společného, nový projekt Centra pro mládež Arcibiskupství olomouckého nazvaný CM-caching vás přesvědčí o opaku. Jedná se o turistickou hru na principu geocachingu. Na místech nějakým způsobem spjatých s cyrilometodějskou tradicí jsou ukryty malé plastové schránky. Jejich GPS souřadnice jsou dostupné na stránce www.cm-caching.cz a úkolem hráče je pomocí satelitního signálu schránky najít. Anglicky se skrýš řekne cache (keš), takže název hry znamená cyrilometodějské hledání skrýší.


Společenská hra o Cyrilu a Metoději aneb Kdo si hraje, nezlobí

Centrum pro katechezi Olomouc vydalo deskovou hru pro děti od 9 let s názvem „Po stopách svatých Cyrila a Metoděje“. Tato společenská hra má hráče seznámit s některými etapami života svatých Cyrila a Metoděje. Je jedním z materiálů připravených k výročí 1150 let od příchodu těchto věrozvěstů na Velkou Moravu. Hra pro 2 – 6 hráčů je připravena ve spolupráci s dětským časopisem Nezbeda. Začíná se na startovním poli „Soluň“ a cílem je dostat se na poslední pole v podobě „Božího království“. Po cestě musí hráči absolvovat deset stanovišť s událostmi ze života sv. Cyrila a Metoděje a získat všech deset kartiček symbolizující tyto milníky.


Bohoslužba ke cti sv. Cyrila a Metoděje

Arcibiskupství pražské pořádá dne 9. března 2013 v pražská katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava bohoslužbu ke cti sv. Cyrila a Metoděje. Současně také 1040. výročí založení Pražského biskupství (973 – 2013).


VÝSTAVY

Moravské zemské muzeum připravuje cyrilometodějské výstavy

Ve čtvrtek 28. března se v Paláci šlechtičen v Brně otevře návštěvníkům cyklus výstav pod souhrnným názvem Cyril a Metoděj. Doba, život, dílo., který potrvá až do 29. září 2013. Pořadatelem je Moravské zemské muzeum a je připraveno hned několik zajímavých výstav. Dvě z nich se dokonce přesunou z Brna do Archeoskanzenu Modrá u Velehradu (7. května – 31. října) a do Anežského kláštera v Praze (listopad 2013 - únor 2014).
Návštěvníci výstavy uvidí expozice týkající se života Cyrila a Metoděje, cyrilometodějských stop v hudbě, divadle a literatuře nebo lidové kultury moravského venkova. Těšit se mohou i milovníci velkoformátových fotografií, které zachycují dochované církevní památky z území tehdejší Velké Moravy, Bulharska, Makedonie, Rumunska a Srbska. Autorem fotografií je Petr Francán.


Výstava: Vyškovsko a Velká Morava

Ve velkém výstavním sále Muzea Vyškovska je až do 31. března k vidění výstava, která představí život na velkomoravské vesnici ve světle archeologických nálezů. Autorkou výstavy je archeoložka Blanka Mikulková z Ústavu archeologické památkové péče Brno.
V posledních 10 letech bylo na území vyškovského okresu učiněno množství nálezů, které výrazně rozšiřují naše vědomosti o životě na tehdejší vesnici. Výstava prezentuje nálezy z rozsáhlých velkomoravských vesnic nalezených v průmyslových zónách ve Vyškově a Brankovicích. Pohřební zvyklosti ukáže pohřebiště z katastru Topolan, objevené při stavbě dálnice D1. Nálezy budou představeny nejen v dvoj- a trojrozměrné podobě, ale i formou rekonstrukcí nejzajímavějších nálezových situací, jako je velkomoravská chata z Vyškova nebo pohřeb čtyř bojovníků v Brankovicích. Prezentace zahrnuje i digitalizovanou rekonstrukci velkomoravské vesnice nalezené ve Vyškově. Bližší informace: www.muzeum-vyskovska.cz.


SOUTĚŽE

Odkaz Cyrila a Metoděje aneb Velkomoravském dobrodružství

V rámci oslav 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu vyhlásilo Biskupství brněnské vědomostní soutěž „Velkomoravské dobrodružství“. Je určená dětem školou povinným, a to od 3. do 9. třídy. Cílem soutěže je seznámit děti s životem a odkazem soluňských bratří, připomenout základy naší víry, kultury a vzdělanosti a rozvíjet hodnoty, které jsou ovocem cyrilometodějské mise. Soutěž začala 1. února a potrvá až do června.


Výtvarná soutěž Cestou dvou bratří

Cyrilometodějské oslavy nezapomínají ani na naše nejmenší. Pro ně organizátoři ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy připravili výtvarnou soutěž „Cestou dvou bratří“, která rozhodně není žádnou novinkou. V rámci Dnů lidí dobré vůle je vyhlašována již od roku 2006 a mezi dětmi má úspěch. Cílem je přiblížit dětem kořeny naší kultury s pozitivním příkladem pro život v současnosti. Pro jubileum v roce 2013 se soutěž na podnět Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy rozšíří i za hranice naší země, konkrétně do Řecka, Slovenska, Polska a Bulharska. Výtvarné práce mohou děti ve věku 3 až 11 let zasílat až do 31. května na adresu Stojanova gymnázia na Velehradě. Pravidla a bližší informace k soutěži naleznete zde.


2012 sobota

Sdílet

Související články:
Výtvarná soutěž Cestou dvou bratří 2023 (30.04.2023)
Modlitba ke svatým Cyrilovi a Metodějovi (05.07.2020)
Misie soluňských bratří byla službou celé Evropě (04.07.2019)
14. února - výročí blažené smrti sv. Cyrila (15.02.2017)
Dva červencové svátky, dvě letošní kulatá výročí (26.06.2015)
Film Cyril a Metoděj - apoštolové Slovanů v kině Svět ve Znojmě (03.02.2014)
Premiéra dokumentárního filmu Cyril a Metoděj (03.07.2013)
Videoklip písně Kráčí (23.06.2013)
Oslavy 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Hradišti (15.06.2013)
Výstava Diecézního muzea v Brně: KOTVA A PRAMEN (04.06.2013)
Čteme Písmo svaté (08.04.2013)
II. ročník soutěže mladých filmařů Velehradská kamera (16.02.2013)
Cyrilometodějská pouť 2013 (19.01.2013)
Poutní zájezd k 1150. výročí příchodu sv. Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu (14.01.2013)
Soutěž pro děti školního věku o sv. Cyrilu a Metodějovi (13.01.2013)
Hlasujte pro knihu o sv. Cyrilu a Metoději (06.11.2012)
Sedmipočetníci - svatí učedníci svatých (24.10.2012)
Přípravy na oslavy cyrilometodějského jubilea v roce 2013 (23.09.2012)
Velkofilm Cyril a Metoděj (15.06.2012)
Život a poselství svatých Cyrila a Metoděje - samolepky pro děti (12.05.2012)
Kniha o svatém Cyrilu a svatém Metodějovi (11.04.2012)
Přednáška Životní příběh Cyrila a Metoděje v Brně - Líšni (31.03.2012)
Návštěva u cyrilometodějek (28.10.2011)
Homilie P. Petra Piťhy pronesená při Zimní pouti na Velehradě 13. 2. 2011 (25.02.2011)
863 (24.02.2011)
Výtvarná soutěž Cestou dvou bratří 2011 (20.02.2011)
Ještě 888 dní... Přidejte se k modlitbě (04.02.2011)
Biblický program Vezmi a čti (13.01.2011)
Pastýřský list otce biskupa Vojtěcha „Vezmi a čti“ (06.09.2010)
Zajímavý pohled Benedikta XVI. na svatého Cyrila a svatého Metoděje (29.08.2010)
Oslavy Cyrilometodějského jubilea 2013 (29.08.2010)
Proglas - Konstantinův předzpěv ke staroslověnskému překladu Písma (24.08.2010)
| Autor: Bohumila Hubáčková | Vydáno dne 23. 03. 2013 | 14070 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace