Sixtinská kaple je nyní pro veřejnost uzavřena kvůli přípravám na konkláve.
Ale stejný pohled jako kardinálům na konkláve nabízí virtuální prohlídka.
viz. odkaz:
http://www.vatican.va/various/cappelle/sistina_vr/index.html
http://www.vatican.va/
S ředitelem Vatikánských muzeí
o místě volby Kristova náměstka
Vatikán. Sixtinská kaple se připravuje na nadcházející konkláve. V průběhu týdne byla do interiéru nainstalována dvoje kamna – na spalování volebních lístků a ke kouřové signalizaci. Dnes dopoledne byl na střechu kaple upevněn vnější komín. Michelangelovy fresky na klenbě Sixtiny inspirovaly papeže Jana Pavla II. k básnické sbírce Římský triptych. Až zde příští úterý zasedne 115 kardinálů volitelů, jejich pohled nevyhnutelně padne na fresku Posledního soudu, řekl Vatikánskému rozhlasu ředitel Vatikánských muzeíAntonio Paolucci:
„ Fresky Sixtinské kaple jsou učením církve, které nabylo podobu obrazu. Je tu Nový a Starý zákon, od Fiat lux - Buď světlo, po Apokalypsu. Na zhruba dvou a půl tisíci čtverečních metrů freskové výzdoby je všechno, soud se všemi a každým zvlášť. Budou-li mít kardinálové voliči oči k vidění, pochopí křehkost své role a vážnost svých rozhodnutí. Sixtinská kaple byla vystavěna a vyzdobena právě k tomuto účelu. Stačí pomyslet, že její zadavatel, papež Sixtus IV., si přál, aby tato „velká kaple“ měla stejné rozměry jako svatyně zničeného Šalomounova chrámu. Ty se zachovaly v první knize Královské. Kaple měla v určitém smyslu být archou nové a definitivní smlouvy mezi Bohem a jeho lidem, zpečetěnou římskou církví.“
Před očima Stvořitele je všechno odhalené a otevřené, připomíná kardinálům volitelům také Jan Pavel II. ve svém Římském triptychu...
„Když kardinálové vstoupí do konkláve, jejich zrak díky optickému efektu, který byl zřejmě záměrně docílen, spočine na výjevech pravé zdi kaple. Zejména pak na fresku Pietra Perugina, která zobrazuje předání klíčů. Je na ní vidět klečící Petr, kterému Kristus dává klíče; vlastně tedy ustavení papežského úřadu. Tento obraz spatří kardinálové jako první. Až pak usednou na svá místa, padne jim zrak na fresku Posledního soudu, zejména na její horní část. Zde je výjev, který zvláště ležel Michelangelovi na srdci. Andělé tu nesou nástroje Kristova umučení. Proč jsou nám zde předkládány? Jistě proto, že při soudu Nejvyššího budou tyto nástroje důkazem, zda každý z nás podal svědectví, a to přirozeně včetně kardinálů. Budeme spaseni nebo zatraceni na základě naší věrnosti Kristu,“
uvedl pro naši rozhlasovou stanici ředitel Vatikánských muzeí.
Převzato z
www.radiovaticana.cz,
článek, vydaný 9. 3. 2013, naleznete
zde.